ZESTAWIENIE OFERT  >

Dane porównawcze z ofert 6 tanich linii lotniczych.

 

  RANKINGI

- travelchannel

 

  CZARNA LISTA

- Unii Europejskiej (PDF)

Wykaz linii lotniczych, które nie otrzymały zezwolenia Komisji Europejskiej na wykonywanie operacji lotniczych na terenie Unii Europejskiej. (20.06.2006)

 

  PRAWA PASAŻERA

 

 

 

Pomocnik          porównanie ofert      

PORÓWNANIE OFERT LINII LOTNICZYCH, czyli jak nie dać się zaskoczyć

Wybór najlepszej oferty spośród coraz szerszej oferty na rynku nie jest łatwy, jeżeli nie wiemy na co należy zwrócić uwagę, co i w jaki sposób porównywać. Dlatego w POMOCNIKU można znaleźć omówienie sposobu porównania ofert, a w ZESTAWIENIU OFERT najważniejsze elementy z ofert sześciu tanich linii lotniczych, które pomogą w podjęciu decyzji.

Należy pamiętać o porównaniu wszystkich kosztów jakie składają się na ostateczną cenę biletu, czyli także opłaty jakie liczą linie za obsługę rezerwacji oraz płatności. Trzeba wziąć pod uwagę możliwość zmiany rezerwacji oraz związanych z nią opłat. Nie można zapominać zarówno o opłatach za nadbagaż, jak i możliwości wystąpienia opłaty za każdą sztukę bagażu rejestrowanego, nawet jeżeli mieści się w dozwolonych limitach wagowych.

Warto porównać lotniska z jakich korzystają interesujące nas linie, gdyż niektórzy przewoźnicy w ramach oszczędności wykorzystują lotniska znajdujące się bardzo daleko od centrum miast. W takim przypadku oszczędności mogą być pozorne, gdyż należy dodać koszty przejazdu z lotniska do centrum, czasami na wielokilometrowej trasie oraz stracony czas. Istotny jest także wiek i standard samolotów jakimi dysponuje linia oraz uzyskane certyfikaty bezpieczeństwa.

Jeżeli planujemy przewieźć nietypowy bagaż lub zarezerwować bilety dla pasażerów o szczególnych wymaganiach ze względu na konieczność opieki lub stan zdrowia, musimy sprawdzić, czy w ogóle przewoźnik przewiduje taki rodzaj usługi.

  DESTYNACJE I LOTNISKA

Oczywiście w pierwszej kolejności należy sprawdzić, które linie oferują przeloty do miejsca, gdzie chcemy się udać. Jeżeli nie musimy wylatywać z konkretnego miasta to warto sprawdzić ofertę przelotów z sąsiednich miast, gdyż można trafić na promocję, która zrekompensuje nam koszty dalszej podróży do miejsca wylotu.

Zanim zacznie się porównywać ceny przelotów, warto także wziąć pod uwagę lotniska, które wykorzystują przewoźnicy. Często tańszy przelot wiąże się z lądowaniem na lotnisku, które oferuje niższe opłaty lotniskowe, ale jest w dużo większej odległości od centrum miasta. Niższa cena przelotu może nie zrekompensować kosztów wielokilometrowego dojazdu do centrum i straconego czasu.

 

  CENA

> Podstawowe składniki opłaty za przelot to:

Cena biletu

Opłata dodatkowa (koszty paliwa, opłaty lotniskowe, podatki)

W celu uzyskania powyższych wartości należy skorzystać z wyszukiwarki połączeń określonych linii lotniczych i postępować zgodnie z pojawiającymi się komunikatami, aż do momentu uzyskania wartości opłat dodatkowych, gdyż na początkowym etapie rezerwacji zazwyczaj pojawia się wyłącznie cena biletu BEZ opłat dodatkowych.

(można spotkać oferty z niską ceną biletu i wysokimi opłatami dodatkowymi, a także sytuację odwrotną)

Oferta rezerwacji grupowych

Jeżeli planujemy przelot w grupie co najmniej 10 osób możemy porównać ofertę jaką przygotowały linie dla rezerwacji grupowych. W związku z różnymi limitami minimalnej ilość osób dla rezerwacji grupowych, może okazać się, że trzeba porównywać ofertę rezerwacji grupowych w u jednego przewoźnika ze standardową ofertą przewozu u drugiego.

> Dodatkowe składniki opłaty za przelot to:

Koszty rezerwacji biletu

Koszty płatności za rezerwację

Linie lotnicze stosują odrębne zasady opłat i prowizji związanych zarówno wyborem sposobu rezerwacji biletu jak i sposobu płatności za dokonaną rezerwację.

Zazwyczaj najtaniej można zarezerwować bilety przez stronę internetową linii lotniczych oraz płacąc za rezerwację kartą elektroniczną. Rezerwacja poprzez telecentrum lub płatność za bilety na lotnisku może wiązać się z dodatkowymi opłatami. W celu dokonania odpowiedniego wyboru należy dokładnie prześledzić wszystkie składniki oferty, które wpływają na końcowy koszt biletu.

Koszty rejestracji bagażu w ramach dozwolonego limitu

Koszty opłat za nadbagaż

Istotnym elementem kosztów mogą być także opłaty za przewóz bagażu. Niektóre linie stosują opłaty za samo zgłoszenie bagażu do odprawy, czyli za bagaż rejestrowany. Różne są limity wagowe oraz opłaty za nadbagaż.

> Kolejnymi elementami wymagającymi uwagi są:

Opłaty związane z przelotem dzieci i niemowląt

Tylko niektóre linie nie pobierają opłat za przewóz niemowląt, czy zapewniają opiekę dzieciom podróżującym samotnie.

Opłaty za przewóz ekwipunku sportowego, zwierząt

Nie wszystkie linie przewożą zwierzęta. Przewóz sprzętu sportowego oraz innych ładunków jest obciążony zróżnicowanymi opłatami, czasami bez odpowiedzialności za uszkodzenia.

 

  MOŻLIWOŚĆ ORAZ KOSZTY ZMIANY REZERWACJI

Możliwość zmiany wszystkich segmentów rezerwacji

Warto sprawdzić, czy wybrana przez nas linia pozwala nie tylko zmienić datę i trasę przelotu, ale także nazwisko pasażera. Koszty zmiany rezerwacji zazwyczaj liczone są oddzielnie dla każdego segmentu biletu* lub za całość zmiany rezerwacji.

Koszty zmiany rezerwacji

Koszty obsługi zmiany rezerwacji

Wysokość opłat za zmianę rezerwacji zależy także od sposobu jej przeprowadzenia i także tutaj skorzystanie z usług telecentrum zazwyczaj jest droższe niż samodzielna zmiana online.

Termin do którego przyjmuje się zmiany rezerwacji

Zazwyczaj zmiany rezerwacji można dokonać do 2 godzin przed planowanym wylotem, jednak można spotkać się z koniecznością zgłoszenia zmian 3 lub nawet 12 godzin wcześniej.

  OBSŁUGA

W tym punkcie należy wziąć pod uwagę jakość obsługi klienta, zaczynając od rezerwacji biletu, czyli:

SERWIS INTERNETOWY:

- przejrzystość i łatwość obsługi serwisu internetowego, ilość i jakość informacji jakie można uzyskać, dostępne wersje językowe serwisu, oferowane sposoby opłaty za bilet, pomoc online

TELECENTRUM:

- łatwość uzyskania połączenia, koszty połączenia telefonicznego, koszty obsługi rezerwacji lub zmiany rezerwacji przez telecentrum, obsługiwane języki, dni i godziny pracy telecentrum (nie zawsze jest to usługa całodobowa)

LOTNISKO:

- odległość od centrum miasta, czas oraz koszt dojazdu w zależności od środka komunikacji, standard wyposażenia lotniska i poczekalni, czystość lotniska i toalet, sposób dowozu pasażerów do samolotów i wejścia na pokład, dostępność parkingów i wypożyczalni samochodów, centra handlowe na lotnisku

SAMOLOT:

- oferta cateringowa (wybór, ceny, walory smakowe), jakość obsługi pokładowej, jakość i wygoda foteli, ilość miejsca, czystość samolotu.

 

 

* Segment biletu

Segment biletu stanowi:

- przelot w jedną stronę

Niektóre linie lotnicze kolejnym segmentem biletu nazywają także nazwisko pasażera.