ARCHIWUM

  2007

- styczeń
- luty
- marzec
- kwiecień
- maj
- czerwiec

  2006

- styczeń
- luty
- marzec
- kwiecień
- maj
- czerwiec
- lipiec
- sierpień
- wrzesień
- październik
- listopad
- grudzień

  2005

- grudzień
 

 

 

 

 

 

 

Aktualności        Bilety lotnicze    

Remont Okęcia

Port lotniczy im. Fryderyka Chopina w Warszawie będzie  zamknięty przez pierwszy weekend oraz dwie kolejne soboty września br. z powodu remontu krzyżówki dwóch pasów startowych.

Roboty zostały zaplanowane na 120 godzin w dniach 3-6 września w godzinach: od 23.30 w piątek  do 5.00 rano w poniedziałek oraz 10-12 września i 17-19 września w godzinach: 23.30 w piątek do 8.00 rano w niedzielę.

Przepisy dotyczące bagażu podręcznego

Pasażerom wolno przewozić płyny, żele i aerozole w bagażu podręcznym wyłącznie w niewielkich ilościach (maksymalnie 100 ml w jednym pojemniku). Opakowanie produktów tego typu również musi być zgodne z określonymi wymogami. Dotyczy to wszystkich pasażerów opuszczających lotniska na terenie Unii Europejskiej. Przepisy dotyczące bagażu rejestrowanego pozostają bez zmian.
Definicja substancji płynnych obejmuje:
 - wodę i inne napoje, zupy, syropy,
 - perfumy,
 - żele (np. do włosów, kąpieli),
 - pasty (w tym pasty do zębów),
 - kosmetyki w płynnej formie (błyszczyk, podkład, tusz do rzęs),
 - kremy, odżywki i oliwki,
 - spraye,
 - substancje płynne pod ciśnieniem (np. żele do golenia, dezodoranty),
 - inne substancje o podobnej konsystencji.

Płyny znajdujące się w bagażu podręcznym podlegają następującym zasadom:
 - pasażerowi wolno przewozić płyny lub żele w pojemnikach o objętości nie przekraczającej 100 ml;
 - pasażer może przewozić więcej niż jeden pojemnik, lecz muszą być one umieszczone w jednej przezroczystej plastikowej torbie;
 - objętość przezroczystej plastikowej torby nie może przekraczać 1 litra;
 - jednemu pasażerowi wolno wnieść tylko jedną wspomnianą przezroczystą plastikową torbę;
 - przezroczysta plastikowa torba musi umożliwiać ponowne zamknięcie po otwarciu (torby i worki, które można ponownie zamknąć przy użyciu plastikowego suwaka, wiązanki, sznurka lub worek zawiązany na węzeł, o ile można go ponownie łatwo otworzyć).

Od tej zasady obowiązują dwa wyjątki:
 - pokarm dla niemowląt konieczny w czasie lotu
 - leki konieczne w czasie lotu

Pasażerom wolno dokonywać zakupów (wolnocłowych) na lotniskach europejskich po przejściu przez kontrolę paszportową oraz na pokładach samolotów europejskich linii lotniczych. Płyny i żele zakupione po przejściu przez kontrolę paszportową lub na pokładzie samolotu zostaną odpowiednio opakowane i zapieczętowane w sklepie lub na pokładzie. Pieczęć na opakowaniu zachowuje ważność przez 24 godziny.

Wymóg osobnego okazania zawartości bagażu pasażerowie będą musieli okazać wszystkie płyny osobno podczas przejścia przez kontrolę bezpieczeństwa. Przezroczysta plastikowa torba musi umożliwiać łatwe ponowne zamknięcie po otwarciu. Przy przejściu przez kontrolę bezpieczeństwa, pasażerowie będą również musieli osobno okazać płaszcz lub kurtkę oraz większe urządzenia elektroniczne, np. komputery przenośne.


 

  2010-10-08 

Kontrola dokumentów do/z Budapesztu

Lotnicze władze Republiki Węgierskiej wprowadziły kontrolę dokumentów pasażerów odbywających podróż do/z Budapesztu. Podróżni po odprawie biletowo-bagażowej i bezpieczeństwa muszą przejść kontrolę dokumentów i generalnie przestrzegać zasad takich jakie obowiązują przy odprawie w strefie non-Schengen.

  2010-10-07  Aerosvit

Kraków - Kijów

Ukraińskie linie lotnicze już od 1 listopada miały w planie uruchomienie operacji lotniczych na trasie Kraków - Kijów (lotnisko Borispol).  Niestety, połączenie zostało zawieszone
i znikło z systemu rezerwacyjnego.

2010-09-22  Ryanair

Kraków - Paryż

Tanie linie lotnicze Ryanair planują od 13 grudnia br. uruchomić  połączenie  z Krakowa do Paryża Beauvais.  Rejsy będą realizowane trzy razy tygodniowo - we wtorki, czwartki i soboty.

  2010-09-15    Wizzair

Warszawa - Grenoble

Linie Wizzair wznawiają od 27 listopada br. połączenie z Warszawy do Grenoble. Loty będą realizowane w soboty.

  2010-09-15  SAS

 Wyższy limit bagażu

Od 1 października br. pasażerowie klasy ekonomicznej linii SAS będą mogli zabrać 1 sztukę bagażu rejestrowanego o wadze
do 23 kg (o 3 kg więcej niż dotychczas). Limit dla bagażu podręcznego pozostaje bez zmian i obejmuje jedną sztukę
o wadze do 8 kg na jednego pasażera.

Zasady opisane powyżej dotyczą również linii Blue1.

  2010-09-01  Air Berlin

Przewóz sprzętu sportowego zimą

Niemieckie tanie linie lotnicze Air Berlin w sezonie zimowym pozwolą narciarzom i snowboardzistom na bezpłatny przewóz nart i kijków lub snowboardu, sześciu kilogramów bagażu podręcznego oraz 20 kilogramów bagażu rejestrowanego. Oferta obowiązuje na wszystkich lotach tranzytowych z Krakowa do Graz, Salzburga, Wiednia, Monachium i Zurychu. Dodatkową usługę można rezerwować pod numerem telefonu: 00800 49 11 386 natomiast sprzęt sportowy należy zgłosić najpóźniej na 48 godzin przed odlotem.

  2010-08-30  Polskie Linie Lotnicze LOT

Warszawa - Kair

PLL LOT od 27 października br. będzie operował na trasie Warszawa - Kair. Rejsy na tej trasie będą realizowane trzy razy tygodniowo.

  2010-08-30  Finnair

Większy limit bagażu

Od września pasażerowie samolotów rejsowych klasy ekonomicznej uzyskają wyższy limit bagażu bez opłat. Pojedynczy bagaż będzie mógł mieć wagę do 23 kg zamiast dotychczasowych 20 kg. Posiadacze biletów klasy biznes,  droższych biletów klasy ekonomicznej,  członkowie klubu Finnair Plus Platinum, Gold, Silver, Oneworld Tier będą mogli zabrać dwie sztuki bagażu, każdy o wadze do 23 kg, łącznie 46 kg. Dzieci z rezerwacją miejsc mają prawo do identycznego limitu bagażu jak dorośli. Małym dzieciom podróżującym na siedzeniu rodziców bez względu na klasę podróży również przysługują 23 kg  bagażu. Dodatkowo dla każdego dziecka można zabrać jeden wózek bez dodatkowych opłat. Wprowadzona zostanie również możliwość zapłaty on-line i z góry za  dodatkowe sztuki nadbagażu lub dodatkowych kilogramów. Należy mieć na uwadze, że od 1 września opłaty za nadbagaż dokonywane za pomocą Internetu będą o 30% niższe od opłat regulowanych na lotnisku.
Bez zmian pozostają zasady dotyczące bagażu podręcznego.

  2010-08-25    Wizzair

Łódź - Sztokholm

Linie Wizzair planują od 18 grudnia 2010 uruchomić  połączenie z Łodzi do Sztokholmu (lotnisko Skavsta). Połączenie będzie realizowane dwa razy  tygodniowo we wtorki i soboty.  Wylot z Łodzi o 19.50, przylot na Skavsta o 20.55.

  2010-08-21  Malev

Loty do Budapesztu podczas remontu na Okęciu

W związku z remontem skrzyżowania pasów startowych na warszawskim lotnisku im. Chopina w dniach 4,5,11 oraz 18 września br. węgierskie linie Malev odwołały rejsy z Warszawy do Budapesztu.

  2010-08-20    Germanwings

Zawieszenie lotów w sezonie zimowym

Niemieckie tanie linie lotnicze Germanwings zdecydowały się zawiesić loty z Warszawy i Krakowa w sezonie zimowym 2010/2011. Od kwietnia 2011 loty do Niemiec zostaną wznowione.

  2010-08-20    Jet Air

Wrocław - Warszawa

Od 30 sierpnia br. polska linia regionalna Jet Air uruchomi rejsy na trasie z Wrocławia do Warszawy. Loty będą realizowane cztery razy tygodniowo: w poniedziałki, wtorki, środy oraz czwartki.

  2010-08-16  Polskie Linie Lotnicze LOT

Warszawa - Damaszek

PLL LOT od 2 listopada br. będzie operował na trasie Warszawa - Damaszek. Rejsy na tej trasie będą realizowane trzy razy tygodniowo. Wyloty z Warszawy zaplanowano na wtorki, czwartki i niedziele a powroty z Damaszku w poniedziałki, środy i piątki. 

  2010-08-16  Air Baltic

Anulowane loty

W związku z remontem skrzyżowania pasów startowych na warszawskim lotnisku im. Chopina w dniach 4,5,11 oraz 18 września br. linie Air Baltic odwołały rejsy na trasie Warszawa - Ryga.

  2010-08-12    Wizzair

Poznań - Bergamo

Linie Wizzair uruchamiają od 15 stycznia 2011 połączenie z Poznania do Bergamo. Połączenie będzie realizowane jeden raz w tygodniu w soboty rano.

  2010-08-06  Aerosvit

Kraków - Kijów

Ukraińskie linie lotnicze od 1 listopada rozpoczną operacje lotnicze na trasie Kraków - Kijów (lotnisko Borispol).  Połączenie będzie realizowane cztery razy w tygodniu.

  2010-08-05  Air Berlin

Bez Gdańsk - Berlin i Kraków - Dusseldorf

Niemieckie tanie linie lotnicze Air Berlin z uwagi na niską sprzedaż likwidują dwa połączenia z Polski: z Gdańska do Berlina i  z Krakowa do Dusseldorfu. W sezonie zimowym niemiecki przewoźnik będzie wykonywał loty tylko na trasie z Krakowa do Berlina.

2010-08-05  Ryanair

Kraków - Madryt

Tanie linie lotnicze Ryanair planują od listopada  połączenie 
z Krakowa do Madrytu.  Rejsy będą realizowane trzy razy tygodniowo.

  2010-07-29  Finnair

Wycofanie rejsów Warszawa - Helsinki podczas remontu

Niezwłocznie po ustaleniu terminów remontu skrzyżowania pasów startowych na warszawskim Okęciu linie Finnair odwołały wszystkie rejsy na trasie Warszawa - Helsinki w dniach 4,5,11 oraz 18 września br.

  2010-07-26  SAS

 Podczas remontu bez Warszawa - Kopenhaga

W związku z remontem skrzyżowania pasów startowych na warszawskim Okęciu skandynawskie linie lotnicze SAS odwołały rejsy na trasie Warszawa-Kopenhaga w dniach 4,5,11 oraz 18 września br. W czasie remontu pasażerowie będą mogli korzystać z połączeń z Gdańska i Poznania według aktualnego rozkładu.

  2010-07-26    British Airways

 BA nie operuje podczas remontu

W związku z remontem skrzyżowania pasów startowych na warszawskim Okęciu brytyjskie linie lotnicze zawiesiły rejsy
w dniach 4,5,11 oraz 18 września br. na londyńskie lotnisko Heathrow. Sprzedaż biletów na powyższe daty została wstrzymana zaraz po pierwszych informacjach o planowanych remontach.

  2010-07-26  Polskie Linie Lotnicze LOT

Remont Okęcia a realizacja połączeń

PLL LOT  w związku z  zaplanowanym przez Okęcie  remontem skrzyżowania pasów startowych w dniach 4,5,11 oraz 18 września  wprowadziły zmiany do rozkładu  polegające na znacznym ograniczeniu  lotów w tych dniach z Warszawy.

Odwołane zostały niektóre poranne i wieczorne rejsy krajowe  i europejskie.   Samoloty ATR EuroLotu wykonywać będą z Okęcia tylko połączenia do określonych    miast europejskich i portów krajowych. Rejsy realizowane za pomocą samolotów odrzutowych Embraer 145, 170, 175 oraz Boeing 737 zostały przeniesione do portów regionalnych.  Rejsy transatlantyckie z Okęcia w czasie remontu nie będą wykonywane.  Do systemu rezerwacyjnego wprowadzono dodatkowe rejsy z Gdańska, Katowic i Rzeszowa do Chicago, Nowego Jorku i Toronto oraz  z Krakowa do Nowego Jorku.  Rejsy czarterowe zostaną przeniesione do Łodzi i Katowic. Pasażerowie którzy wykupili bilety w ramach oferty Charter Mix i  których rezerwacje zostały zmienione, zostaną indywidualnie o tym fakcie zawiadomieni przez przedstawicieli PLL LOT, natomiast pasażerowie, którzy wykupili wakacje przez biura podróży, będą informowani za ich pośrednictwem. Zmiany w rozkładzie dotyczyć będą także dni poprzedzających i następujących po datach prowadzonego remontu. Wszystkie modyfikacje zostały wprowadzone do systemów rezerwacyjnych już w kwietniu br., dlatego nie może mieć miejsca sytuacja w której potencjalni klienci dokonają rezerwacji na lot, który został odwołany.

  2010-07-19   TAP Portugal

Anulowanie  lotów w czasie remontu Okęcia

W związku z remontem skrzyżowania pasów startowych na warszawskim Okęciu portugalski przewoźnik odwołał  rejsy na trasie Warszawa-Lizbona w dniach 4,5,11 oraz 18 września br.

2010-07-15  Ryanair

Kraków - Bolonia

Tanie linie lotnicze Ryanair uruchomią  od 3 listopada 2010 połączenie  z Krakowa do Bolonii .  Rejsy będą realizowane trzy razy tygodniowo (we wtorki, czwartki i soboty).

  2010-07-12    Austrian

Elektroniczna karta pokładowa

Linie lotnicze Austrian Airlines odwołały rejsy na trasie Warszawa-Wiedeń w dniach 4,5,11 oraz 18 września w związku
z remontem skrzyżowania pasów startowych na warszawskim Okęciu.

2010-07-12  Lufthansa

Zmiany lotów podczas remontu Okęcia

Niemieckie linie lotnicze Lufthansa podczas zaplanowanego przez Okęcie  remontu skrzyżowania pasów startowych w dniach
4,5,11 oraz 18 września będą realizowały rejsy do Frankfurtu
i Monachium za pomocą mniejszych samolotów, które będą mogły skorzystać ze skróconego pasa startowego. Odwołane zostały loty  do Mediolanu, Dusseldorfu oraz część do Frankfurtu. Pasażerowie, których rezerwacje zostały zmienione, zostali indywidualnie o tym fakcie zawiadomieni.

  2010-07-09    Alitalia

Odwołanie  lotów podczas remontu Okęcia   

Linie lotnicze Alitalia dokonały anulacji  rejsów na trasie Warszawa-Rzym w dniach 4,5,11 oraz 18 września w związku z remontem skrzyżowania pasów startowych na warszawskim Okęciu.

  2010-07-06    Alitalia

Więcej bagażu    

Linie lotnicze Alitalia dokonały zmiany limitów bagażu. Zwiększono limit wagowy bagażu podręcznego z dotychczasowych 5 do 8 kg oraz jego maksymalny wymiar który wynosi: szer. 25 cm, dług. 55 cm, wysokość 35 cm. Na pokład samolotu można zabrać również laptop, torebkę i płaszcz.

  2010-07-05 Polskie Linie Lotnicze LOT

Warszawa  - Tbilisi

PLL LOT planuje  uruchomić od września  nowe połączenie na trasie z Warszawy do Tbilisi (Gruzja). Wyloty będą się odbywały w środy, czwartki i soboty o 22.30 natomiast powroty w czwartki, piątki  i niedziele o 5.00. 

  2010-06-30    Blue Air

 Bez rejsów z Warszawy do Larnaki

Rumuńskie tanie linie lotnicze Blue Air zawieszą od  połowy września  br.  loty z Warszawy do Larnaki (na Cyprze). Pasażerowie, którzy posiadają już bilety na loty zaplanowane po tej dacie mogą otrzymać zwrot pieniędzy lub  dokonać  bezpłatnej zmiany rezerwacji na termin wcześniejszy. 

2010-06-17  Ryanair

Większy limit bagażu rejestrowanego

Linie lotnicze Ryanair zwiększyły limit bagażu rejestrowanego z 15 do 20 kg podwyższając jednocześnie opłatę za ten bagaż z 15 do 25 EUR.  Należy jednak mieć na uwadze fakt, że w miesiącach wakacyjnych (lipiec, sierpień) przewoźnik będzie pobierał opłaty za bagaż rejestrowany w wysokości wyższej niż podane tzn. za 15 kg trzeba będzie zapłacić 20 EUR a za 20 kg - 30 EUR.

  2010-06-14    Wizzair

Usługa Wizz Taxi

Linie Wizzair wprowadzają dla pasażerów lecących do Dortmundu z Polski, usługę polegającą na możliwości zamówienia do 3 dni przed planowanym wylotem, prywatnego transportu samochodem z/na lotnisko a wybranym adresem w granicach miasta. Usługę można zamówić na wiele sposobów: w trakcie rezerwacji online,  przez stronę internetową , call center   przewoźnika. Opłata wynosi 110 zł/jedną stronę lub 220/dwie strony i jest naliczana za samochód który mieści max. 3 osoby dorosłe, 2 dorosle+2 dzieci lub 1 dorosłą+ 3 dzieci.

  2010-06-03    Jet Air

Gdańsk - Wrocław, Gdańsk - Rzeszów

Od 28 czerwca br. polska linia regionalna Jet Air wznowi połączenie z Gdańska do Wrocławia. Loty będą realizowane sześć razy tygodniowo: po jednym rejsie w poniedziałki i piątki, oraz po  dwa rejsy we wtorki  i czwartki.

Od 25 czerwca br. uruchomione zostanie nowe połączenie na trasie z Gdańska do Rzeszowa. Rejsy będą sie odbywały w dwa razy tygodniowo, w piątki i niedziele.

  2010-05-31 Polskie Linie Lotnicze LOT

Częściej z Warszawy do Katowic

PLL LOT planuje od 01.06.2010 zwiększyć częstotliwość lotów   na trasie z Warszawy do Katowic. Loty będą odbywały się trzy razy dziennie od poniedziałku do piątku oraz w niedziele.

2010-05-20  Ryanair

Koniec połączenia Bydgoszcz - Liverpool

Od 18 lipca br. linie lotnicze Ryanair wycofują  z rozkładu lotów trasę  Bydgoszcz -  Liverpool.

  2010-05-19  Norwegian

Bez bazy w Warszawie

Skandynawskie linie lotnicze Norwegian od 30 sierpnia br. likwidują swoją bazę w Warszawie oraz osiem  całorocznych połączeń ze stolicy do Europy Południowej (Alicante, Aten, Bourgas, Dubrownika, malagi, Palma de Mallorca, Splitu, Warny).  W rozkładzie pozostają połączenia do Skandynawii.

  2010-05-14 Polskie Linie Lotnicze LOT

Warszawa  - Bratysława

PLL LOT planuje  uruchomić od 17.05.2010  nowe połączenie na trasie z Warszawy do Bratysławy. Loty będą odbywały się sześć razy tygodniowo (oprócz sobót). Wylot o godz. 11.45.

  2010-05-07  Polskie Linie Lotnicze LOT

Z Warszawy do stolicy Armenii

PLL LOT planuje  uruchomić w lipcu nowe połączenie na trasie
z Warszawy do Erewania. Loty będą odbywały się dwa razy tygodniowo w poniedziałki i czwartki. Erewań to szósty nowy kierunek  PLL LOT uruchamiany latem.

  2010-05-06  Jetisfaction

Poznań - Munster - Zurych

Jetisfaction - niemiecki przewoźnik biznesowy uruchomi we wrześniu loty na trasie z Poznania  do Zurychu z międzylądowaniem w Munster/Osnabruck. Rejsy będą się odbywały pięć razy tygodniowo - od poniedziałku do piątku.

  2010-04-27  Smart Wings

Warszawa - Katowice - Dubaj

Smart Wings od 10 czerwca rozpocznie loty w formule czarter - mix z Warszawy do Dubaju z międzylądowaniem w Katowicach. Loty będą realizowane jeden raz tygodniowo w czwartki.

  2010-04-26  Enter Air

Rozpoczęcie pierwszego sezonu przewozowego

Swój pierwszy sezon przewozów czarterowych rozpoczął nowy polski przewoźnik Enter Air. Loty będą wykonywane do ciepłych krajów m.in. do Egiptu, Grecji, Hiszpanii, Tunezji, Turcji, Bułgarii, Maroka.

  2010-04-22    Jet Air

Rzeszów - Gdańsk

Od 25 czerwca do 29 sierpnia br. polski przewoźnik będzie realizował loty na nowej wakacyjnej  trasie Rzeszów - Gdańsk.  Rejsy będą realizowane dwa razy tygodniowo: w piątki i niedziele.  Ceny biletów rozpoczynają się od 199 zł w jedną stronę.

  2010-04-21 

Otwarta przestrzeń powietrzna nad Polską

Od godziny 7.00 rano czasu lokalnego otwarto przestrzeń powietrzną nad Polską.

  2010-04-19 

Zamknięta przestrzeń powietrzna nad Polską

W związku z wybuchem wulkanu Eyjafjöll na Islandii przestrzeń powietrzna nad Polską została w dniu 17.04.br zamknięta dla wszystkich pasażerskich operacji lotniczych. Wszystkie lotniska
w Polsce są natomiast dostępne dla samolotów wojskowych, ratowniczych, policyjnych, specjalnych głów państw wykonujących loty poniżej pułapu chmur.

W niedzielę 18.04.br, PAŻP otworzyła przestrzeń powietrzną
o 4 rano ale tylko dla samolotów tranzytowych bez zgody
na lądowanie na polskich lotniskach. Po godzinie 17 PAŻP cofnęła zakaz lotów nad Polską północną i centralną i zezwoliła
na przyjmowanie samolotów rejsowych przez lotniska
w Bydgoszczy, Gdańsku, Łodzi,  Poznaniu, Warszawie, i Szczecinie. Na pozostałych sześciu lotniskach PAŻP utrzymał decyzję
z poranka.

W dniu dzisiejszym w godzinach nocnych, w związku z nową emisją chmury z pyłem wulkanicznym, PAŻP ponownie zakazał lotów nad terytorium Polski północnej i centralnej. Pozostawiono jednak możliwość wykonywania lotów tranzytowych ale tylko
na wysokości powyżej 6,4 km - do odwołania.

Nawet w takiej sytuacji kryzysowej jakim jest wybuch wulkanu, pasażerom ze strony linii lotniczych, przysługuje prawo
do otrzymania  informacji, posiłku, napojów albo hotelu w razie konieczności oraz w sytuacji odwołania lotu, prawo do wyboru między zwrotem ceny biletu a innym połączeniem. Pasażerowie nie mają natomiast prawa domagać się odszkodowań dodatkowych, które w prawie europejskim są przewidziane
w sytuacji winy leżącej po stronie przewoźnika. Wybuch wulkanu jest siłą wyższą a nie winą przewoźnika.

  2010-04-08    Wizzair

Wrocław - Bourgas

Linie WizzAir planują uruchomić od 12 czerwca  połączenie na trasie Wrocław - Bourgas (nad Morzem Czarnym). Loty będą odbywały się raz w tygodniu w  soboty i będą realizowane do 18 września br. Wylot z Wrocławia zaplanowano na godz. 5.30, lądowanie w Burgas: 8.30.

2010-04-06  Ryanair

Droższy bagaż

Linie lotnicze Ryanair w czasie wakacji (w lipcu i sierpniu) będą pobierały wyższe opłaty za bagaż rejestrowany. Nowa opłata wyniesie 20 GBP/EUR i będzie stosowana przy wszystkich rezerwacjach dokonywanych po 7 kwietnia. Podróżując do końca czerwca oraz od początku września opłata za jedną sztukę bagażu rejestrowanego będzie niższa o 5 GBP/EUR.

  2010-04-01    Wizzair

Nowe zasady przewozu bagażu

Linie WizzAir z początkiem kwietnia wprowadzają nowe zasady przewozu  i opłat bagażu.   Za jedną sztukę bagażu rejestrowanego należy zapłacić 68 PLN/15 EUR za każdy odcinek lotu, limit wynosi 32 kg, a każdy pasażer może zabrać do 3 sztuk. Podane stawki dotyczą płatności za bagaż dokonywanej podczas rezerwacji lub po - ale pod warunkiem dodania bagażu do wcześniejszej rezerwacji online lub poprzez call center. Jeśli opłata za dodatkowy bagaż jest dokonywana na lotnisku - stawka wzrasta dwukrotnie.

  2010-03-31    Air France KLM

 Nowe przepisy bagażowe

Air France KLM wprowadziły nowe zasady przewozu bagażu, które dotychczas obowiązywały tylko na rejsach do Kanady
i USA. Pasażerów posiadających bilety wystawione po 28 marca br. będzie obowiązywała "zasada sztukowa" ("piece concept") polegająca na tym, że pasażer może bezpłatnie przewieźć od
1 do 4 sztuk bagażu (w zależności od klasy podróży), o wadze do 23 kg każda. Dodatkowo niezależnie od klasy podróży, uczestnicy programu Flying Blue o statusie Silver, Gold
i Platinum, będą mogli zabrać dodatkową sztukę bagażu
o wadze do 23 kg.

  2010-03-31  Norwegian

Loty z Warszawy na Majorkę

Skandynawskie linie lotnicze Norwegian od 31 marca br. wprowadziły trzecią po Maladze i Alicante bezpośrednią hiszpańską trasę z Warszawy do Palma de Mallorca. Loty będą realizowane dwa razy tygodniowo (w środy i piątki).
W rozkładzie letnim Norwegian będzie realizował również trasy do Aten, Burgas, Dubrownika, Splitu i Warny.

  2010-03-29    Wizzair

Warszawa - Bristol

WizzAir uruchamia 19 września br., nowe połączenie na trasie Warszawa - Bristol.  Loty będą odbywały się w czwartki i niedziele.

2010-03-25  Ryanair

Kraków - Leeds

Tanie linie lotnicze Ryanair rozpoczęły w dniu dzisiejszym rejsy
z Krakowa do Leeds Bradford.  Rejsy na tej trasie będą realizowane 3 razy tygodniowo (wtorki, czwartki i soboty).

  2010-03-24    Wizzair

Gdańsk - Tampere

WizzAir planuje od 11 czerwca uruchomienie połączenia na trasie Gdańsk Rębiechowo - Tampere (w Finlandii). Loty będą odbywały się w środy i soboty.

  2010-03-22    Germanwings

Nowe taryfy

Niemieckie tanie linie lotnicze Germanwings wprowadziły nową strukturę taryf. Obecnie klienci mogą wybrać  spośród trzech planów:  Basic, Best lub Flex.

Taryfa Basic nie uległa zmianie. Dodatkowe usługi, takie jak rezerwacja miejsc czy przewóz bagażu mogą zostać  opłacone podczas rezerwacji, a przekąski i napoje zakupione na pokładzie samolotu.

Taryfa Best zawiera cenę biletu, rezerwację miejsca w samolocie, przewóz pierwszej sztuki bagażu oraz przekąskę i napój na pokładzie. W planie taryfowym BEST cena taniego biletu została połączona we wspólny pakiet z wybranymi usługami dodatkowymi które są w pakiecie o 25 procent tańsze od kupowanych oddzielnie.

Taryfa Flex obejmuje  więcej darmowych usług dodatkowych:   rezerwację miejsca w samolocie, możliwość przewozu  jednej sztuki bagażu, przekąska i napój na pokładzie samolotu. Klienci otrzymują również podwójną liczbę mil w klubie Boomerang
i mogą bez dodatkowych opłat przebukować swój bilet lub za opłatą 25 euro zrezygnować z niego.

  2010-03-18  Polskie Linie Lotnicze LOT

Dodatkowe miejsca na trasie Londyn - Warszawa

PLL LOT w związku ze strajkiem personelu pokładowego British Airways, postanowił zwiększyć o ok. 35% liczbę oferowanych miejsc na trasie Londyn Heathrow - Warszawa Okęcie poprzez wprowadzenie większych samolotów w  terminach  20 - 22 marca oraz 27-30 marca br..

  2010-03-17   British Airways

Ograniczenie lotów do Warszawy

British Airways w związku ze strajkiem personelu pokładowego, ograniczy liczbę rejsów z Londynu do Warszawy w okresie 20-23 marca br. Pasażerowie, których lot odwołano mogą dokonać zmiany rezerwacji na inny lot w ciągu 365 dni, zmienić bilet na lot na najbliższe lotnisko w przeciągu 14 dni od daty wylotu, otrzymać zwrot kosztów lub zamienić bilet na lot innego przewoźnika.

  2010-03-10    Wizzair

Wizz Flex

WizzAir wprowadza taryfę Flex. Nowa usługa pozwoli pasażerom na dokonywanie zmian rezerwacji - godzin, dat, tras lotu. Koszt usługi to 45 zł doliczany do początkowej ceny biletu. Zmiany rezerwacji będzie można dokonać tylko online do trzech godzin przed wylotem.

  2010-03-08    Finnair

Mobilna karta

Pasażerowie linii Finnair dokonujący odprawy przez internet na lotach rejsowych z Warszawy uzyskali możliwość przesłania potwierdzenia odprawy w formie SMS na swój telefon komórkowy. Wiadomość tekstowa zawiera link do mobilnej karty pokładowej, która jest okazywana służbom przy odlocie. Warunkiem jest posiadanie telefonu z działającym połączeniem z internetem.

Na lotnisku pasażer podróżujący tylko z bagażem podręcznym może udać się bezpośrednio do punktu kontroli bezpieczeństwa. W sytuacji kłopotów z otwarciem łącza, klient zostanie poproszony o odebranie karty w formie papierowej ze stanowiska odprawy gdzie może również nadać bagaż.

Mobilną kartę można również wykorzystać podczas odpraw  krajowych i międzynarodowych lotów rejsowych  Finnair oraz Finncomm Airlines odlatujących z Finlandii oraz międzynarodowych lotów rejsowych z Amsterdamu, Brukseli, Kopenhagi, Göteborga, Londynu, Madrytu, Manchesteru, Oslo, Paryża, Pragi, Rygi, Sztokholmu i Wilna, również przy lotach z przesiadką liniami Finnair lub Finncomm Airlines z Helsinek.

  2010-02-27  Aer Lingus

Bez trasy Warszawa - Londyn (Gatwick)

Linie Aer Lingus wycofują codzienne rejsy na trasie Warszawa - Londyn Gatwick. Rejsy będą dostępne do 27 marca br.

2010-02-25  Ryanair

Szczecin - Liverpool

Tanie linie lotnicze Ryanair zaplanowały od 21 maja 2010 rejsy na trasie Szczecin - Liverpool. Loty będą realizowane 2 razy tygodniowo (poniedziałek i piątek).

  2010-02-16  Air Berlin

Gdańsk - Berlin (Tegel)

Niemieckie tanie linie lotnicze Air Berlin zaplanowały uruchomienie od 1 maja br. lotów z Gdańska do Berlina (Tegel). Rejsy będą się odbywać cztery razy w tygodniu (we wtorki, czwartki, soboty i niedziele).

  2010-02-12    Wizzair

Bez Gdańsk - Goteborg

WizzAir rezygnuje z lotów na trasie Gdańsk - Goteborg. Ostatni rejs  zostanie zrealizowany 27 lutego br.

  2010-02-11    Wizzair

Gdańsk - Barcelona

WizzAir planuje uruchomić od 24 kwietnia loty na trasie z Gdańska do Barcelony El Prat. Rejsy będą realizowane dwa razy w tygodniu (we wtorki i soboty). Wylot z Gdańska: 11.55, przylot do Barcelony: 15.00, powrót - wylot z Barcelony: 15.35, przylot do Gdańska: 18.50.

  2010-02-11    Wizzair

Likwidacja połączenia Katowice - Memmingen

WizzAir rezygnuje z połączenia z Katowic do Memmingen. Ostatni rejs odbędzie się 27 lutego.

  2010-02-11    Wizzair

Warszawa - Madryt

WizzAir planuje uruchomić od 24 kwietnia loty na trasie Warszawa - Madryt. Rejsy będą realizowane dwa razy tygodniowo. Wylot z Warszawy: 6.00, przylot do Madrytu: 9.45, powrót - wylot z Madrytu: 10.20, przylot do Warszawy: 13.50.

  2009-02-09  Polskie Linie Lotnicze LOT

Mniej bagażu

PLL LOT od 15 marca br. wprowadzają zmiany w opłatach za bagaż na trasach do Kanady i USA w klasie ekonomicznej. W cenie biletu przewieźć będzie można jeden bagaż o wadze do 23 kg. Druga sztuka bagażu o wadze do 23 kg, która do tej pory była bezpłatna, zostanie objęta opłatą ryczałtową w wysokości: 165 zł (przy wylotach z Polski), 40 euro (z innych miast europejskich), 50 USD ( z USA), 60 CAD (z Kanady). Zryczałtowana opłata za drugą sztukę bagażu jest ponad dwa razy niższa niż oplata za nadbagaż. Pozostałe przepisy związane z przewozem dodatkowego bagażu nie uległy zmianie.

  2010-02-08  Transavia

Bez trasy Kraków - Paryż

Tanie linie lotnicze Transavia od 22 czerwca br. zawieszają połączenie z Krakowa do Paryża Orly. Loty były realizowane trzy razy tygodniowo latem i dwa razy tygodniowo zimą.

2010-02-03  Ryanair

Bydgoszcz - Bristol, Gdańsk - Barcelona,
Poznań - Alicante, Kraków - Barcelona

Tanie linie lotnicze Ryanair zaplanowały uruchomienie nowych połączeń:

 - od 1 maja br. rejsy na trasie Bydgoszcz - Bristol.
Rejsy będą realizowane dwa razy tygodniowo (środy i soboty);

- od 3 maja br. rejsy na trasie Gdańsk - Barcelona Girona.
Rejsy: dwa razy tygodniowo (poniedziałki i czwartki);

- od 3 maja br.  rejsy na trasie Poznań - Alicante.
Rejsy: dwa razy tygodniowo (poniedziałki i piątki);

 - od 4 maja br. rejsy na trasie Kraków - Barcelona Reus.
Rejsy: dwa razy tygodniowo (we wtorki i soboty).

2010-01-27  Ryanair

Poznań - Mediolan, Wrocław - Mediolan

Tanie linie lotnicze Ryanair zaplanowały uruchomienie nowych połączeń:

- od 1 maja 2010 rejsy na trasie Poznań - Mediolan Bergamo.
Loty będą realizowane trzy razy tygodniowo (wtorki, czwartki
i soboty);

- od 3 maja 2010 rejsy na trasie Wrocław - Mediolan Bergamo. Loty będą realizowane dwa razy tygodniowo (poniedziałki
i piątki).

  2010-01-22    Finnair

Kraków - Helsinki

Pasażerowie linii Finnair po zimowej przerwie znów będą mogli podróżować z Krakowa do Helsinek. Rejsy będą realizowane dwa razy tygodniowo w czwartki i niedziele. Pierwszy rejs został zaplanowany na 1 kwietnia br.

  2010-01-21    Wizzair

Katowice - Weeze

WizzAir planuje uruchomić od 13 czerwca br. loty na trasie Katowice - Weeze. Rejsy będą realizowane cztery razy tygodniowo. Port lotniczy Weeze znajduje się 60 km od Dusseldorfu, 90 km od Kolonii i Dortmundu.

  2010-01-20  Polskie Linie Lotnicze LOT

Nowe połączenia

PLL LOT planuje uruchomienie nowych połączeń na następujących  trasach:
od 10 maja br. z Warszawy do Tallina;
od 17 maja br. z Warszawy do Bratysławy;
od 17 maja br. z Warszawy do Katowic (ilość rejsów zwiększy się
z jednego tygodniowo do trzech dziennie);
od 16 czerwca z Warszawy do Bejrutu;
od 16 sierpnia br. z Warszawy do Goteborga.

  2010-01-15  Royal Air Maroc

Warszawa - Casablanca

Narodowy marokański przewoźnik Royal Air Maroc planuje uruchomienie bezpośredniego połączenia na trasie Warszawa - Casablanca. Loty będą realizowane od 30 marca br. dwa razy tygodniowo - we wtorki i piątki. Wylot z Casablanki o godzinie 9.05, wylot z Warszawy godz. 16.35. Lot trwa ok. 4 godzin i 30 minut.

2010-01-15  Lufthansa

Warszawa - Mediolan

Niemieckie linie lotnicze Lufthansa wprowadzają od 28 marca br. loty  na trasie Warszawa - Mediolan Malpensa. Loty będą odbywały się  dwa razy dziennie.

  2010-01-14    Wizzair

Warszawa - Turku

WizzAir planuje uruchomienie od 10 kwietnia br. lotów na trasie Warszawa - Turku (w Finlandii). Loty będą wykonywane dwa razy tygodniowo we wtorki i soboty.

  2010-01-13    Wizzair

Odprawa online

Linie WizzAir udostępniły na  rejsach z Polski odprawę przez internet.  Pasażerowie mogą dokonać odprawy w czasie od 7 dni do 3 godzin przed  planową godziną odlotu z następujących lotnisk: Gdańska, Katowic, Poznania, Warszawy i Wrocławia. Jednocześnie od 1 kwietnia br. za odprawę przewoźnik wprowadził opłatę: 23 zł / 5 euro przy zapłacie na lotnisku
w momencie rezerwacji biletu za pomocą strony internetowej, 46 zł / 10 euro przy zapłacie na lotnisku w dniu lotu.

  2010-01-12  Polskie Linie Lotnicze LOT

Katowice - Tel Aviv

PLL LOT planuje od 25 stycznia br. uruchomienie nowego połączenia na trasie z Katowic do Tel Avivu. Loty będą się odbywały jeden raz tygodniowo w poniedziałek. Wylot z Katowic: 7.30, przylot do Tel Avivu: 12.15, wylot z Tel Avivu: 13.15, przylot do Katowic: 16.00.

2010-01-07  Lufthansa

Gdańsk - Dusseldorf

Niemieckie linie lotnicze Lufthansa wprowadzają od 29 marca br.  loty  na trasie Gdańsk - Dusseldorf. Loty będą realizowane pięć razy tygodniowo. Wylot z Dusseldorfu: 12.20, przylot do Gdańska: 13.55, wylot z Gdańska: 14.25, przylot do Dusseldorfu: 16.00.  

  2009-12-31  Polskie Linie Lotnicze LOT

Zaostrzone procedury bezpieczeństwa na lotach do USA

PLL LOT wprowadziły dodatkowe procedury bezpieczeństwa
w stosunku do pasażerów podróżujących do USA z Warszawy
i Krakowa oraz pasażerów tranzytowych tych lotnisk podróżujących do USA.

Procedury  dotyczą kontroli pasażerów oraz ich bagażu podręcznego, zabieranego na pokład samolotu. Ściśle przestrzegane będą przepisy dotyczące limitów ilości, wagi
i zawartości bagażu zabieranego na pokład samolotu.

Dlatego uprasza się o możliwie wczesne zgłaszanie się do odprawy pasażersko-bagażowej, która rozpoczyna się na 4 godziny przed planowanym czasem odlotu. Po odprawie bagażowej i paszportowej pasażerowie powinni niezwłocznie udać się do bramki odlotowej oznaczonej na karcie pokładowej.

  2009-12-28    Iceland Express

 Gdańsk - Rejkiawik

Islandzki przewoźnik Iceland Express rozpocznie od 4 czerwca br. bezpośrednie loty z Gdańska  do Rejkiawiku. Samoloty latać będą raz w tygodniu w piątki.

  2009-12-24    Blue Air

 Warszawa - Larnaka

Rumuńskie tanie linie lotnicze Blue Air uruchomią od  28 marca br.  loty z Warszawy do Larnaki (na Cyprze). Samoloty będą operować na tej trasie trzy razy  tygodniowo: w poniedziałki, środy i  piątki.

2009-12-16  Ryanair

Kraków - Piza,  Kraków - Malaga

Tanie linie lotnicze Ryanair uruchomią dwa nowe połączenia: 
z Krakowa do Pizy od 30 marca 2010, z Krakowa do Malagi od 23 czerwca 2010.   Rejsy do Pizy będą realizowane dwa razy tygodniowo (we wtorki  i soboty), do Malagi trzy razy tygodniowo: we wtorki, czwartki i soboty.

  2009-12-09    Jet Air

Gdańsk - Poznań

Od 15 grudnia br. polski przewoźnik wprowadzi nowe połączenie na trasie Gdańsk - Poznań.  Rejsy będą realizowane trzy razy tygodniowo: we wtorki, czwartki i piątki.

  2009-12-05    Air France

 Premium Voyageur

Air France wprowadziły do oferty nową klasę podróży na lotach dalekodystansowych pod nazwą Premium Voyageur. Nowy  produkt jest skierowany do małych i średnich firm oraz pasażerów oczekujących komfortu podróży za rozsądną cenę.  W PV siedzenia znajdują się pomiędzy klasą biznes
a ekonomiczną. Zastosowanie nowych foteli gwarantuje więcej miejsca na nogi w porównaniu z klasą ekonomiczną. Dodatkowe udogodnienia to:   gniazdo zasilające do laptopa, szeroki stolik, lampka, regulowane zagłówki, 10 calowy monitor, koc poduszka, zestaw kosmetyków, butelka wody. Posiłki są takie same jak
w klasie ekonomicznej. Pasażerom klasy Premium Voyageur przysługują również osobne stanowiska odprawy oraz limit bagażu tak jak w klasie biznes. Klasa Premium Voyageur jest
o 40% tańsza od klasy Affaires.

2009-12-01  Ryanair

Kraków - Alicante

Tanie linie lotnicze Ryanair zaplanowały od 30 marca 2010 rejsy na trasie Kraków - Alicante. Rejsy będą realizowane trzy razy tygodniowo (wtorki, czwartki i soboty).

2009-12-01    easy jet

 Odprawa przez internet również z bagażem rejestrowanym

Linie easyJet wprowadziły od 30.11.br. możliwość dokonania odprawy przez internet również pasażerom podróżującym
z bagażem rejestrowanym (dotychczas ta opcja była udostępniona tylko  pasażerom podróżującym z bagażem podręcznym). Niezależnie od odprawy online, przewoźnik  umożliwia dokonanie odprawy tradycyjnie na lotnisku i nie pobiera dodatkowych opłat za żadną z oferowanych rodzajów odpraw.

2009-11-30  Ryanair

Opłata za dokonanie transakcji kartą Visa Electron

Tanie linie lotnicze Ryanair wprowadzają od 1 grudnia 2009 opłatę za dokonanie transakcji w wysokości 5 euro przez pasażerów korzystających z karty Visa Electron. Wolne od opłat będą transakcje dokonywane kartą MasterCard Prepaid.

2009-11-25  Ryanair

Połączenie na Sycylię

Tanie linie lotnicze Ryanair rozpoczną od 4 maja 2010  loty
z Krakowa do Trapani. Połączenie będzie realizowane dwa razy tygodniowo we wtorki i soboty. 

  2009-11-24    Wizzair

Odprawa przez internet

N
a lotnisku w Katowicach pasażerowie linii WizzAir mogą skorzystać z usługi odprawy przez internet, której można dokonać od 7 dni do 3 godzin przed planowaną godziną odlotu. Pasażerowie z bagażem rejestrowanym muszą zgłosić się do punktu oddania bagażu nie później niż 40 minut przed odlotem.

2009-11-17  Ryanair

Kraków - Rzym

Tanie linie lotnicze Ryanair rozpoczną od 2 marca 2010  loty
z Krakowa do Rzymu (Ciampino). Wylot z Rzymu: 15.20, wylot z Krakowa: 17.50.

  2009-11-06  Norwegian

Nowe wakacyjne połączenia

Linie Norwegian uruchomią dwa nowe kierunki wakacyjne
z Warszawy: od 31 marca 2010 na Majorkę i od 2 czerwca 2010
do Burgas. rejsy będą realizowane dwa razy tygodniowo na Majorkę i raz do Burgas.

  2009-11-06    Jet Air

Szczecin - Warszawa

Od 17 listopada br. polska linia regionalna Jet Air uruchomi nowe połączenie ze Szczecina do Warszawy. Loty będą realizowane we wtorki i środy. Wylot ze Szczecina: 6.30, przylot do Warszawy: 8.00, wylot z Warszawy: 20.30, przylot do Szczecina: 22.00. Rozkład został korzystnie dostosowany do potrzeb osób podróżujących ze Szczecina do stolicy w celach służbowych.

2009-11-05  Ryanair

Nowe połączenia z Gdańska

Tanie linie lotnicze Ryanair rozpoczęły od 3 listopada br.  loty
na dwóch nowych trasach: z Gdańska do Edynburga oraz
z Gdańska do Weeze. Loty będą realizowane 3 razy tygodniowo: we wtorki, czwartki i soboty.

2009-11-04  Ryanair

Bydgoszcz - East Midlands

Tanie linie lotnicze Ryanair rozpoczynają  od dnia dzisiejszego  loty na trasie Bydgoszcz - East Midlands. Loty będą realizowane dwa razy tygodniowo: w środy i w niedziele.

2009-11-03  Ryanair

Łódź - Oslo Torp

Tanie linie lotnicze Ryanair rozpoczynają  od dnia dzisiejszego  loty na trasie Łódź - Oslo Torp. Loty będą realizowane trzy razy tygodniowo: we wtorki, czwartki i soboty.

2009-11-03  Ryanair

Bydgoszcz - East Midlands

Tanie linie lotnicze Ryanair rozpoczynają  od dnia dzisiejszego  loty na trasie Rzeszów - East Midlands. Loty będą realizowane dwa razy tygodniowo: we wtorki i piątki.

  2009-10-09   Iberia

 Opłata za bagaż rejestrowany

Hiszpańskie linie lotnicze Iberia wprowadzają od 20 października br. opłaty za bagaż rejestrowany. Według nowych zasad cena biletu będzie obejmować tylko i wyłącznie opłatę za transport pasażera z bagażem podręcznym. Za pierwszą sztukę bagażu rejestrowanego trzeba będzie zapłacić 15 euro, za drugą aż 70 euro. Nowe opłaty będą stosowane na lotach krajowych w Hiszpanii, lotach europejskich i do Izraela.

  2009-10-05  Polskie Linie Lotnicze LOT

Warszawa - Kaliningrad

PLL LOT od 16 listopada br.  znów będą realizować loty na trasie Warszawa - Kaliningrad. Rejsy będą się odbywały codziennie.

  2009-10-03    Wizzair

Gdańsk - Paryż

WizzAir planuje uruchomienie od 18 grudnia br. lotów na trasie Gdańsk - Paryż Beauvais. Loty będą wykonywane dwa razy tygodniowo w poniedziałki i piątki. Wylot z Gdańska planowany na godz. 6.10, wylot z Beauvais o 13.40. 

  2009-09-26   British Airways

Opłata za wybór miejsca w samolocie

British Airways wprowadzają od 7 października br. opłatę za wybór miejsca w samolocie podczas dokonywania rezerwacji biletu.

W zależności od wykupionej taryfy opłata wyniesie od 10 do 60 funtów (na lotach krajowych oraz klasie Euro Traveller - 10 funtów, w klasie Club Europe, World Traveller i World Traveller Plus - 20 funtów, w klasie Club World - 60 funtów).

Z opłat zwolnieni są członkowie Premier oraz Gold Executive Club, którzy  mogą wybrać  miejsce nieodpłatnie.

Jeśli pasażerowie nie dokonają odpłatnego wyboru miejsca, będą mogli na 24 godziny przed planowanym odlotem wybrać je ze zbioru pozostałych wolnych miejsc.

  2009-09-19  Norwegian

Zawieszenie Wroclaw - Oslo

Linie lotnicze Norwegian zawieszają  rejsy na trasie Wrocław - Oslo z początkiem sezonu zimowego. Ostatni lot odbędzie się 24 października br.

  2009-09-15    Jet Air

Szczecin- Poznań - Kraków

W dniu wczorajszym tj. 14 września br. polski przewoźnik wprowadził rejsy na trasie Szczecin - Poznań - Kraków.  Loty będą realizowane dwa razy dziennie - rano i wieczorem w poniedziałki, wtorki, czwartki i piątki.

  2009-09-07  Polskie Linie Lotnicze LOT

PromoLOT

PLL LOT wprowadziły nową, tanią taryfę pod nazwą "PromoLOT". Nowa taryfa daje szansę pasażerom dokonującym rezerwacji w klasie ekonomicznej z wyprzedzeniem przynajmniej 45 dniowym na skorzystanie z puli biletów w najatrakcyjniejszych cenach na trasach krajowych i europejskich. Najniższa cena biletu w jedną stronę do Europy to 169 zł oraz po Polsce 99 zł. Do ważnych warunków taryfy PromoLOT należą:
- taryfa jest dostępna wyłącznie przez stronę internetową;
- taryfa dotyczy rejsów krajowych i europejskich z wyłączeniem: Mińska, Kijowa, Moskwy i Tel Awiwu;
- między dniem wylotu a dniem powrotu musi znajdować się niedziela;
- maksymalna długość pobytu: 6 miesięcy;
- niedozwolone są zwroty i zmiany;
- zniżki wynoszą: 67% ceny biletu dla dziecka w wieku 2-11 lat w towarzystwie osoby dorosłej, 67% ceny biletu dla niemowlęcia poniżej 2 lat  z osobnym miejscem siedzącym, 10% ceny biletu dla niemowlęcia poniżej 2 lat bez osobnego miejsca siedzącego. 

2009-09-06  Ryanair

Podwyżka opłat za bagaż

Tanie linie lotnicze Ryanair po 1 października br. będą pobierać wyższe opłaty za bagaż. Za jedną sztukę bagażu będzie trzeba zapłacić 15 euro zamiast dotychczasowych 10 euro. Za drugą sztukę trzeba będzie zapłacić 35 euro. Na jednego pasażera przypadną  maksymalnie dwie sztuki bagażu o wadze do 15 kg każda (łącznie 30 kg) za które trzeba będzie zapłacić w sumie 50 euro. Należy zwrócić uwagę, że przy opłatach za bagaż dokonywanych na lotnisku, zastosowanie mają wyższe stawki: 30 euro za pierwszą sztukę oraz 70 euro za drugą.
Za każdy kilogram nadbagażu będzie trzeba zapłacić 20 euro.

  2009-09-01    SkyEurope

Niebo bez SkyEurope

Tanie słowackie linie SkyEurope z główną bazą w Bratysławie całkowicie zawiesiły działalność. Wszystkie loty zostały odwołane i nie ma możliwości zakupu biletów. Przewoźnik od dłuższego czasu miał problemy finansowe. Na polskim niebie SkyEurope był od 2004 do 2008 roku.  Oferował  połączenia w atrakcyjnych cenach z Krakowa i Warszawy m.in. do  Aten, Dubrownika, Neapolu.

2009-08-20  Ryanair

Gdańsk - Edynburg

Tanie linie lotnicze Ryanair zaplanowały od 3 listopada br. rejsy na trasie Gdańsk - Edynburg. Rejsy będą realizowane trzy razy tygodniowo (wtorki, środy i soboty).

  2009-08-19    Jet Air

Warszawa - Łódź - Wiedeń

Od 31 sierpnia br. z JetAir będzie można polecieć z Warszawy
do Wiednia z międzylądowaniem w Łodzi. Loty będą realizowane  od poniedziałku do piątku. 

  2009-08-15  Turkish Airlines

Hotel w Istambule

Pasażerowie tureckich linii lotniczych podróżujący rejsami międzynarodowymi z przesiadką w Istambule na kolejny rejs międzynarodowy (z wyjątkiem połączeń typu "Code-Share") otrzymają darmowy pokój w hotelu, śniadanie oraz transfery na trasie lotnisko - hotel - lotnisko.  Z odpoczynku będą mogli skorzystać pasażerowie: klasy ekonomicznej - pod warunkiem, że czas oczekiwania na kolejny samolot wynosi przynajmniej 10 godzin oraz klasy biznes - przynajmniej 7 godzin. Aby skorzystać z  oferty hotelowej  należy po przylocie na lotnisko Ataturk
w Istambule  i kontroli paszportowej zgłosić się z biletem do biura "Turkish Airlines Hotel Desk" celem dokonania rezerwacji. Należy również pamiętać o konieczności wykupieniu wizy (15 Euro).

2009-08-11  Ryanair

Kraków - Leeds / Bradford

Tanie linie lotnicze Ryanair zaplanowały od 25 marca 2010 rejsy na trasie Kraków - Leeds / Bradford. Rejsy będą realizowane trzy razy tygodniowo (wtorki, czwartki, soboty).

  2009-08-10    Jet Air

Gdańsk - Turku

Od 17 sierpnia br. polski przewoźnik we współpracy z fińskim Wingo Xprs uruchomi bezpośrednie połączenie na trasie  Turku -Gdańsk - Turku. Loty będą realizowane  w piątki i niedziele. Wylot z Turku zaplanowany został na godz. 21.00, lądowanie w Gdańsku: 22.00, lot powrotny z Gdańska w niedzielę o godz. 18.00, lądowanie w Turku: 21.00.

  2009-08-10  Air Berlin

Kraków - Dusseldorf

Niemieckie tanie linie lotnicze Air Berlin wprowadzają
od 1 listopada br. loty na trasie z Krakowa do Dusseldorfu.
Loty będą realizowane  codziennie ( od poniedziałku do piątku wylot z Krakowa o godzinnie 12.40, w soboty o 13.00, w niedziele 
o 16.20).

  2009-07-31    Wizzair

Z Gdańska do Bergen

WizzAir planuje uruchomienie od 18 grudnia br. lotów na trasie Gdańsk - Bergen. Loty będą wykonywane dwa razy tygodniowo
w poniedziałki i piątki. Wylot z Gdańska planowany na godz. 10.05, wylot z Bergen o 12.30. 

2009-07-29  Ryanair

Nowe połączenia z Rzeszowa do Liverpoolu

Tanie linie lotnicze  Ryanair wprowadzają  od 27 października br. nowe połączenie na trasie Rzeszów - Liverpool. Loty na tej trasie będą realizowane dwa razy tygodniowo we wtorki i soboty.

2009-07-27  Ryanair

Rezerwacja w dzień wylotu

Tanie linie lotnicze Ryanair wprowadziły dla swoich pasażerów możliwość zakupu biletu w dniu wylotu. Rezerwację należy założyć na sześć godzin przed planowanym wylotem samolotu. Odprawa przez internet musi być dokonana do czterech godzin przed wylotem a karta pokładowa wydrukowana do 40 minut przed startem.

2009-07-23  Ryanair

Zimą bez trasy Wrocław - Edynburg

Tanie linie lotnicze  Ryanair zawieszają od 23 października br. połączenie z Wrocławia do Edynburga.

2009-07-22  Ryanair

Zmiany w zimowej siatce połączeń

Tanie linie lotnicze  Ryanair wprowadzają zmiany w zimowej siatce połączeń do Londynu Stansted. Od 23 października br.  częstotliwość rejsów na poniżej podanych  trasach będzie wynosić:
z Bydgoszczy:  siedem  tygodniowo;
z Gdańska: pięć  tygodniowo;
z Łodzi: siedem tygodniowo;
z Poznania: pięć  tygodniowo;
z Rzeszowa: sześć tygodniowo;
z Wrocławia: siedem  tygodniowo.

2009-07-16  Ryanair

Nowe połączenia do Oslo

Tanie linie lotnicze  Ryanair wprowadzają  nowe połączenia do Oslo Torp: od 2 listopada br. z Krakowa i od 3 listopada br.  z  Łodzi. Rejsy będą wykonywane z Krakowa cztery razy tygodniowo oraz z Łodzi trzy razy tygodniowo.

2009-07-16    Wizzair

Nowe połączenia z Katowic

WizzAir zamierza wprowadzić dwa nowe połączenia z Katowic: od 22 września br. do Wenecji Treviso oraz od 29 września br. do Monachium Memmingen. Loty będą realizowane dwa razy tygodniowo (we wtorki i soboty) a od sezonu zimowego trzy razy tygodniowo.

  2009-07-16    Air France KLM

 Nowe przepisy bagażowe

Air France KLM wprowadziły od lipca br. nowe zasady przewozu bagażu.

Za darmo można przewieźć sprzęt do gry w golfa. Sprzęt inny niż do golfa jest wliczany w limit bagażowy. Gdy limit zostanie przekroczony będzie pobierana opłata ryczałtowa w wysokości od 20 do 150 Euro w zależności od trasy podróży. 

Ze zwierząt na pokład może być zabrany tylko kot lub pies. Za przewóz pupila z klatką (o łącznej wadze do 6 kg) trzeba zapłacić ryczałtem w zależności od trasy podróży  od 40 do 160 Euro.   Zwierzęta cięższe (od 6 do 75 kg łącznie z klatką) mogą podróżować w luku bagażowym.  

  2009-07-01  Norwegian

Self Check-in

Pasażerowie linii Norwegian uzyskali od 1 lipca br. możliwość dokonania samodzielnej odprawy biletowo - bagażowej na Lotnisku im. F. Chopina w Warszawie.

Trzy automaty  do samoobsługowych odpraw pasażerskich wyróżniają się czerwonym kolorem i usytuowane zostały w hali odlotów Terminalu 1 najbliżej stanowiska informacji. Za pomocą automatu pasażerowie mogą dokonać pełnej odprawy biletowo-bagażowej, wybrać miejsca w samolocie, nadać bagaż. Pasażer drukuje kartę pokładową i etykiety bagażowe które należy na nich przykleić a następnie udać się do stanowiska odbioru bagażu "Baggage Drop Off" i do wyjścia do samolotu. Instrukcje dostępne są również w języku polskim.     Ten rodzaj odprawy jest szybki
i sprawny w porównaniu z tradycyjną odprawą do której trzeba stać w kolejce. Zaoszczędzony czas lepiej wykorzystać na zakupy przed podróżą.

  2009-07-01   British Airways

Warszawa - Londyn (Heathrow)

British Airways od 26 października br. planuje uruchomienie dodatkowego połączenia na trasie Warszawa - Londyn (Heathrow). W sumie samoloty BA będą wykonywały loty na tej trasie trzy razy dziennie przez siedem dni w tygodniu.  Planowany wylot z Warszawy: 7.40, przylot do Londynu: 9.25, wylot
z Londynu: 7.30, przylot do Warszawy: 10.50.  Pasażerowie BA dzięki lądowaniu na Terminalu 5 lotniska Heathrow uzyskają większy dostęp do połączeń krajowych, europejskich
i międzykontynentalnych. 

  2009-06-23   British Airways

Kraków bez Londynu Gatwick

British Airways planuje skasowanie rejsów na trasie Kraków - Londyn (Gatwick) od sezonu zimowego. Ostatni lot został zaplanowany na 24 października br.

  2009-06-11  Polskie Linie Lotnicze LOT

Kraków - Rzym

PLL LOT od 10 lipca br. po czterech i pół roku przerwy znów będą realizować loty na trasie Kraków - Rzym (Fiumicino). Rejsy będą się odbywały trzy razy tygodniowo: w poniedziałki, środy i piątki. Planowy wylot z Krakowa: 20.50, przylot do Rzymu: 22.55, wylot
z Rzymu: 23.45, przylot do Warszawy: 01.50.

  2009-06- 09  Aer Lingus

Warszawa - Londyn (Gatwick)

Pasażerowie podróżujący linią Aer Lingus  od 25 października br. będą mogli wybierać spośród codziennych  lotów  na trasie Warszawa  - Londyn (Gatwick). Wylot z Londynu: 16.30, lądowanie w Warszawie: 19.50, wylot z Warszawy: 20.30, przylot do Londynu: 22.10.

  2009-06-06    Jet Air

Kraków - Gdańsk

Od 22 czerwca br. polski przewoźnik zwiększy ilość rejsów na trasie Kraków - Gdańsk.  Rejsy będą realizowane dwa razy dziennie od poniedziałku do piątku.

  2009-06-06    Finnair

Express Self Check-in

Pasażerowie linii Finnair uzyskali możliwość dokonania samodzielnej odprawy na Lotnisku im. F. Chopina w Warszawie.

Aplikacja fińskiego przewoźnika została zainstalowana w trzech automatach  do samoobsługowych odpraw pasażerskich usytuowanych w hali odpraw T2 znajdujących się najbliżej stanowisk tradycyjnej odprawy Finnair.

  2009-06-03    Iceland Express

 Kraków-Rejkiawik

Islandzki przewoźnik Iceland Express rozpoczyna dzisiaj sezonowe bezpośrednie loty z Krakowa do Rejkiawiku. Samoloty latać będą raz w tygodniu w czwartki.

  2009-05-30  Polskie Linie Lotnicze LOT

LOT Charters

PLL LOT od 1 czerwca br. oferują swoim pasażerom rejsów czarterowych (LOT Charters) wstęp do swoich saloników biznesowych (executive lounge). Zasady korzystania z saloników przez pasażerów lotów czarterowych są takie same jak pasażerów lotów rejsowych.  Oferta jest skierowana do pasażerów posiadających złotą lub platynową kartę programu lojalnościowego Miles & More lub  kartę Star Alliance Gold. Oferta nie dotyczy osób posiadających srebrną kartę Frequent Traveller (FTL).

  2009-05-29  Norwegian

Warszawa - Kopenhaga

Norweski przewoźnik od 17 sierpnia br. uruchomi loty na trasie Warszawa - Kopenhaga.  Rejsy będą realizowane   sześć razy
w tygodniu oprócz sobót. Ceny biletów z opłatami  i podatkami rozpoczynają się od 29 Euro.

  2009-05-26  Polskie Linie Lotnicze LOT

LOT Charters

PLL LOT od 1 czerwca br. uruchomią połączenia czarterowe. Loty będą realizowane z Warszawy, Gdańska, Katowic, Krakowa, Łodzi, Poznania, Szczecina i Wrocławia. Samoloty będą wykonywać loty min. do Salonik, Heraklionu, Rodos, Barcelony, Dubrownika, Lizbony, Szarm el-Szejk.

  2009-05- 25  Aer Lingus

Warszawa - Dublin częściej

Pasażerowie podróżujący linią Aer Lingus z Warszawy do Dublina od 29 października br. będą mieli do wyboru dwa dodatkowe rejsy  tygodniowo. Dodatkowe loty będą realizowane w czwartki oraz soboty.

2009-05-21    Wizzair

Dodatkowe rejsy do Londynu

WizzAir wprowadza od 14 czerwca br. dodatkowe cztery rejsy na trasie z Warszawy do Londynu (Luton). Rejsy będą realizowane
w poniedziałki, środy, piątki i niedziele.

2009-05-17    Wizzair

Nowy limit wagowy bagażu rejestrowanego

WizzAir wprowadza od 22 maja br. nowy limit wagowy wszystkich sztuk bagażu rejestrowanego który łącznie będzie mógł wynosić 15 kg (dotychczas 20 kg). Zmieniona zostanie też opłata za nadbagaż, która będzie wyższa od dotychczasowej o 22,5 zł (zamiast  45 zł trzeba będzie zapłacić 67,5 zł za każdy dodatkowy kilogram bagażu). Na stronie przewoźnika została wprowadzona możliwość dodania kolejnych sztuk bagażu rejestrowanego, opłat za nadbagaż, dokupienia pierwszeństwa przy wejściu na pokład, miejsca z dodatkową przestrzenią na nogi już po dokonaniu rezerwacji.

2009-05-14  Ryanair

40 Euro kary za brak karty

Tanie linie lotnicze
 Ryanair wprowadzają od 20 maja opłatę karną w wysokości 40 Euro dla pasażerów, którzy dokonali odprawy online ale na lotnisko przyjechali bez wydrukowanej karty pokładowej.

  2009-05-08  Polskie Linie Lotnicze LOT

Warszawa - Belgrad

PLL LOT wprowadziły w dniu dzisiejszym połączenie z Warszawy do Belgradu. Rejsy będą realizowane cztery razy w tygodniu (codziennie oprócz wtorków, czwartków  i sobót), oraz od 16 czerwca będą sie odbywać pięć razy w tygodniu (oprócz czwartków i sobót). Ostatni raz trasa do Serbii była obsługiwana przez LOT 15 lat temu.

2009-05-08  Ryanair

Więcej lotów do Londynu

Tanie linie lotnicze
 Ryanair zwiększą częstotliwość rejsów do Londynu Stansted z Bydgoszczy, Gdańska, Łodzi i Rzeszowa. Dodatkowe loty będą realizowane: z Bydgoszczy - w czwartki 
i niedziele od 3 września, z Gdańska - we wtorki od 1 września
 i soboty od 4 lipca, z Łodzi - w soboty między 13 a 27 czerwca i między 5 a 24 października, z Rzeszowa - w soboty od 5 września.

2009-05-07    Wizzair

Koniec trasy Katowice - Glasgow

WizzAir rezygnuje z lotów na trasie Katowice - Glasgow (Prestwick). Ostatni rejs  zostanie zrealizowany 27 maja br.

2009-05-06   Emirates

 Większy limit bagażu

Linie lotnicze Emirates wprowadziły w dniu dzisiejszym wyższy o 10 kg limit dozwolonego bagażu  przewożonego w luku samolotu bezpłatnie. Udogodnienie dotyczy wszystkich klas i w sumie pozwoli pasażerom klasy ekonomicznej na nadanie do 30 kg bagażu, pasażerom klasy biznes do 40 kg, zaś w klasie pierwszej do 50 kg. Pasażerów innych przewoźników podróżujących Emirates w ramach umowy codeshare również dotyczy wyższy limit bagażu.

2009-04-30  Ryanair

Gdańsk - Alicante, Gdańsk - Brema

Tanie linie lotnicze
 Ryanair wprowadzają od 1 lipca bezpośrednie rejsy z Gdańska  do Bremy oraz od 6 lipca br. letnie rejsy do Alicante. Bilety są dostępne w cenie od 84 zł.

  2009-04-29  Polskie Linie Lotnicze LOT

Taryfa weekendowa

PLL LOT wprowadzają od 01.05.br. nowy cennik weekendowy na połączenia krajowe.  Cena biletu w dwie strony z opłatami nie powinna przekroczyć kwoty 296 zł. Pobyt może trwać max. 1 miesiąc. Dzieciom do 2 lat przysługuje 90% zniżki.

2009-04-27  Lufthansa

Rzeszów - Frankfurt

Niemieckie linie lotnicze Lufthansa wprowadzają loty  na trasie Rzeszów - Frankfurt. Loty będą odbywały się  w dni powszednie pięć razy w tygodniu.

  2009-04-16  Polskie Linie Lotnicze LOT

Kraków - Ateny

PLL LOT wprowadzają od 16.04.br bezpośrednie loty z Krakowa do Aten. Rejsy będą realizowane dwa razy tygodniowo (odloty w czwartki i niedziele, powroty w piątki  i poniedziałki).

  2009-04-15  Polskie Linie Lotnicze LOT

Warszawa - Lizbona

PLL LOT wprowadzają dla swoich klientów możliwość zakupu biletów na bezpośrednie rejsy z Warszawy do Lizbony dzięki umowie code-share podpisanej z portugalskimi liniami TAP Portugal. Połączenie z Warszawy będzie realizowane od 10 czerwca br. codziennie (oprócz wtorków i piątków) a z Lizbony codziennie (oprócz poniedziałków i czwartków).

  2009-04-08  Polskie Linie Lotnicze LOT

Rzeszów - Nowy Jork

PLL LOT wprowadzają znów w sezonie letnim (od 14 czerwca br.) bezpośrednie połączenie na trasie Rzeszów - Nowy Jork. Loty będą realizowane dwa razy w tygodniu (czwartki i niedziele).

2009-04-06  Ryanair

Kraków - Dusseldorf (Weeze)

Tanie linie lotnicze
 Ryanair wprowadzają od 4 lipca br. rejsy na trasie z Krakowa do Dusseldorfu (Weeze). Połączenie będzie realizowane trzy razy tygodniowo (wtorki, czwartki i soboty).

2009-04-06  Lufthansa

Wrocław - Monachium

Niemieckie linie lotnicze Lufthansa redukują z trzech do dwóch dziennie ilość rejsów na trasie Wrocław - Monachium.

  2009-04-04    Wizzair

Koniec trasy Poznań - Glasgow

WizzAir rezygnuje z lotów na trasie Poznań - Glasgow (Prestwick). Ostatni rejs  zostanie zrealizowany 14 kwietnia br.

  2009-04-03    Wizzair

Opłata za przelew bankowy

WizzAir wprowadził opłatę za rezerwację opłacaną przelewem bankowym w wysokości 11 zł. 

  2009-03-26   SWISS

 Nowa umowa "codeshare"

Szwajcarskie linie SWISS podpisały umowy codeshare z innymi przewoźnikami. Na podstawie wspólnego systemu wymiany kodów siatka połączeń letnich zostanie wzbogacona o nowe przesiadki w Genewie, Zurychu i Mediolanie. Umowa umożliwia np. przesiadkę w Genewie na samolot Air Canada do Montrealu, lub na samolot United do Waszyngtonu. Przesiadka w Zurychu pozwoli dostać się na Maltę z Air Malta. Umowy codeshare zostały zawarte również z SAS na rejsy Oslo-Zurych, z Lufthansa Italia (wszystkie rejsy LI z bazy w Mediolanie), z Edelweiss Air na kierunki wakacyjne. Dla pasażerów wspólny system  to dobre wiadomości - pozwalają na dobór dogodnych  rejsów z bogatszej siatki połączeń w niższych cenach i na jednym bilecie.

  2009-03-13  Brussels Airlines

Umowa z Lufthansą

Belgijskie linie lotnicze dzięki umowie "code share" o wspólnym wykorzystaniu miejsc w samolotach podpisanej z niemiecką Lufthansą, od początku sezonu letniego wprowadzają możliwość wyboru  dla pasażerów obydwu linii spośród rejsów z siatek połączeń obu przewoźników. Oznacza to, że będzie można  na jednym bilecie np.  wylecieć w jedną stronę samolotem belgiskich linii a przylecieć samolotem niemieckich linii.

  2009-03-12  Jet2.com

Powrót do Krakowa

Od sezonu letniego brytyjski przewoźnik Jet2.com będzie wykonywał loty na trasie Kraków - Leeds/Bradford. Rejsy będą realizowane we wtorki, czwartki, piątki  i niedziele.

2009-03-10  Ryanair

Koniec odprawy lotniskowej

Tanie linie lotnicze
 Ryanair wprowadzają od października br. odprawę tylko przez internet. Z liniami nie będą też mogły podróżować samodzielnie dzieci poniżej 16 roku życia.  Akceptowanymi formami potwierdzenia tożsamości będą paszport lub dowód osobisty. Bagaże będzie się wrzucać do specjalnych odbiorników.

  2009-03-10  Brussels Airlines

Klasa b. business

Belgijskie linie lotnicze od początku sezonu letniego wprowadzają nową klasę pod nazwą b.business.
Nowy produkt umożliwia pasażerom:
bezpłatny wstęp do saloników biznesowych Brussels Airlines, darmowy parking, podwyższony catering, gwarancję wolnego środkowego fotela w konfiguracji 3-3, zabranie większego bagażu  (16 kg bagażu podręcznego w dwóch sztukach i 30 kg do luku), wprowadzanie zmian w bilecie, specjalną linię kontroli bezpieczeństwa na lotniskach, priorytetowe wejście do samolotu, bezpłatne gazety na pokladzie.

  2009-03-09    Wizzair

Podwyżka opłat dodatkowych

WizzAir  zwiększają od dnia dzisiejszego opłaty dodatkowe. Podwyżka dotyczy bagażu rejestrowanego (zamiast 36 zł  - 45 zl/sztukę), nadbagażu (do 90 zł/szt.), za miejsce z dodatkową przestrzenią na nogi (23 zł przez  stronę lub telecentrum, 46 zł na lotnisku), płatność kartą (z 15 do 18 zł za każdy odcinek podróży i za każdego pasażera w rezerwacji).

  2009-03-02  SAS

 Niższe opłaty paliwowe

Linie Lotnicze SAS od 1 marca br. obniżyły opłatę paliwową na wszystkich odcinkach międzykontynentalnych o 30 Euro za segment (do Tokio o 18 Euro za segment).

  2009-02-26  Polskie Linie Lotnicze LOT

Czat  z PLL LOT

PLL LOT wprowadzają możliwość kontaktu online z konsultantem na zasadzie czatu internetowego, który w czasie rzeczywistym pomaga w rozwiązaniu zagadnienia zgłaszanego przez użytkownika. Z nowej usługi  można skorzystać od poniedziałku do piątku w godzinach 9.00-17.00. Użytkownik jest automatycznie przekierowywany do "żywego" konsultanta w sytuacji gdy wirtualna stewardessa odpowiadająca na szereg standardowych pytań dot. produktu i usług oferowanych przez LOT, nie jest
w stanie odpowiedzieć na zadane przez użytkownika pytanie.

  2009-02-26    Austrian

Elektroniczna karta pokładowa

Linie lotnicze Austrian Airlines wprowadzają możliwość generowania karty pokładowej w telefonie komórkowym lub PDA pasażera. Aby otrzymać elektroniczną kartę pokładową należy najpierw dokonać odprawy przez stronę internetową przewoźnika (z odprawy online można skorzystać najwcześniej 24 godziny
a najpóźniej na godzinę przed odlotem). Z telefoniczną kartą udajemy sie na lotnisko. Karta pokładowa to wiadomość tekstowa (sms) z odnośnikiem. Karta zawiera informacje takie jak: nazwisko pasażera, numer lotu, godziny odlotu oraz kod kreskowy, umożliwiający pasażerowi przejście przez bramki odprawy wprost do wyjścia do samolotu gdzie kod jest czytany przez skaner a następnie pasażer może przejść do samolotu bez  papierowego drukowanego dokumentu. Warunkami koniecznymi do przeprowadzenia takiego procesu są: pasażer musi posiadać odpowiedni aparat telefoniczny, lotnisko dysponować sprzętem do odczytu tej technologii.

Gdyby po dotarciu na lotnisko okazało się , ze nie można odczytać informacji na telefonie (np. z powodu wyładowania baterii), można odebrać kartę  w sposób tradycyjny (używając automatu samoobsługowego lub przy stanowisku odprawy biletowo-bagażowej Austrian).

  2009-02-24  Norwegian

Warszawa - Warna

Norweski przewoźnik od 22 czerwca br. uruchomi loty na trasie Warszawa - Warna.  Rejsy będą realizowane   dwa razy
w tygodniu:  poniedziałki i piątki.

  2009-02-16  Air Berlin

Kraków - Berlin (Tegel)

Niemieckie tanie linie lotnicze Air Berlin zaplanowały od 25 kwietnia br. loty z Krakowa do Berlina (Tegel). Rejsy będą się odbywać cztery razy w tygodniu (we wtorki, czwartki, soboty
i niedziele). Na lotnisku w Tegel możliwa będzie przesiadka na loty do wielu innych miast (m.in. Dusseldorf, Frankfurt, Kolonia, Stuttgart, Monachium, Wiedeń, Norymberga, Zurych, Paryż, Mediolan, Rzym, Barcelona,  Kopenhaga, Sztokholm). Można wykupić całą podróż na jeden bilet w którego cenie znajduje się także nadanie bagażu do luku oraz transfer bagażu w porcie przesiadkowym. Ceny biletów promocyjnych rozpoczynają sie od 29 Euro w jedną stronę, na rejsy przesiadkowe od 49 Euro. Należy również doliczyć 5 Euro opłaty manipulacyjnej za płatność kartą oraz dodatkowe 10 Euro opłaty serwisowej jeśli kupimy bilet
w wyższej regularnej cenie.

  2009-02-15    Wizzair

Wrocław-Dortmund

Samoloty linii WizzAir  zwiększają w sezonie letnim czyli od 29 marca br.  ilość lotów z dwóch do trzech tygodniowo na trasie
z Wrocławia do Dortmundu. Loty będą realizowane we wtorki, czwartki i soboty.

2009-02-13  Lufthansa

Rzeszów - Frankfurt

Lufthansa od 27 kwietnia br. rozpocznie loty na trasie Rzeszów - Frankfurt. Loty będą realizowane pięć razy w tygodniu we wszystkie dni powszednie. Rozkład lotów umożliwia pasażerom
z Podkarpacia przesiadkę na dalsze rejsy m.in. do Stanów Zjednoczonych.

  2009-02-13 

Wczesna pomoc medyczna

W hali odlotów i przylotów w Porcie Lotniczym w Warszawie zainstalowano 25 automatycznych defibrylatorów, które zwiększają  dostęp osób przebywających na lotnisku do wczesnej pomocy medycznej. Specjalne rozmieszczenie defibrylatorów umożliwia dotarcie z miejsca zdarzenia i z powrotem w czasie krótszym niż 90 sekund. Obsługa urządzenia jest intuicyjna dzięki czemu akcja może być podjęta przez każda osobę. Defibrylatory automatycznie oceniają rytm serca i decydują czy poszkodowanemu potrzebna jest defibrylacja. Jednocześnie moment otwarcia skrzynki z defibrylatorem jest sygnalizowany do Zespołu Ratownictwa Medycznego Lotniska, dzięki czemu służby mogą szybciej dotrzeć na miejsce zdarzenia celem podjęcia lub kontynuacji akcji ratunkowej.

  2009-02-10   British Airways

Bez Londyn City

British Airways w sezonie letnim 2009 nie przywrócą zawieszonego 6 stycznia br. połączenia z Warszawy na lotnisko City w Londynie.

  2009-01-30  SAS

 Bez trasy Warszawa - Oslo

Linie Lotnicze SAS  zawieszają z dniem 29 marca br. wykonywanie lotów  z Warszawy  do Oslo. 

2009-01-21  Ryanair

Kara 30 Euro za bagaż przy wejściu do samolotu

Tanie linie lotnicze
 Ryanair wprowadzaja nową opłatę 30 Euro za więcej niż jedną walizkę dozwolonego bagażu podręcznego. W dozwolonym limicie znajdują się też: torebki damskie, laptopy, zakupy lotniskowe itp. Obsługa będzie naliczać kary oraz umieszczać nadliczbową ilość bagażu w luku samolotu.

2009-01-21  Ryanair

Wielkie cięcia

Tanie linie lotnicze
 Ryanair zapowiadaja likwidację aż 14 tras
w polskiej siatce połączeń.  Cztery trasy stracą Łódź (do East Midlands, Liverpoolu, Shannon i Sztokholmu) oraz Szczecin (do Birmingham, Bristolu, Liverpoolu i Londynu). Trzy trasy straci Gdańsk (do Bristolu, Brukseli i Liverpoolu). Po jednej trasie stracą: Katowice (do Bristolu), Poznań (do East Midlands), Wrocław (do Bournemouth).

  2009-01-19  Polskie Linie Lotnicze LOT

Kraków - Ateny

PLL LOT wprowadzają od 16 kwietnia br. nową trasę Kraków - Ateny. Loty będą się odbywać w godzinach nocnych dwa razy w tygodniu (z niedzieli na poniedziałek i z czwartku na piątek). Lot w jedną stronę zajmie 2,5 godziny.  Wylot z Krakowa o 23:45, wylot z Aten o 04:30 czasu lokalnego.

  2009-01-19   SWISS

 "Best Airline for Europe"

SWISS po raz trzeci otrzymały tytuł najlepszej europejskiej linii lotniczej od czytelników magazynu "Business Traveller".
Najwyżej oceniono linie pod względem: obsługi podczas lotu, załogi pokładowej, obsługi naziemnej i saloników, komfortu
w kabinie oraz odległości między siedzeniami.

  2009-01-18  Cimber Sterling

Cimber Sterling zamiast Cimber Air

Duńskie linie lotnicze Cimber Air po przejęciu aktywów po przewoźniku  Sterling.dk zmieniaja nazwę na Cimber Sterling. Cimber Sterling zamierza realizować loty z Kopenhagi, Billund i Aalborg do Barcelony, Burgas, Malagi, Rzymu i Nicei. W Polsce przewoźnik wykonuje loty 6 razy tygodniowo na trasie Wrocław - Kopenhaga.

  2009-01-16    Wizzair

Zamiast lotniska w Bolonii - lotnisko w Forli

Samoloty linii WizzAir od 30 marca br. będą realizować swoje loty na lotnisko Forli znajdujące się 60 km od Bolonii i 1,5 km od Forli.

  2009-01-15    Finnair

Znów do Helsinek z Finnair

Od 2 kwietnia 2009 roku fiński przewoźnik powtórnie uruchomi rejsy na trasie z Krakowa do Helsinek.
Loty będą realizowane 2 razy w tygodniu - w czwartki i niedziele do 4 października.

  2009-01-15  Polskie Linie Lotnicze LOT

Kolejna obniżka opłat paliwowych

PLL LOT obniżyły w dniu dzisiejszym opłaty paliwowe na trasach krajowych o ok.  30 %. Po obniżce ceny wynoszą odpowiednio za każdy odcinek 12 USD  w rejsach wewnętrznych i 7 USD w rejsach krajowych wiązanych z rejsami międzynarodowymi. Obniżka związana jest z malejącymi i  stabilnymi cenami ropy i paliwa lotniczego  odnotowanymi na rynkach światowych.
 

2009-01-14  Ryanair

Wrocław - Alicante

Tanie linie lotnicze
 Ryanair planują od 4 czerwca br. uruchomić nowe połączenie z Wrocławia do Alicante. Rejsy będą realizowane dwa razy tygodniowo (poniedziałki i czwartki).

  2009-01-13    Jet Air

Trasy  łączone

Wczoraj polski przewoźnik uruchomił nowe połączenia
z przesiadką w Bydgoszczy na trasach: Zielona Góra - Kopenhaga oraz Warszawa - Berlin.

  2009-01-08 

Skargi pasażerów

W 2008 roku wpłynęło do Komisji Ochrony Praw Pasażerów funkcjonującej w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego ponad 1500 skarg.  W większości przypadków skargi dotyczyły odwołań rejsów, opóźnień rejsów, odmów przyjęcia na pokład.

Komisja ma za zadanie rozpatrywać skargi pasażerów na przewoźników naruszających  ich prawa i kontrolować przestrzeganie przez przewoźników lotniczych postanowień rozporządzenia unijnego 261/2004/WE do których 
w szczególności należą:

- zapewnienie pasażerom opieki (posiłków, napojów w ilościach proporcjonalnych do czasu oczekiwania);

- zapewnienie bezpłatnego dostępu do środków łączności (dwóch rozmów telefonicznych , przesyłek mailowych lub faksowych);

- w razie potrzeby - zapewnienia hotelu i transportu do/z hotelu;

- pasażer ma  prawo do otrzymania należności za niewykorzystany bilet;

- w sytuacji odwołania lotu lub odmowy przyjęcia na pokład, pasażerom przysługuje prawo do zmiany planu podróży (alternatywnego lotu)  oraz odszkodowanie.

  2009-01-07  Turkish Airlines

Niższa opłata paliwowa

Pasażerowie tureckich linii lotniczych podróżujący na trasie Warszawa - Istanbuł zapłacą od 5 stycznia 27 Euro tytułem opłaty paliwowej (obniżka o 3 Euro).

  2009-01- 07  Aer Lingus

Znów drożej za bagaż

Pasażerowie podróżujący linią Aer Lingus w klasie ekonomicznej w taryfie Low Fare znów zapłacą drożej za bagaż. Irlandzki przewoźnik na początku roku podwyższył opłaty bagażowe z 46  do 58 zł za nadanie jednej sztuki bagażu rejestrowanego przy zakupie usługi online do 2 godzin przed rejsem. Przy zapłacie dokonywanej na lotnisku będzie trzeba dopłacić  5 Euro do ceny usługi online. Należy przypomnieć, że dwie sztuki bagażu do luku przysługują bezpłatnie, należy zapłacić za trzecią. Maksymalny limit wszystkich sztuk bagażu wynosi 20 kg. Jeśli bagaż przekracza podany limit, to należy dopłacić za nadbagaż. Pasażerowie lecący z Warszawy lub Krakowa do Nowego Jorku mają prawo do bezpłatnego nadania do luku dwóch sztuk bagażu  które łącznie mogą ważyć do 36  kg (w klasie pierwszej do 64 kg).

  2009-01-06    Germanwings

Zmiana opłat i numerów telefonów

Niemieckie tanie linie lotnicze Germanwings obniżyły o 3 Euro za trasę opłaty paliwowe w lotach na terenie Niemiec i lotach europejskich. Obniżka dotyczy biletów wydanych od 16 grudnia 2008.

Jednocześnie jednak linie podwyższyły  opłatę transakcyjną za kartę płatniczą która obecnie wynosi 8 Euro za całą transakcję.

Zmianie uległy także międzynarodowe numery informacji telefonicznej Germanwings. Z Polski należy telefonować na nowy numer: 0703 203 073 (opłata za połączenie - 1,28 gr/min. z telefonu stacjonarnego) w godzinach 5.00 - 23.00.

  2009-01-06  Brussels Airlines

Bruksela - Kraków częściej

Belgijskie linie lotnicze planują wprowadzenie dodatkowych rejsów na trasie Bruksela - Kraków, na której obecnie wykonywane są cztery rejsy tygodniowo (poniedziałek, środa, piątek, niedziela). Dodatkowy rejs czwartkowy wejdzie od 2 kwietnia br. natomiast rejs wtorkowy  od 28 kwietnia br.

  2009-01-03  Blue 1

Warszawa - Helsinki

Fiński przewoźnik od 30 marca br. planuje uruchomić po zimowej przerwie loty na trasie Warszawa-Helsinki. Połączenie będzie realizowane pięć razy w tygodniu (od poniedziałku do piątku).

  2009-01-02    Jet Air

Bydgoszcz - Zielona Góra

Od 4 stycznia br. polski przewoźnik uruchomi nowe połączenie na trasie Bydgoszcz - Zielona Góra.  Loty będą realizowane we wtorki, środy i czwartki.

  2009-01-01   TAP Portugal

Lizbona - Warszawa - Lizbona

Portugalski przewoźnik planuje inauguracyjny rejs do Warszawy na 10 czerwca br. Trasa będzie obsługiwana 5 razy tygodniowo a od 22 lipca codziennie.

2008-12-31   Emirates

 Serwis limuzynowy

Linie lotnicze Emirates wprowadziły dla swoich pasażerów klasy biznes i klasy pierwszej mieszkających w odległości do 40 km od lotniska i rozpoczynających lub kończących podróż na Okęciu serwis limuzynowy. Usługę za jedyne 10 Euro w dwie strony można zamówić nie później niż na dwa dni przed odlotem
z Warszawy.

  2008-12-30  

Odszkodowanie za odwołany lot z powodu problemów technicznych samolotu

Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu  22 grudnia br. zdecydował, że odszkodowanie za odwołany lot winno być wypłacone podróżnym również w sytuacji gdy przyczyną okazały się problemy techniczne samolotu. Podkreślono jednocześnie, że problemy techniczne wykryte podczas przeglądu lub braku przeglądu nie mogą stanowić tzw. "okoliczności nadzwyczajnych" wyłączających obowiązek wypłaty odszkodowań. Wskazano, że czasem usterka techniczna może mieć charakter "nadzwyczajny" - dla przykładu podano niespodziewane ujawnienie wady konstrukcyjnej samolotu wymagającej natychmiastowej naprawy oraz przykład sytuacji, gdy uszkodzenie nastąpiło w wyniku sabotażu lub ataków terrorystycznych.

  2008-12-23  SAS

 Bez trasy Kraków-Oslo

Linie Lotnicze SAS  wykonają 11 stycznia 2009 r. ostatni rejs do Oslo.  Połączenia były realizowane od 30 marca br. we wtorki, czwartki i niedziele.

  2008-12-22  

Nowe kierunki  z Poznania

W grudniu zainaugurowano nowe połączenia z Poznania.

19 grudnia br. odbył się lot do Cork w Irlandii obsługiwany przez  tanią linię lotniczą Wizz Air. Przeloty na tej trasie realizowane są w poniedziałki i piątki.

Następny nowy kierunek  rozpoczęty 16 grudnia br.  to  Rzym także z oferty linii Wizz Air. Loty odbywają się we wtorki
i czwartki.

Pierwszy raz w sezonie  zimowym (23.12.br.) wyleci samolot czarterowy na Wyspy Kanaryjskie. Rejsy będą realizowane
w każdy wtorek.

Kolejny kierunek Wizz Air to Mediolan/Bergamo który rozpocznie się  17.01.2009 roku.

  2008-12-19    Jet Air

Bilety w BSP

Od 15 grudnia br. polski przewoźnik regionalny rozpocznie sprzedaż swoich rejsów przez system BSP, który umożliwia autoryzowanym agentom IATA sprzedaż ofert  wielu różnych przewoźników, raportowanie sprzedaży i wystawianie biletów. Dzięki uczestnictwu w BSP pasażerowie uzyskają łatwy dostęp do oferty lotów Jet Air.

  2008-12-18    Wizzair

Letnie loty

Od 13 czerwca 2009 roku samoloty linii WizzAir będą latać
z Katowic do Burgas oraz Heraklionu. Loty będą realizowane
3 razy w tygodniu (we wtorki, czwartki, soboty) - do Burgas,
oraz w każdą sobotę do Heraklionu.

  2008-12-17   British airways

Obniżka dopłat paliwowych

British Airways od 18.12.br obniża dopłaty paliwowe.
Wysokość obniżek jest uzależniona od rodzaju klasy i długości trasy i wynosi:

- 30 funtów/sektor w klasie ekonomicznej, na trasach dłuższych niż 9 godzin (obniżka z 96 do 66 funtów);

- 15 funtów/sektor w klasie ekonomicznej, na trasach krótszych niż 9 godzin (obniżka z 68 do 53 funtów);

- 30 funtów/sektor w klasie ekonomicznej o podwyższonym standardzie, na trasach dłuższych niż 9 godzin (obniżka ze 115 do 85 funtów);

- 20 funtów/sektor w klasie ekonomicznej o podwyższonym standardzie, na trasach krótszych niż 9 godzin (obniżka z 83 do 63 funtów);

- 35 funtów/sektor w klasie pierwszej i klasie biznes, na trasach dłuższych niż 9 godzin (obniżka ze 133 do 98 funtów);

- 20 funtów/sektor w klasie pierwszej i klasie biznes, na trasach krótszych niż 9 godzin (obniżka z 98 do 78 funtów);

- 4 funty/sektor w klasie ekonomicznej, na trasach europejskich (obniżka z 16 do 12 funtów);

- 5 funtów/sektor w klasie biznes, na trasach europejskich (obniżka z 20 do 15 funtów).

2008-12-16  Lufthansa

Obniżka opłaty paliwowej

Lufthansa
obniża wysokość opłaty paliwowej. Pasażerowie  zapłacą 29 euro za każdy segment krajowy i europejski  oraz 90 euro za każdy segment transkontynentalny. Nowe stawki dotyczą  nowych rezerwacji dokonywanych od 16 grudnia br.

  2008-12-16   SWISS

 Niższa opłata paliwowa

SWISS obniżył wysokość opłaty paliwowej. Opłaty wynoszą obecnie:  90 euro na rejsy międzykontynentalne, 77 euro na rejsy do Bostonu, Miami, Chicago i Nowego Jorku oraz 20 euro na rejs europejskie. Z opłaty paliwowej są zwolnione loty bezpośrednie do Bazylei.

  2008-12-13    Emirates

 Podróż Airbusem A380

Linie lotnicze Emirates obsługują trasę Londyn - Dubaj  samolotem Airbus A380. Heathrow jest pierwszym portem lotniczym Europy do/z którego codziennie lata największy
i najnowocześniejszy samolot pasażerski świata.

Z Dubaju samolot odlatuje o 7:45 i ląduje na   Heathrow o 11:35. Z Londynu odlatuje o 13:45 i ląduje w Dubaju o 00:30 następnego dnia. Rozkład umożliwia dogodne
tranzyty
w Londynie na rejsy do/z Warszawy. Pasażerowie  Emirates z Polski, którzy chcą doświadczyć komfortu podróży  Airbusem A380, mają możliwość codziennie polecieć z Warszawy przez Londyn do Dubaju.Na trasie Warszawa - Londyn oraz Londyn - Warszawa podróż odbywa się samolotem  Boeing 737 LOT-u.

Airbusy A380 Emirates posiadają 489 foteli. Klasa pierwsza
i biznes zajmują górny pokład. Z przodu znajduje się 14 wydzielonych, prywatnych  "Suites" dla pasażerów klasy pierwszej z wygodnymi rozkładającymi się do poziomu  łożkami-fotelami posiadającymi  system masażu,  biurka
z dostępem do Internetu i telefonu, minibar,  system rozrywki ICE. Na pokładzie znajdują się dwa centra Spa z kabinami prysznicowymi, z których korzystać mogą pasażerowie pierwszej klasy. Pasażerowie klasy biznes korzystają z  foteli nowej generacji rozkładanych do płaskiego łóżka i tak rozmieszczonych, że z każdego jest swobodny dostęp do przejścia. Pasażerowie klasy biznes pokładu dolnego, mają  więcej miejsca niż w innych samolotach gdyż fotele i przejścia są bardzo szerokie. 
Dwa  samoloty A380 będące własnością Emirates wprowadzono na trasę Dubaj - Nowy Jork w sierpniu i październiku 2008. Czwarty rozpocznie loty w lutym 2009 roku pomiędzy Dubajem a Sydney i Auckland.

  2008-12-10    Air France

 Dłuższa przesiadka

Air France wydłuży od 29 marca 2009  minimalny czas potrzebny na tranzyt z 45 do 60 minut na  lotnisku Charles de Gaulle w Paryżu.  Zmiana dotyczy przesiadek pomiędzy rejsami średniego  i dalekiego zasięgu , dalekiego i średniego zasięgu oraz między dwoma rejsami dalekiego zasięgu.
Czas niezbędny na
tranzyt z rejsów średniego zasięgu na inne rejsy średniego zasięgu pozostaje bez zmian (45 minut). Dotyczy on również pasażerów przesiadających na CDG z/do Warszawy na/z innych rejsów europejskich francuskiej linii.
Przyloty i odloty Air France z/do Warszawy odbywają się na Terminalu 2F paryskiego lotniska, podobnie jak większość rejsów europejskich. Rejsy dalekiego zasięgu Air France (do USA, Azji i Ameryki Południowej) odbywają się z Terminalu 2E. Terminale 2E i 2F połączone są podziemnym pasażem, skracającym czas tranzytu.

2008-12-10  Lufthansa

Poznań - Frankfurt

Od sezonu letniego
Lufthansa wprowadzi trasę Poznań - Frankfurt. Dotychczas trasa ta była  obsługiwana  przez PLL LOT.  Frankfurt stanowi  ważny port przesiadkowy.  Dzięki nowej trasie  Poznań stanie się dostępny dla podróżnych z całego świata. Przeloty będą realizowane siedem dni w tygodniu:  wylot z Frankfurtu godz. 13.40, przylot do Poznania godz. 15.05; wylot z Poznania godz. 16.40, przylot do Frankfurtu godz. 18.00. Połączenie będzie realizowane  samolotem  typu Canadair RJ 700, mieszczącym do 70 pasażerów.

  2008-12-03    Wizzair

Zamiast Girony - El Prat

Od 14 stycznia 2009 roku samoloty linii WizzAir z Katowic do Barcelony  będą latać na główne lotnisko katalońskiej stolicy - El Prat. Dotychczas loty były obsługiwane z lotniska Barcelona Girona. Loty będą realizowane 2 razy tygodniowo: środy
i niedziele. Pasażerowie, którzy wcześniej dokonali rezerwacji biletów na loty na tych trasach zostaną poinformowani
o zmianach indywidualnie.

  2008-12-03    bmi baby

Bez trasy z Warszawy do East Midlands

Bmibaby kasują połączenie z Warszaway do East Midlands.
Ostatni lot zaplanowano na 7 stycznia 2009 roku.

  2008-12-03  Norwegian

Kraków-Kopenhaga

Norweski przewoźnik od 2 kwietnia 2009 roku uruchomi loty na trasie Kraków - Kopenhaga.  Rejsy będą realizowane   trzy razy
w tygodniu: wtorki, czwartki i soboty.

  2008-12-03  

Nowy salonik w Paryżu

Star Alliance otworzył 1 grudnia br. salon klasy pierwszej i biznes na  lotnisku Charles de Gaulle w Paryżu. Z saloniku mogą skorzystać klienci klasy pierwszej i biznes oraz posiadacze złotej karty Star Alliance podróżujący z Terminalu 1 lotniska CDG następującymi liniami członkowskimi:  Air China, ANA, Asiana Airlines, EgyptAir, PLL LOT, Lufthansa, Singapore Airlines, TAP Portugal, Thai, Turkish Airlines, US Airways, Adria Airways
i Croatia Airlines.

Salon ma powierzchnię  850 metrów kwadratowych i może zapewnić miejsce dla ponad 200 podróżnych. Znajduje się na poziomach 10 i 11 budynku terminalu i jest  czynny codziennie od 5.00 do 23.00. Górny poziom został przeznaczony dla 33 pasażerów pierwszej klasy natomiast  poziom główny dla maksimum 180 pasażerów klasy biznes i posiadaczy Złotej Karty Star Alliance. W salonie znajdują się komputery Business Centre,  darmowy dostęp do bezprzewodowego internetu, prysznice,  telewizory,   gazety i czasopisma z różnych krajów,  strefa ciszy. Pasażerowie mogą także wybrać spośród  szerokiego zakresu bezpłatnych zimnych i gorących dań kuchni międzynarodowej oraz napojów. 

  2008-12-03   Polskie Linie Lotnicze LOT

Ubezpieczenie podróżne

PLL LOT  wprowadził poprzez swoją stronę internetową, możliwość dodatkowego ubezpieczenia się na czas planowanej podróży
w zakresie m.in. transportu, kosztów leczenia, bagażu, itp., .
Dotychczas pasażerowie ubezpieczali się w trakcie  transakcji zakupu biletu. Obecnie mogą to zrobić zawierając osobną transakcję.

  2008-11-29   

 Więcej bez cła

Od 1 grudnia 2008 roku wchodzą w życie przepisy unijne ustanawiające wspólnotowy system zwolnień celnych.

Zmianie ulegają limity wartościowe i ilościowe towarów zwolnionych z należności celnych przywozowych, przywożonych z państw trzecich w bagażu osobistym podróżnego.

Limity w większości zostają podniesione (na upominki, paczki,  piwo i wino) za wyjątkiem  papierosów (ograniczenie przywozu do 40 sztuk na osobę).

  2008-11-26    Port Lotniczy im. F. Chopina w Warszawie

 Etiuda do likwidacji

W dniu 1 kwietnia 2009 roku zostanie zamknięty Terminal Etiuda który od 2004 roku obsługiwał pasażerów tanich linii lotniczych na warszawskim Okęciu. Ruch pasażerski zostanie przeniesiony do Terminalu 1 i 2. Obecnie z Etiudy odlatuje sześciu  tanich przewoźników, m.in. Wizz Air, easyJet
i Norwegian. Przeprowadzka będzie miała wpływ na ceny biletów, które wzrosną o 30 zł.

Od października 2007 roku na Etiudzie są obsługiwane tylko odloty natomiast przyloty zostały przeniesione do Terminalu 1 i  2. Od kwietnia 2009 roku na T1 i T2  będą się  odbywały także odloty.

Docelowo planowana jest rozbiórka Etiudy a na jej miejscu powstanie plac budowy min. pirsu południowego i pirsu centralnego.

  2008-11-25   SWISS

 Odprawa przez internet

Pasażerowie, którzy wykupili bilety elektroniczne na podróż samolotem SWISS mogą w  prosty, szybki i wygodny sposób odprawić siebie i osoby towarzyszące przez internet. Wystarczy wejść na stronę SWISS/webcheckin.

Jest to nie tylko  ułatwienie dla pasażerów podróżujących wyłącznie z bagażem podręcznym, ale również wszystkich
z bagażem rejestrowanym - pasażerowie odprawieni za pośrednictwem internetu mogą nadać bagaż bez kolejki, przy specjalnie do tego wyznaczonym stanowisku.

Pasażerowie podróżujący do USA mają obowiązek podać swoje dane osobowe i adresowe przed wylotem z uwagi na konieczność przekazania danych służbom imigracyjnym. Celem usprawnienia tego procesu i zmniejszenia  kolejek SWISS wprowadził możliwość wpisania  danych przed wylotem  poprzez stronę SWISS/COM/us immigration. Pasażer może  spokojnie uzupełnić  dane oszczędzając tym samym czas odprawy na lotnisku sobie i przewoźnikowi.

2008-11-21    easyJet

 Koniec trasy Kraków-Newcastle

Z systemu rezerwacyjnego easyJet wynika, że linie zawieszają połączenie na trasie Kraków- Newcastle. Ostatni lot został zaplanowany na 11 stycznia 2009 roku.

  2008-11-20   Port Lotniczy Łódź im. Władysława Reymonta 

Internet w Terminalu 2

Każdy, kto ma przy sobie laptop może korzystać od dzisiejszego dnia z bezprzewodowego internetu w Terminalu 2 (bezpłatny internet dostępny jest w hali ogólnej międzynarodowego terminala oraz halach odlotów i przylotów).

  2008-11-19   Polskie Linie Lotnicze LOT

Obniżka opłat paliwowych

PLL LOT obniżyły opłaty paliwowe na poszczególnych trasach nawet o ponad 25 %. Obniżka związana jest z malejącymi
i  stabilnymi cenami ropy i paliwa lotniczego  odnotowanymi na rynkach światowych.

Obniżki są różne na poszczególnych trasach i przedstawiają się następująco:   między Szwajcarią a Polską spadek z 43 do 31 USD , Wielką Brytanią a Polską  z 39 do 30 USD,  Polską i Niemcami oraz Polską i Austrią z 54 USD do 43 USD.

  2008-11-17   Jet Air

 Współpraca z Austrian Airlines

Linia Jet Air rozpoczęła współpracę z austriackim przewoźnikiem Austrian Airlines. Dzięki umowie będzie można polecieć z Łodzi i Bydgoszczy przez Wiedeń do wielu miast na całym świecie (m.in. Nowego Jorku, Hong Kongu, Pekinu, Sydney, Melbourne, Rzymu, Moskwy) korzystając z jednego tylko biletu i przechodząc tylko jeden raz odprawę biletowo-bagażową.

Porty  Łódź i Bydgoszcz pojawią się w systemie rezerwacyjnym Austrian Airlines. Bilety  będzie można rezerwować od stycznia 2009 roku.  Bilety na loty łączone (z przesiadką w Wiedniu) będzie można kupować na stronie Austrian Airlines oraz
w biurach z licencją IATA. Przykładowe ceny połączeń w dwie strony z Łodzi przez Wiedeń: Łódź – Nowy Jork 2440 PLN , Łódź – Pekin 3228 PLN , Łódź – Sydney 6200 PLN , Łódź – Hong Kong 5164 PLN , Łódź – Moskwa 1508 PLN.

Samoloty do Wiednia latają pięć razy w tygodniu, dwa razy dziennie, rano i wieczorem. Lot z Łodzi do Wiednia trwa niewiele ponad godzinę.

  2008-11-12   WindJet

 Kraków-Forli

Włoskie tanie linie lotnicze WindJet uruchomią nową trasę z Krakowa do Forli (północ Włoch). Pierwszy rejs odbędzie się 31 marca 2009 roku. Samoloty  będą operować na tej trasie dwa razy w tygodniu: we wtorki i soboty. Odlot z Krakowa zaplanowano na 17:55, odlot z Forli na 15:20.

  2008-11-07   Centralwings

Zimowe czartery

Głównymi kierunkami rejsów czarterowych w sezonie zima 2008/09 obsługiwanymi przez Centralwings są:  Sharm el Sheikh, Taba i Marsa Alam w Egipcie, Agadir w Maroku, Tel Aviv i Ovda
w Izraelu oraz Amman w Jordanii
. Uruchomione zostały również narciarskie kierunki  z Warszawy i Krakowa  do Grenoble, Turynu oraz Werony.

  2008-11-07   SAS

 Niższa opłąta paliwowa

Linie Lotnicze SAS od 12 listopada br.
obniżają opłatę paliwową,
w związku z malejącymi i  stabilnymi cenami ropy i paliwa lotniczego.

Obniżki (kwotowo za segment) przedstawiają się następująco:
3 EUR na trasach krajowych, wewnątrz Skandynawii oraz europejskich, 5 EUR na  międzykontynentalnych.

2008-11-07 Air Italy Polska

Nowe trasy w sezonie zimowym

 Air Italy Polska uruchomiły loty do  pięciu nowych destynacji: Bangkoku (Tajlandia), Varadero (Kuba), Goa – Colombo (Indie – Sri Lanka), Fortaleza (Brazylia) .

  2008-11-05  Norwegian

Ze Szczecina  przez Oslo do Alesund, Bergen, Bodo, Narvik, Kristiansand, Stavanger, Tromso i Trondheim

Linie Norwegian  od  listopada 2008 poszerzają swoją ofertę poprzez wprowadzenie nowych połączeń ze Szczecina (lotnisko Goleniów) przez Oslo (lotnisko Gardermoen)  do ośmiu miast Norwegii: Alesund, Bergen, Bodo, Narvik, Kristiansand, Stavanger, Tromso i Trondheim. Rejsy będą realizowane we wtorki i soboty. Umożliwiają one również tranzyty w Oslo na rejsy Norwegian do Sztokholmu i Kopenhagi. Z głównego lotniska Gardermoen w Oslo, Norwegian oferuje połączenia do kilkunastu miast w Norwegii oraz kilkudziesięciu portów w Europie, Afryce oraz na Bliskim Wschodzie.

  2008-11-05  Norwegian

Tańsze bilety

Linie Norwegian znoszą od listopada br. opłatę paliwową, która wynosiła dotąd 68 złotych przy rejsach z Polski oraz 63 złote przy rejsach do Polski. Dzięki takiemu działaniu  bilety  skandynawskiego przewoźnika są tańsze.

  2008-11-05   Polskie Linie Lotnicze LOT

Saloniki lotniskowe

PLL LOT poprzez swoją stronę internetową umożliwił swoim   pasażerom podróżującym klasą biznes oraz posiadaczom kart programu lojalnościowego Miles&More z poziomem Frequent Traveller, Senator i HON Circle, a także  posiadaczom statusu Star Gold sprawdzenie, który z saloników lotniskowych  jest dla nich dostępny w wybranym porcie lotniczym.

Po wejściu  na stronę i wybraniu portu lotniczego można uzyskać informacje dotyczące miejsca w którym znajduje się salonik lotniskowy, firmy  obsługującej,  godzin otwarcia,  oferowanych udogodnień oraz wymaganych  dokumentów umożliwiających  skorzystanie z niego.

2008-11-03 Lufthansa

Odprawa z telefonem

Z dniem 3.11.br Lufthansa wprowadziła dla
 pasażerów  lotniska Okęcie usługę odprawy biletowej poprzez telefon komórkowy
na wszystkich swoich rejsach (
do ponad 400 europejskich miast).
Warszawa jest w czołówce miast, z których dostępna jest ta usługa.

Karta pokładowa jest wysyłana do pasażerów w formie elektronicznej na pocztę lub jako SMS do telefonu komórkowego podłączonego do internetu. Karta zawiera dane pasażera oraz dwuwymiarowy kod kreskowy umożliwiający pasażerowi przejście przez bramki odprawy wprost do wyjścia do samolotu. Kod kreskowy  jest czytany przez skaner, a pasażer może przejść  bezpośrednio do samolotu. Nie ma  konieczności posiadania drukowanego papierowego dokumentu.

2008-11-02

Ceny biletów

1 listopada br. weszły w życie nowe przepisy nakładające
na przewoźników operujących na terenie Unii Europejskiej obowiązek podawania czytelnych i pełnych  informacji dotyczących wysokości cen biletów lotniczych, w tym także
do precyzyjnego wykazywania ostatecznej kwoty usługi uwzględniającej wszystkie koszty dodatkowe, takie jak opłaty: lotniskowe, paliwowe, ekologiczne. Nowe rozporządzenie zakazuje także stosowania różnych cen za ten sam bilet z powodu
np. innego  miejsca zamieszkania, narodowości konsumenta czy miejsca placówki usługodawcy.
Rozporządzenie dotyczy przewoźników operujących w całej Unii Europejskiej. Jego zadaniem jest przeciwdziałanie nieporozumieniom pomiędzy konsumentami a usługodawcami. 

2008-10-27  Ryanair

Gdańsk-Bruksela

Linie Ryanair zawieszają  od 19 grudnia 2008 do 28 marca 2009 loty na trasie  Gdańsk- Bruksela ( lotnisko Charleroi). Loty  zostaną wznowione w sezonie letnim 2009 roku.

2008-10-23  Ryanair

Katowice - Bolonia

Ryanair uruchomią 31 marca 2009 połączenia z Katowic do  Bolonii. Loty będą realizowane trzy razy w tygodniu: we wtorki, czwartki i soboty. Lot z Katowic: 17:15,  wylot z Bolonii: 14:45.

  2008-10-21    Wizzair

Loty na Ukrainę

Wizz Air uruchamiają od stycznia pierwsze tanie połączenie
z Katowic do Kijowa. Połączenie  będzie realizowane trzy razy
w tygodniu (we wtorki, czwartki i soboty). Pierwszy lot trwający dwie godziny zaplanowany został na 3 stycznia 2009 r.

  2008-10-14   Volare

Wrocław-Mediolan w okresie świąt

Linie Volare umieściły w swoim rozkładzie specjalne loty
w okresie świąt z Wrocławia do Mediolanu.

Rejsy zostały zaplanowane na 18, 20, 23, 25, 27 i 30 grudnia oraz 1, 3, 6, 8 i 10 stycznia 2009 roku.

Pozostałe terminy lotów na trasie Wrocław - Mediolan są zawieszone.

  2008-10-13    Air France

 Niższe dopłaty paliwowe

Linie Lotnicze Air France
w dniu swoich 75-tych urodzin oraz
z uwagi na ceny
ropy na światowych rynkach, obniżyły
7 października br. dopłatę paliwową o 2 EUR na  trasach krajowych we Francji (obecnie 21 EUR za segment), o 3 EUR
na trasach krótkich i średnich w Europie (obecnie 32 EUR
za segment) oraz o 15 EUR na lotach długodystansowych (obecnie 100 EUR za segment). Nowe stawki dotyczą wszystkich biletów na rejsach Air France wystawionych od 7 października br.

  2008-10-13    SAS

 Zmiany nazwiska w bilecie

Linie Lotnicze SAS wprowadzają nowe zasady 
zmiany nazwiska
w wystawionym bilecie polegające na możliwości dokonywania  modyfikacji  jedynie na rejsach obsługiwanych przez SAS, Blue1
i Widerøe do 24 godzin przed odlotem. Dotychczas zmiany można było wprowadzić na wszystkich rejsach oznaczonych kodem SK. Koszt zmiany: 50 euro za bilet.

  2008-10-09  Norwegian

Warszawa-Dubrownik, Warszawa-Split

Latem Norwegian uruchomi  połączenie  Warszawa - Dubrownik. Pierwszy rejs zostanie zrealizowany  18 czerwca 2009 roku. Loty będą się odbywały raz w tygodniu, w czwartki.

Od 18 kwietnia 2009 roku Norwegian ponownie uruchomi loty
na trasie Warszawa - Split, rejsy będą wykonywane dwa razy
w tygodniu: w środy oraz soboty.

  2008-10-07   Polskie Linie Lotnicze LOT

"Jesień z LOT"

"Jesień z LOT" to nowa kampania zaplanowana na 7-20 października br., informująca o promocyjnych cenach przelotów krajowych, europejskich i transatlantyckich oferowanych przez PLL LOT których ceny promocyjne wynoszą: krajowe - od 129 PLN w jedną stronę (sprzedaż 07.10-19.10; podróże rozpoczynające się w terminie 30 października – 16 listopada 2008), europejskie - od 399 PLN w obie strony (sprzedaż 07.10-19.10; rejsy bezpośrednie, termin rozpoczęcia podróży 15 stycznia – 31 marca 2009), transatlantyckie - od 1899 PLN w dwie strony (sprzedaż 01.10-31.10; podróże rozpoczynające się 18 października – 23 grudnia br.). Adresatami kampanii są osoby które marzyły
o  podróży lotniczej, lecz obawiały się  wysokich cen biletów.

  2008-10-06    Lufthansa

"Europa od 399 PLN - powitaj Europę, dzięki zaskakująco niskim cenom"

Lufthansa rozpoczęła kolejną kampanię cenową. Atrakcyjna oferta  dotyczy  połączeń z Polski do miast europejskich takich jak: Amsterdam, Ateny, Barcelona, Bruksela, Frankfurt, Londyn, Lyon, Madryt, Paryż, Rzym, Turyn Wenecja i wielu innych.

Podana cena jest ceną brutto zawierającą wszystkie opłaty dodatkowe. Jej wysokość zależy od zastosowanej taryfy oraz miejsca i terminu zakupu biletu.

  2008-10-02   Polskie Linie Lotnicze LOT

Weekendowa wyszukiwarka

PLL LOT udostępnił pasażerom na  swojej stronie internetowej  "wyszukiwanie weekendowe". Narzędzie umożliwia  szybkie
i łatwe zaplanowanie wolnego czasu zgodnie z preferencjami pasażera który określając  daty wylotu i powrotu oraz rodzaj atrakcji  (np. góry, jeziora, zwiedzanie, rozrywka) może dokonać wyboru spośród ofert cenowych.

To ciekawy pomysł dla osób, które chcą odpocząć w weekend, ale nie mają ochoty na   poszukiwanie informacji o atrakcjach turystycznych. Wyszukiwarka oszczędza czas i ułatwia podjęcie decyzji, oferując gotową recepturę na udaną podróż 
w atrakcyjnej cenie.

  2008-09-30   Volare

Loty do Mediolanu

Linie Volare zawieszają rejsy z Wrocławia do Mediolanu
w okresie 7 październik - 2 grudzień, natomiast  loty
z Warszawy do Mediolanu wykonywane będą codziennie
od 8 października .

  2008-09-28    easy jet

 Koniec trasy Warszawa-Bristol

Linie easyJet likwidują połączenie na trasie Warszawa - Bristol. Ostatni lot zostanie zrealizowany 2 listopada 2008 r.

  2008-09-24    Wizzair

Bez  lotów do Belfastu

Wizz Air rezygnuje z  połączenia na trasie Warszawa - Belfast. Ostatni lot zaplanowano na 25 października.

  2008-09-24    Wizzair

Fiumicino zamiast Ciampino

Od dnia 26 października 2008 roku loty z Warszawy do Rzymu oraz z Rzymu do Warszawy będą realizowane do i z portu lotniczego Rzym Fiumicino (Terminal AA).
Zostanie również zwiększona częstotliwość lotów które będą wykonywane pięć razy w tygodniu a nie jak dotychczas trzy razy.

  2008-09-19    Wizzair

Z Warszawy do Grenoble

Podobnie do poprzednich sezonów zimowych, węgierski przewoźnik Wizz Air ponownie wprowadza  połączenie
z Warszawy do Grenoble. Pierwszy lot odbędzie się 29 listopada. Loty będą wykonywane  raz w tygodniu, w soboty do końca sezonu zimowego (do 28 marca 2009).

Koniec Wrocław-Doncaster

Z systemu rezerwacyjnego  Wizz Air wynika, że linie likwidują połączenie na trasie Wrocław - Doncaster Sheffield, które są wykonywane od sezonu zimowego 2007 trzy razy w tygodniu. Ostatni lot odbędzie się 24 października br.

  2008-09-17    Iceland Express

 Kraków-Rejkiawik

Islandzki przewoźnik Iceland Express rozpocznie 1 czerwca 2009 sezonowe bezpośrednie loty z Krakowa do Rejkiawiku. Będzie to pierwsze połączenie  Krakowa z Islandią.

Samoloty latać będą raz w tygodniu w poniedziałki. Wylot z Krakowa  4:55, przylot do Rejkiawiku  7:25. Cena biletu:  112 euro.

  2008-09-17    Wizzair

Poznań-Rzym,  Poznań-Cork

Linie Wizz Air uruchamiają dwie nowe trasy:  Poznań - Rzym oraz Poznań -  Cork.

Pierwszy lot z Poznania do Rzymu Fiumicino odbędzie się 16 grudnia. Rejsy będą wykonywane dwa razy w tygodniu -
we wtorki i soboty.

Inauguracja połączenia Poznań - Cork odbędzie się 19 grudnia. Loty będą realizowane dwa razy w tygodniu - w poniedziałki
i piątki.

Zwiększono częstotliwość lotów z Poznania do Mediolanu Bergamo (dwa razy w tygodniu - we wtorki oraz soboty).

Łącznie z nowymi połączeniami Wizz Air będzie posiadał
w ofercie rejsy  z  Poznania w dziewięciu kierunkach.

  2008-09-16   Polskie Linie Lotnicze LOT

Przelewem za bilety

PLL LOT udostępnił na swojej stronie internetowej nową formę płatności poprzez ePrzelew z banku Pekao S.A. - Pekao 24. Przelew ten będzie  wygodniejszy dla pasażerów LOT, którzy
są klientami banku Pekao S.A. i przyspieszy proces transferowy.

LOT na swojej stronie internetowej oferował do tej pory płatności kartami takimi jak: Visa, Master Card, American Express oraz Diners Club, jak również przelewy bankowe tj. mTransfer, Płacę
z Inteligo, iPKO, MultiTransfer, BZWBK 24, Nordea, BPH.

Wkrótce na stronie LOT-u dostępne będą również płatności kartami UATP.

  2008-09-12  Norwegian

Warszawa-Trondheim

Norwegian zawiesza uruchomione 21 czerwca 2008 r. loty
na trasie Warszawa - Trondheim. Ostatni  lot został zaplanowany na 23 października br.

  2008-09-09  Norwegian

Warszawa-Salzburg

W sezonie zimowym od 17 stycznia do 28 marca 2009 linie Norwegian wznawiają loty  na trasie Warszawa - Salzburg. Loty będą realizowane raz w tygodniu w soboty.

  2008-09-08   Polskie Linie Lotnicze LOT

Warszawa-Mediolan częściej

Od 1 września 2008 roku Polskie Linie Lotnicze LOT zwiększyły częstotliwość lotów na trasie Warszawa - Mediolan Malpensa poprzez dodanie trzeciego rejsu dziennie. 

  2008-09-08  Norwegian

Koniec lotów do Aten

Norwegian zawiesza połączenie na trasie Warszawa - Ateny.   Ostatni lot na tej trasie odbędzie się 25 października br.

  2008-09-07    Sterling.dk

Kraków-Kopenhaga

Między 2 a 26 października  br. duńskie linie Sterling.dk zmniejszą ilość lotów do dwóch tygodniowo  na trasie Kraków -Kopenhaga.

Od 27 października   ilość lotów na tej trasie zostanie zwiększona z  trzech do czterech tygodniowo.  Samoloty będą wykonywały loty w poniedziałki, środy, piątki i niedziele.

  2008-09-07    SAS

 Warszawa-Kopenhaga

Linie Lotnicze SAS wprowadzają zmianę w rozkładzie na trasie Warszawa - Kopenhaga dotyczącą rejsu SK 2752, który odlatywać będzie z Warszawy o 17:35, zamiast o 16:20 jak dotychczas. Dzięki zmianie pasażerowie będą krócej oczekiwać na przesiadki
w Kopenhadze gdyż samolot ląduje tam o 19.05.

  2008-09-02    Port Lotniczy im. F. Chopina w Warszawie

 Samodzielna odprawa

 W hali odpraw nowego budynku terminalu (T2) zostały uruchomione cztery stanowiska do samodzielnych odpraw pasażerskich "self check-in", które pozwalają pasażerom podróżującym z bagażem podręcznym na dokonanie odprawy bez konieczności zgłaszania się do tradycyjnych stanowisk odpraw "check-in". Na podstawie danych z biletu można automatycznie wydrukować kartę pokładową a następnie przejść bezpośrednio do kontroli bezpieczeństwa i  do samolotu.

W pierwszym etapie z samoobsługowej odprawy będą mogli korzystać tylko pasażerowie linii lotniczej Lufthansa ale  usługa  zostanie również wprowadzona przez innych przewoźników korzystających z Lotniska Chopina.

  2008-08-30    Wizzair

Poznań-Malmo

Linie Wizzair zamykają połączenie z Poznania do  Malmo, które zostało uruchomione w styczniu 2008.  Ostatni lot odbędzie się 13 września br.

  2008-08-29    SAS

 Zmiany cen biletów

Od 1 września br. SAS zdecydował o wprowadzeniu nowych cen biletów. Droższe będą bilety z Gdańska, Poznania, Warszawy
i Wrocławia do miast europejskich (z wyjątkiem portów lotniczych w Danii, Szwecji, Norwegii i Finlandii). SAS jest pierwszym sieciowym przewoźnikiem w Polsce, który zdecydował się na podwyżkę taryf biletowych.

Podwyżka oznacza, że zapłacimy mniej za najtańsze bilety SAS. Wejdą dwie nowe najniższe taryfy biletowe o symbolach L i T   które będą niższe od dotychczasowych, co przełoży się na tańsze bilety. To dobra informacja dla osób poszukujących najtańszych biletów, które (należy pamiętać) zawierają jednak ograniczenia związane z ich oddaniem lub zmianami.

Pasażerowie wymagający większej elastyczności w zmianach swoich planów podróży będą  musieli zapłacić  drożej za bilety.

  2008-08-29   Centralwings

Bez regularnych tras

W piątek 29 sierpnia br. linie Centralwings będące spółką z Grupy LOT, rozpoczęły realizację  programu restrukturyzacyjnego będącego częścią programu naprawczego Grupy LOT.

Program zakłada zmianę  działalności  Centralwings poprzez skupienie się na obsłudze połączeń czarterowych z jednoczesnym zamknięciem wybranych nierentownych połączeń rozkładowych
z Polski. Proces rozpocznie się od połowy września.

Baza  w Krakowie zostanie zamknięta (strata 8 tras) Warszawa - Okęcie straci aż 11 tras. Trasy będą zamykane stopniowo
w trzech częściach: 14 września, 30 września, 7 października.

Na rejsy regularne zaplanowane  do 14 września 2008 roku oraz niektóre połączenia do 30 września  nadal istnieje możliwość wykupienia biletów i będą one wykonane samolotami Centralwings.

Na pozostałe rejsy przewoźnik zaproponuje  bezpłatne  rejsy na podobnych kierunkach z siatki PLL LOT. Osoby  dla których propozycja zmiany przewoźnika  nie będzie satysfakcjonująca, spółka zwróci zapłacone pieniądze. Wszystkie rejsy czarterowe
i czarter-mix zostaną zrealizowane planowo.

Osoby chcące dokonać rezerwacji  na stronie  Centralwings zostaną odesłane do  oferty PLL LOT. Wszystkie alternatywne trasy LOT zaproponowane przez przewoźnika pasażerom rozpoczynają się w Warszawie. 

  2008-08-26    Jet Air

Więcej lotów

Od 2 września br. wprowadzone zostaną dodatkowe dwa rejsy na trasie cieszącej się dużym zainteresowaniem podróżnych: Łódź - Bydgoszcz - Kopenhaga (łącznie będzie pięć połączeń tygodniowo, codziennie od poniedziałku do piątku).

Od 15 września br. zwiększy się liczba lotów z Bydgoszczy do Berlina z dotychczasowych dwóch (wtorki, czwartki) do trzech tygodniowo (wtorki, środy, czwartki).

Bez zmian pozostają pozostałe kierunki obsługiwane
z Bydgoszczy (Kraków, Łódź, Poznań, Warszawa, Wiedeń).

  2008-08-22   Norwegian

Szczecin-Oslo

Od sezonu zimowego Norwegian będzie realizował loty ze Szczecina na  lotnisko Oslo - Gardermoen, zamiast jak to ma miejsce obecnie na Rygge. Równocześnie przewoźnik zmniejszy ilość rejsów z trzech do dwóch tygodniowo.

Gardermoen - główne lotnisko Oslo, umożliwia tranzyty na rejsy do Stavanger, Bergen, Alesund, Bodo, Trondheim, Sztokholmu
i Kopenhagi. Dostępne są również połączenia do wielu miast
w Norwegii, portów w Europie, Afryce i  na Bliskim Wschodzie.

2008-08-22  Ryanair

Bilety do Liverpoolu udostępnione

W systemie rezerwacyjnym Ryanair są dostępne
bilety na trasie Gdańsk - Liverpool i Wrocław - Liverpool.

Loty z Gdańska rozpoczną się 28 października br.  i będą odbywały się trzy razy tygodniowo (wtorki, czwartki, soboty).

Loty z Wrocławia od sezonu zimowego będą realizowane trzy razy tygodniowo: poniedziałki, środy i piątki.

  2008-08-19   Centralwings

Redukcje w siatce połączeń

Linie Centralwings redukują siatkę połączeń  poprzez  zawieszenie realizacji lotów  lub  zmniejszenie częstotliwości lotów na wybranych trasach na których była dokonywana najmniejsza ilość rezerwacji. 

W pierwszej połowie września br. zawieszeniu ulegnie połączenie Kraków - Lille .

 Częstotliwość lotów na trasie Warszawa - Dublin zmniejszona zostanie z 3 do 2 tygodniowo.

Na rejsy  po 25 października 2008 roku na trasach Gdańsk-Dublin, Gdańsk-Edynburg, Warszawa-Edynburg, Poznań-Rzym  nie można zarezerwować biletów.

  2008-08-17    Polskie Linie Lotnicze LOT

Kolejne redukcje w siatce połączeń: bez Hanoweru i Kaliningradu

Z systemu rezerwacyjnego Polskich Linii Lotniczych LOT wynika, że zredukują one swoją siatkę o połączenia na trasach: Warszawa - Hanower oraz Warszawa - Kaliningrad. Ostatnie rejsy  zostaną zrealizowane 25 października br.

  2008-08-14    Wizzair

Likwidacja trzech tras

Linie Wizzair likwidują trzy połączenia  z Polski do Wielkiej Brytanii: Katowice-Coventry które było uruchomione w lipcu zeszłego roku, Katowice - Bournemouth oraz Warszawa - Durham Tees Valley.  Ostatnie loty  odbędą się 13 września.

  2008-08-13    Wizzair

Poznań-Mediolan

Linie Wizzair wprowadzają nową  trasę Poznań - Mediolan Bergamo. Pierwszy lot został zaplanowany na 17 stycznia 2009r. Loty będą realizowane w całym sezonie zimowym raz
w tygodniu (w soboty).

Ceny rozpoczynają się od 314 PLN w jedną stronę z podatkami oraz opłatami lotniskowymi.

  2008-08-11    Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy

 Terminal Miasto

W dniu dzisiejszym nastąpiło  uroczyste otwarcie Terminalu Miasto będącego jedynym w Polsce  oddziałem portu lotniczego który znajduje się w centrum miasta.

Terminal  umożliwia pasażerom dokonanie odprawy wraz
z bagażem  na 24 godziny przed planowanym odlotem
a minimalnie do trzech godzin przed planowanym odlotem.
W przypadku, gdy podróż odbywa się bez bagażu rejestrowanego odprawy można dokonać nawet do półtorej godziny przed planowanym odlotem.

W praktyce oznacza to, że turyści już w dniu poprzedzającym lot  mogą wraz z końcem doby hotelowej w centrum Gdańska odebrać kartę pokładową, nadać bagaż i swobodnie zwiedzać Trójmiasto a na lotnisku pojawić się przed samym odlotem samolotu.

W Terminalu Miasto, oprócz punktów check-in, znajdują się także kasy biletowe,  informacja turystyczna oraz kawiarnia.

2008-08-07  Ryanair

Bilety za 5 funtów

Ryanair
ogłosił, że od września br.  1 mln biletów będzie kosztować po 5 funtów (22-25 zł) z uwzględnieniem opłat lotniskowych i podatków. Szef linii Michael O'Leary zaznaczył, że  celem firmy nie jest wyeliminowanie konkurencji z rynku lecz pobudzenie popytu na podróże lotnicze w nadchodzącym sezonie.

  2008-08-07    Lufthansa

Zimą Kraków-Frankfurt częściej

W rozkładzie zimowym 2008/2009 Lufthansa wprowadza drugie dodatkowe połączenie dziennie z Krakowa do Frankfurtu a łączna ilość rejsów dziennie na tej trasie zwiększy się do trzech (dwa połączenia  Lufthansy, jedno PLL LOT). Samoloty  odlatywać będą codziennie o 18:40.

  2008-08-06    Wizzair

Kolejna podwyżka cen bagażu

W dniu 5 sierpnia linie Wizzair   z 27 do 36 zł podwyższyły opłatę za rezerwację przez internet jednej sztuki bagażu rejestrowanego. Opłata za bagaż dokonywana na lotnisku  kosztuje dwa razy drożej.

Opłata za bagaż wprowadzona przez przewoźnika  27 października 2007 w wysokości 12 zł była zmieniana od tego czasu już czterokrotnie a ceny wzrosły  łącznie o 300%.

Za nadbagaż będzie trzeba zapłącić odpowiednio: 0 - 5 kg - 90 zł, 6 - 10 kg - 180 zł, 11 - 15 kg - 270 zł, 16 - 30 kg - 360 zł, 31 - 50 kg - 540 zł.

2008-08-06  Ryanair

Szczecin-Dublin częściej

Linie Ryanair zwiększają o
d 28 października br.   częstotliwość lotów do Dublina, które będą odbywały się  w każdy wtorek, czwartek i sobotę.

  2008-08-02    Wizzair

Przelewem za bilety

Linie Wizzair  wprowadziły możliwość zapłaty za bilety lotnicze za pomocą przelewu bankowego osobom nie posiadającym karty którą można dokonywać płatności przez Internet.

Rezerwację wstępną można dokonać na stronie internetowej  dla lotów z następujących krajów: Belgia, Bułgaria, Francja, Hiszpania, Niemcy, Polska, Rumunia, Szwecja, Ukraina, Węgry, Wielka Brytania, Włochy. 

Innych rezerwacji należy dokonywać poprzez Telecentrum.

Osoby zamierzające dokonać płatności przelewem, muszą dokonać rezerwacji przynajmniej 14 dni przed odlotem. Płatność musi nastąpić w ciągu 24 godzin od dokonania rezerwacji, w innym przypadku zostanie anulowana.

  2008-08-02   British airways

Z Poznania do Londynu nie z British Airways

Linie British Airways  wycofują się z  połączenia na trasie Poznań - Londyn Gatwick, które było realizowane codziennie od 30 marca br. Ostatni lot zaplanowany został na  25 października 2008 r.

Zawieszone zostaną także połączenia do Newquay, Drezna oraz Sarajewa.

Likwidacja połączenia łączy się ze   spadkiem zysków brytyjskiej linii, która jest zmuszona podnieść ceny biletów oraz wycofać się
z nierentownych połączeń.

BA weźmie pod uwagę możliwość wznowienia przelotów  na likwidowanych trasach wiosną.  

Z Poznania  do Londynu Luton można dolecieć liniami Wizz Air oraz do Londynu Stansted liniami Ryanair.

  2008-07-30   Iberia

 Iberia w Krakowie

Hiszpańskie linie lotnicze Iberia Regional (Air Nostrum) uruchomiły połączenie  Kraków - Madryt które jest pierwszym połączeniem na tej trasie.  Loty będą realizowane trzy razy
w tygodniu (środy, soboty i niedziele).

Dotychczas  na Półwysep Iberyjski można było polecieć
z Krakowa  do Barcelony.  Od 28 października 2007 Iberia uruchomiła bezpośrednie połączenie z Warszawy do Madrytu.

  2008-07-29   Norwegian

Zawieszenie połączeń  do Kopenhagi i Birmingham

Norwegian z powodu niezadowalających wyników sprzedażowych wycofuje się z realizacji połączeń na trasie z Warszawy do Kopenhagi i Birmingham którą obsługiwał trzy razy tygodniowo od 17 kwietnia 2007. Ostatni lot odbędzie się 31 sierpnia br.

  2008-07-27    Międzynarodowy Port Lotniczy w Katowicach

 Dla niepełnosprawnych

Międzynarodowy Port Lotniczy Katowice w Pyrzowicach wprowadził nowe zasady obsługi osób niepełnosprawnych. Ponadto uruchomiono specjalną stronę internetową www.katowice-airport.com/niepelnosprawni  dla osób niepełnosprawnych wybierających się w podróż z  lotniska
w Pyrzowicach na której  można odnaleźć szczegółowe informacje dotyczące przygotowania osoby niepełnosprawnej przed podróżą lotniczą oraz wypełnić specjalny formularz za pomocą, którego podróżni niepełnosprawni powinni zawiadomić obsługę lotniska o wszystkich swoich potrzebach.

  2008-07-24    easyJet

Mniej połączeń

Tanie linie lotnicze easyJet zmniejszają liczbę lotów w sezonie zimowym. Redukcje dotyczą podlondyńskiego lotniska Stansted i bazy w Dortmundzie. Przyczyną ograniczeń jest drogie paliwo.

2008-07-23  Ryanair

Szczecin-Birmingham

Ryanair ogłosił  uruchomienie od 28 października br.
szóstej trasy ze szczecińskiego portu lotniczego. Loty będą wykonywane we wtorki i niedziele.

  2008-07-23    Polskie Linie Lotnicze LOT

Wrocłąw bez eurostolicy

Polskie Linie Lotnicze LOT podjęły decyzję o zamknięciu  z dniem 16 sierpnia br. bezpośredniego połączenia Wrocław - Bruksela
z uwagi na  zbyt małe  zainteresowanie pasażerów tą trasą.

  2008-07-22   SWISS

Droższa opłata paliwowa

Od 24 lipca br. szwajcarskie linie lotnicze  podwyższają opłatę paliwową na rejsy z Warszawy, której wysokość wyniesie: 

32 EUR za każdy segment do Zurychu, Genewy lub Lugano,

32 EUR za każdy segment do Bazylei z przesiadką w Zurychu,

40 EUR za każdy segment europejski,

132 EUR za każdy segment transkontynentalny (za wyjątkiem USA),

122 EUR za każdy segment transkontynentalny do Miami, Nowego Jorku, Chicago lub Bostonu,

132 EUR za każdy segment transkontynentalny do Los Angeles.

Bezpośrednie loty z Warszawy do Bazylei  pozostają bez opłat paliwowych.

2008-07-20  Ryanair

Katowice-Londyn

Ryanair ogłosił  uruchomienie od 27 października br. nowego połączenia  z Katowic-Pyrzowic do Londynu-Stansted. Loty na nowej trasie będą odbywać się codziennie i będzie to piąta trasa irlandzkiego przewoźnika z Katowic.

2008-07-17  Ryanair

Zawieszenie lotów

Ryanair zawiesza na ponad 6 tygodni wszystkie połączenia
z siedmiu portów europejskich (dotyczy to  lotnisk w Krakowie, Rzeszowie, Bazylei, Budapeszcie, Palma de Mallorca, Walencji).
W okresie pomiędzy 4 listopada a 19 grudnia 2008 żaden samolot irlandzkiego taniego przewoźnika nie wyląduje na tych lotniskach.


Powodem decyzji przewoźnika są  zbyt wysokie koszty operacyjne spowodowane najwyższymi w Europie opłatami lotniskowymi pobieranymi w wymienionych portach. Dodatkowymi powodami są także wysokie koszty paliwa lotniczego i niski zysk osiągany w miesiącach zimowych.

Kraków straci w tym czasie aż 444 rejsy, które potencjalnie przewiozłyby  67 tysięcy pasażerów a  Rzeszów straci 192 rejsy
z 29 tysiącami pasażerów.

Jak informuje TVN24.pl na stronie internetowej Ryanair nadal są sprzedawane bilety na odwołane już loty  w okresie 4 listopad-19 grudzień 2008. 

2008-07-16  Ryanair

W sezonie zimowym bez trasy Warszawa-Dublin

Ryanair  rezygnuje z  połączenia na trasie Warszawa- Dublin
w sezonie zimowym 2008/2009 które jest  realizowane codziennie od 12 lutego 2007 roku. Powodem decyzji są zbyt wysokie opłaty lotniskowe w porcie w Dublinie.

2008-07-16  Ryanair

Do Sztokholmu z Wroclawia, Krakowa i Łodzi

Ryanair ogłosił  nowe połączenia  do Sztokholmu Skavsta.
Loty
z Wrocławia będą realizowane od października br. trzy razy tygodniowo (wtorek, czwartek i sobotę), z Łodzi  dwa razy tygodniowo (środę i niedzielę).  Loty z Krakowa  od 20 grudnia br.
i odbywać się będą trzy razy tygodniowo ( wtorek, czwartek
i sobotę).

  2008-07-14    Lufthansa

Droższa opłata paliwowa

Od dnia 17 lipca 2008  Lufthansa zwiększa opłatę paliwową doliczaną do każdego biletu lotniczego. Opłata będzie wynosiła
35 EUR za każdy segment krajowy i europejski oraz 105 EUR
za każdy segment transkontynentalny.

  2008-07-10    bmi baby

Opłata za odprawę

Bmibaby wprowadził opłatę w wysokości 4 funtów za odprawę biletowo-bagażową na lotnisku.

Przewoźnik pobiera opłatę  tylko z  portów na których jest możliwość odprawy online, czyli  Birmingham, Cardiff, East Midlands, Manchesteru, Edynburga, Glasgow, Belfastu i Newquay.

Pasażerowie odlatujący z Warszawy i Krakowa będą odprawiani na lotnisku według dotychczasowych zasad bez żadnych dodatkowych opłat ale  wracając do Polski  będą musieli ponieść dodatkowe koszty jeśli zechcą odprawić się na lotnisku.

Opłata dotyczy  wszystkich pasażerów z bagażem rejestrowanym ponieważ odprawa online (pomiędzy 24 a 3 godzinami przed lotem) dostępna jest tylko w podróży z bagażem podręcznym.

  2008-07-07    Jet Air

Warszawa-Zielona Góra

Jet Air wprowadzi od 14 lipca br. dodatkowy lot poniedziałkowy na trasie z Warszawy do Zielonej Góry. To będą już trzy rejsy dziennie na tej trasie. Linia wprowadza również promocję na wybranych rejsach. Bilety w jedną stronę dostępne są  od 151 PLN z opłatami i podatkami.  Przewoźnik kieruje swoją ofertę głównie do pasażerów podróżujących w celach biznesowych planujących podróż tylko na jeden dzień.

  2008-07-07    Polskie Linie Lotnicze LOT

Warszawa-Bejrut

Polskie Linie Lotnicze LOT podjęły decyzję o wznowieniu   zawieszonych dwa lata temu rejsów na trasie z Warszawy do Bejrutu z powodu niestabilnej sytuacji politycznej w Libanie. Rejsy będą realizowane dwa razy tygodniowo ale tylko sezonowo (lipiec, sierpień i początek września.

  2008-07-01    easyJet

Online taniej za nadbagaż

Tanie linie lotnicze easyJet dzięki nowej usłudze polegającej na dokonaniu wcześniejszej płatności za nadbagaż online, umożliwią  swoim pasażerom zaoszczędzić  czas i pieniądze które musieliby wydać na lotnisku.   Za każde 3 kg dodatkowej wagi bagażu poprzez internet podróżny zapłąci o 18 PLN mniej.

  2008-06-28    Wizzair

Kartą Mastercard taniej

Linie Wizzair obniżają opłatę za płatność kartą Mastercard. Podróżni rezerwujący loty i płacący za podróż tą kartą zapłacą 3 euro za osobę za lot (do tej pory  opłata wynosiła 6 Euro).
Za płatność kartami Visą trzeba zapłacić 4 Euro, Diners Club i Amex: 10 euro.

  2008-06-20   Norwegian

Gdańsk-Oslo częściej

Norwegian zwiększa częstotliwość lotów  z Gdańska do Oslo (Gardermoen) do pięciu rejsów tygodniowo (poniedziałki, wtorki, czwartki, piątki i niedziele).

  2008-06-18   Norwegian

Wrocław-Oslo

Dnia 18.06.br na wrocławskim lotnisku zainaugurowano pierwsze połączenie linii Norwegian z Wrocłąwia do Oslo.

Rejsy realizowane będą dwa razy tygodniowo (środy i soboty), według rozkładu:

Wrocław 21:15 - Oslo 23:10
Oslo 18:55 - Wrocław 20:50
Wrocław 10:50 - Oslo 12:40
Oslo 8:35 - Wrocław 10:25

2008-06-17  Ryanair

Do Shannon i Liverpool

Ryanair zapowiedział w sezonie zimowym 2008/2009 pięć nowych połączeń  do Polski:

Gdańsk – Liverpool od 27 października
Szczecin – Liverpool od 29 października
Łódź – Shannon od 3 listopada
Gdańsk – Shannon  od 4 listopada
Katowice – Shannon  od 5 listopada

  2008-06-17  Ryanair

Loty do Birmingham

Ryanair zapowiedział nowe połączenia z Krakowa i Katowic do Birmingham.

Rejsy z Krakowa będą realizowane od 26.X.br w poniedziałki, środy, piątki i niedziele natomiast z Katowic od 27.X.br
w poniedziałki, wtorki, środy, czwartki i soboty .

Ceny  rozpoczynają się od 60 zł (z Katowic) i 69 zł (z Krakowa)
z podatkami i opłatami lotniskowymi.

  2008-06-13    Lotnisko im. Władysława Reymonta w Łodzi

Rozbudowa lotniska

Lotnisko w Łodzi ma większą płytę postojową  która zwiększy  dwa razy przepustowość lotniska i pozwoli obsługiwać jednocześnie siedem samolotów.

We wrześniu br. zostanie uruchomiony nowy parking obejmujący 300 miejsc postojowych.  W tym roku również rozbudowany zostanie system świateł podejścia na kierunku 25, wybudowana baza paliwowa  oraz  drogi patrolowe.

  2008-06-12   Norwegian

Kraków-Bergen

Od 13 września br.  będą dostępne bilety na nowe połączenie na trasie Kraków-Bergen.  Loty będą realizowane dwa razy
w tygodniu (środy i soboty).

Loty do Bergen będą czwartą trasą Norwegiana z Krakowa (obok  Stavanger, Oslo i Sztokholmu).

  2008-06-11   SWISS

Droższa opłata paliwowa

Od 17 czerwca br. szwajcarskie linie lotnicze  podwyższają opłatę paliwową, której wysokość na trasach pozaeuropejskich
(z wyjątkiem USA) wzrośnie ze 118 do 122 euro,  do USA ze 100 do 109 euro a na trasach europejskich z 30 do 34 euro.
Do Szwajcarii  opłata wyniesie 29 euro.

Bezpośrednie loty z Warszawy do Bazylei  pozostają bez opłat paliwowych.

  2008-06-11    Lotnisko im. Władysława Reymonta w Łodzi

Czartery

Od 12 czerwca br. z łódzkiego lotniska będą  realizowane letnie loty czarterowe do Tunezji, Turcji, Egiptu i Izraela.

Do Tunezji loty  w środy, czwartki i piątki, do Turcji  w środy, do Egiptu w czwartki i do Izraela w soboty.

  2008-06-11  Ryanair

Komórki w samolotach Ryanair

Do marca 2009 roku Ryanair zamierza zamontować w 50 swoich  samolotach specjalne urządzenia mające za zadanie ściągać sygnał z satelity dzięki czemu  podróżni będą mogli prowadzić rozmowy z telefonów komórkowych bez wpływu na pracę urządzeń samolotów. 

  2008-06-11    Lufthansa

Podwyżka opłaty paliwowej

Od 16 czerwca 2008  Lufthansa  podnosi opłatę paliwową
z powodu rosnących cen ropy. Pasażerowie zapłacą za bilet więcej zarówno na  lotach europejskich  jak i międzykontynentalnych.
Na trasach europejskich i krajowych w Niemczech opłata wyniesie 24 euro za każdy odcinek lotu natomiast na trasach międzykontynentalnych 92 euro za każdy odcinek lotu.

  2008-06-09    Wizzair

Z  Warszawy do Rzymu

16 września br. węgierski przewoźnik rozpocznie loty z Warszawy do Rzymu Ciampino. Loty będą realizowane trzy razy tygodniowo. To już osiemnasta trasa Wizzair z Warszawy.

Ceny biletów rozpoczynają się od 79 PLN z opłatami lotniskowymi i podatkami.

  2008-06-05  Ryanair

Nowe trasy  

Od sezonu zimowego 2008/09 linie Ryanair uruchomią sześć nowych tras z czterech polskich lotnisk:

- z Wrocławia do Brukseli (Charleroi) od 27 października;
- ze Szczecina do Bristolu od 28 października;
- ze Szczecina do Londynu (Luton) od 28 października;
- z Gdańska do Brukseli (Charleroi) od 28 października;
- z Gdańska do Bristolu od 29 października;
- z Rzeszowa do Londynu (Luton)  od 29 października.

Łączna liczba tras Ryanair do Polski wzrosła do 56.

  2008-06-05    Polskie Linie Lotnicze LOT

Rzeszów-Nowy Jork

Polskie Linie Lotnicze LOT podjęły decyzję o wznowieniu  z dniem 5 czerwca br. zawieszonych jesienią 2007 rejsów na trasie z Rzeszowa do Nowego Jorku. Rejsy będą realizowane dwa razy tygodniowo (w czwartki na lotnisko Newark i niedziele na JFK).

  2008-06-04   British airways

Opłata paliwowa

British Airways podnosi  opłatę paliwową która w zależności od długości trasy będzie wynosiła od 3 do 30 funtów.

Pasażerowie  rejsów zapłacą: 16 funtów za każdy odcinek na krótkich trasach ; 78 funtów na średniej długości trasach; 109 funtów na długich trasach.

  2008-06-02   Norwegian

Szczecin-Oslo częściej

Od 18 czerwca 2008 r Norwegian zwiększa częstotliwość lotów z dwóch do trzech tygodniowo na trasie Szczecin - Oslo Rygge. Samoloty  Boeing 737-800  będą latały  w poniedziałki, środy i piątki a nie jak dotychczas  we wtorki oraz soboty.

  2008-06-02   SWISS

Fotele jak łóżka

Od wiosny 2009 roku pasażerowie Business Class linii lotniczych SWISS w samolotach A330 obsługujących dalekie trasy, będą mieli możliwość podróżowania w wyjątkowo komfortowych warunkach. Wszystko dzięki nowym dwumetrowym fotelom, rozkładającym się na zupełnie płasko, z funkcją masażu oraz możliwością regulacji  od poziomu twardości deski aż do miękkości łóżka wodnego. Fotele mają specjalne pokrycie i poduszki.

Dzięki nowym fotelom  pasażerowie uzyskają  więcej przestrzeni i  prywatności. 

  2008-06-02   Centralwings

Dopłata paliwowa

Od 9 czerwca br. linie Centralwings zdecydowały o wprowadzeniu do  cennika dopłaty paliwowej.

Na wprowadzenie dopłaty wpływ miały  wzrastające koszty paliwa lotniczego, które   w roku  wzrosły prawie dwukrotnie. Koszt paliwa stanowi jeden z najważniejszych składników kosztu realizacji rejsu. Dopłata zostanie wprowadzona jako wyodrębniona pozycja w cenie biletu, co pozwoli na jej elastyczną modyfikację podczas zmian sytuacji na rynku.

W systemie rezerwacyjnym dopłata   będzie wynosić w zależności od długości rejsu od 30 do 90 zł i będzie wyodrębniona podczas wyboru  rejsu oraz wliczana automatycznie do ostatecznej ceny biletu.

Nie ulegają zmianom  pozostałe warunki przewozu.  Centralwings nie pobiera opłat za  przydzielenie numerowanego miejsca
w samolocie oraz za przewóz bagażu w ramach dozwolonych limitów (20kg bagażu rejestrowanego i 5kg bagażu podręcznego).

  2008-05-31   

Od 1 czerwca koniec biletów papierowych

Od 1 czerwca br. po dokonaniu rezerwacji, pasażerowie wszystkich linii lotniczych zamiast tradycyjnego papierowego biletu otrzymają bilet elektroniczny (etix). Wszystkie bilety papierowe wystawione przed 1 czerwca zachowają  swoją ważność.

Dzięki biletom etix pasażerowie oszczędzają czas i pieniądze. Mogą samodzielnie dokonać odprawy internetowej (poprzez portal web check-in) i wydrukować  kartę pokładową w domu ale także w niektórych liniach odebrać ją na jednym z terminali check-in na lotniskach lub otrzymać elektroniczną kartę pokładową e-mailem.

Linie lotnicze dzięki biletom elektronicznym mogą obniżyć  koszty działalności i mają pozytywny wpływ na środowisko.

  2008-05-30   

Budowa T3 w Łódzi

We wrześniu tego roku planowane jest rozpoczęcie  budowy nowego terminalu w łódzkim porcie lotniczym która potrwa do 2010 r. Nowy terminal będzie obsługiwał nawet dwa miliony ludzi rocznie.  Planowany koszt inwestycji to ok. 200 milionów złotych. Inwestorem jest miasto Łódź przy dofinansowaniu Unii Europejskiej.

  2008-05-29   SAS

Loty do Oslo

Od końca marca br. z SAS uruchomił  trzy nowe bezpośrednie połączenia z Polski. Do Oslo można dolecieć z Gdańska, Krakowa
i Warszawy. Podróżni uzyskują dzięki temu dogodne połączenia
z większością norweskich  miast.

Samoloty lądują na lotnisku Oslo Gardermoen z którego do Oslo można dojechać w  20 minut wygodnym pociągiem Aeroport Express, jak również tradycyjnymi kolejami  i regularnymi liniami autobusowymi (ok. 45 min.).

Ceny biletów z opłatami lotniskowymi i opłatą za wystawienie biletu w jedną stronę zaczynają się od 292 zł i można je nabyć przez www.flysas.pl. Dzieciom do lat 15 są oferowane zniżki. Podróżni mogą wybierać spośród trzech klas serwisowych (Economy, Economy Extra, Business).


W letnim rozkładzie lotów SAS zaoferuje bezpośrednie połączenia z Kopenhagą, Oslo i Helsinkami (z Gdańska do Kopenhagi, Oslo; z Krakowa do Oslo; z Poznania do Kopenhagi; z Wrocławia do Kopenhagi; z Warszawy do Kopenhagi, Helsinek, Oslo).

Dzięki szerokiej siatce SAS, podróżni mają dostęp do wygodnych  połączeń do Skandynawii,  wielu miast europejskich,  Stanów Zjednoczonych , Pekinu, Tokio, Bangkoku i Dubaju.

  2008-05-29    Volare

Opłata za bagaż

 Włoskie tanie linie lotnicze Volareweb wprowadzają opłaty za bagaż rejestrowany dla  pasażerów, którzy dokonają zakupu lotu  od 10 czerwca br.

Za każdą sztukę bagażu podróżny będzie musiał zapłacić 6 euro dokonując zakupu przez internet lub poprzez call center, natomiast bezpośrednio na lotnisku 12 euro.  W ramach limitu łącznie można zabrać max. 3 sztuki bagażu o łącznej wadze 20 kg. 

Bagaż podręczny o wadze do 8 kg i o wymiarach nieprzekraczających 55x40x20 cm można przewieźć bezpłatnie.

  2008-05-20    Wizzair

Loty do Cork

Węgierski przewoźnik uruchomi nowe połączenie z  Warszawy do Cork (17 trasę z bazy w Warszawie). Loty będą realizowane  od 10 lipca do 14 września dwa razy w tygodniu w czwartki i niedziele. 

  2008-05-20   

Do Pekinu chińskimi liniami lotniczymi

Chińskie linie lotnicze Hainan Airlines wraz z Malevem, Brussels Airlines i LOT-em zaproponowały polskim podróżnym wygodne połączenia z Warszawy do Pekinu i innych portów w Chinach tranzytem przez Budapeszt/Brukselę/Berlin.

Szczególnie atrakcyjne jest połączenie obsługiwane przez Boeing B-767 trzy razy w tygodniu (w poniedziałki, środy i piątki) do Pekinu przez Budapeszt. Samolot z Warszawy startuje o  godzinie 9.10, i ląduje następnego dnia o godz, 5.50. Lot powrotny z Pekinu o 1.20,  w Budapeszcie o 5.30,   o 7.15  rejs do Warszawy, lądowanie  8.25. 

Do Pekinu przez Berlin  będzie można polecieć od 2 listopada br., samolotem Airbus A330 w środy, piątki i niedziele. Odlot z Berlina o godz. 19.10, przylot do Pekinu następnego dnia o 10.55. Rejs powrotny  z Pekinu o godz. 14.30. lądowanie w Berlinie o 17.10., przesiadka na rejs z Berlina do Warszawy o  19.45.

Ceny biletów kształtują się od 320 do 400 euro.

  2008-05-20    Germanwings

Opłata za bagaż

Germanwings śladem innych tanich linii wprowadza od 19 maja br. opłatę za bagaż oddawany do luku bagażowego.  Opłata będzie wynosiła 5 euro za każdą sztukę bagażu rejestrowanego kupowanego w internecie lub przez infolinię oraz 10 euro za sztukę bagażu zgłoszonego na lotnisku.  Limit płatnego bagażu to 23 kg.

Do kabiny samolotu pmożna zabrać tylko jedną sztukę bezpłatnego bagażu podręcznego o wadze do 8 kg.

  2008-05-16    Polskie Linie Lotnicze LOT

Likwidacja lotów z Polski do Chin  od 6 czerwca br.

Polskie Linie Lotnicze LOT podjęły decyzję o wstrzymaniu  z dniem 6 czerwca br. uruchomionych niedawno rejsów na trasie z Warszawy do Pekinu.

Przewoźnik będzie kontynuował plan rozwoju połączeń dalekowschodnich  po uzyskaniu samolotów Boeing 787 Dreamliner, które zostało przesunięte z 2008 na  2010 rok.

Czynnikami, które niekorzystnie wpłynęły na opłacalność połączenia były: sprzedaż biletów na poziomie 30%, nieoptymalny czas lądowania w Pekinie, konieczność wykonywania rejsów dłuższą trasą południową oraz ciągle wzrastające ceny paliw.

  2008-05-16   

Z Sądecczyzny do Warszawy

Aeroklub Podhalański planuje uruchomienie pierwszego regularnego połączenia lotniczego z lotniska w Łososinie Dolnej na lotnisko Babice-Bemowo. Pierwszy lot został zaplanowany na 19 maja (poniedziałek). Loty będą realizowane za pomocą samolotu Antonow AN-2. Na pokładzie zmieści się dwóch pilotów i dziesięciu pasażerów. Lot będzie trwał jeden i pół godziny.

Loty do końca czerwca będą realizowane w poniedziałki i piątki. Cena biletu w dwie strony - 500zł  w maju i 600 zł w czerwcu.
 

  2008-05-15   

Wyższe opłaty paliwowe w SWISS, Austrian, KLM

Linie lotnicze SWISS podwyższyły  opłaty paliwowe na wybranych połączeniach z Polski. Opłata na podróże pozaeuropejskie (z wyjątkiem USA) wzrosła ze 103 Euro do 118 Euro za lot a podróże do USA wzrosły z 85 na 100 Euro.

W Austrian  opłąta będzie wyższa o 4 Euro  na trasach europejskich i o 5 Euro  na połączeniach międzykontynentalnych.

KLM zwiększa opłaty  o 4 i 10 Euro.

  2008-05-10   Centralwings

Z Warszawy przez  Gdańsk do Haugesund

Centralwings uruchamiają od 20 maja br. połączenie z Warszawy przez Gdańsk do Haugesund w Norwegii. Połączenie będzie realizowane we wtorki.

  2008-05-08    Aer Lingus

Drożej za bagaż

Podwyżki opłat za bagaż mające na celu zmniejszenie ilości pasażerów podróżujących z bagażem rejestrowanym dotykają pasażerów wielu  linii lotniczych. Teraz pasażerowie podróżujący linią Aer Lingus zapłacą drożej. Do tej pory przy rezerwacji online opłata wynosiła 9 EUR (obecnie: 12 EUR),  przy rezerwacji na lotnisku wynosiła 12 EUR (obecnie: 18 EUR).

  2008-05-08    bmibaby

Bez Gdańska

Kolejna linia lotnicza rezygnuje z połączeń z Gdańska.

Z systemu rezerwacyjnego angielskiej taniej linii lotniczej bmibaby wynika, że przewoźnik po trwającym zaledwie miesiąc wykonywaniu lotów na trasie do Cardiff i East Midlands  zawiesza wszystkie swoje rejsy ze stolicy Pomorza. Przewoźnik przestanie latać do Gdańska z początkiem czerwca.

W ostatnim kwartale z Gdańska wycofał się easyJet, Centralwings zrezygnował z otwarcia bazy operacyjnej, PLL LOT zrezygnowało z planów uruchomienia bezpośredniego połączenia do Krakowa natomiast  Wizzair zawiesił loty do Bournemouth i Coventry.

  2008-05-05    Polskie Linie Lotnicze LOT

Loty z Terminalu 2

Polskie Linie Lotnicze LOT od 8 maja br. przenoszą do nowego Terminalu 2 odprawy wszystkich rejsów krajowych, odlatujących z lotniska im. Fryderyka Chopina w Warszawie, co stanowi  ostatni etap całkowitego przeniesienia obsługi pasażerów do nowego obiektu. Dzięki temu działaniu wszyscy  pasażerowie będą obsługiwani na  lepszym poziomie,  zostanie zaoszczędzony czas oraz zwiększy się punktualność rejsów. Zlikwidowany zostanie też podział przy odprawie na pasażerów krajowych i zagranicznych ponieważ pasażerowie krajowi będą obsługiwani przy takich samych stanowiskach odpraw jak pasażerowie zagraniczni.

  2008-05-04    Air Europa

Air Europa wycofuje się z Polski

Jak wynika z systemu rezerwacyjnego  Air Europa zawiesza loty
z Warszawy do Madrytu.  Ostatni rejs  odbędzie się 29 czerwca. Hiszpańskie linie lotnicze  latały na tej trasie  od 13 grudnia 2004.

  2008-04-30    Wizzair

Wizzair zawiesza kolejne połączenia

Od 13 maja przewoźnik rezygnuje z obsługi następujących tras:
Gdańsk - Bournemouth
Katowice - Londyn Gatwick

Likwidacja połączeń związana jest z uruchomieniem lotów na Ukrainie.

  2008-02-29    Ryanair

Drożej za bagaż  

Od 5 maja br. wzrosną opłaty za przewóz bagażu rejestrowanego z 9 do 10 euro oraz odprawę na lotnisku z 4 do 5 euro dla pasażerów korzystających z usług  linii Ryanair.

Wzrost opłat sprawi, że większa ilość pasażerów będzie podróżować tylko z bagażem podręcznym.

Podwyżka opłat jest kolejną w ciągu ostatnich  miesięcy

  2008-04-29   

Rozmowy telefoniczne podczas lotu

Polska Telefonia Cyfrowa wprowadziła dla swoich klientów możliwość prowadzenia rozmów telefonicznych na pokładzie samolotu podczas lotu. To pierwszy operator w Polsce posiadający pakiet usług mobilnych w sieci OnAir.

Era udostępnia swoim klientom  usługę roamingu międzynarodowego na pokładach samolotów wybranych linii lotniczych. Od 4 marca br.  możliwe jest korzystanie z transmisji danych, wysyłania i odbierania SMS i MMS a także z usług głosowych w samolocie Airbus A318 obsługującym wybrane połączenia linii Air France w Europie. System OnAir jest aktywowany na wysokości 3000 metrów. Pasażerowie są informowani o możliwości korzystania z systemu na pokładzie samolotu poprzez komunikat i broszury informacyjne.

  2008-04-28    Wizzair

Ostatni rejs z Gdańska do Coventry

W rozkładzie lotów Wizzair z lotniska w Gdańsku nastąpiła zmiana polegająca na wycofaniu trasy do Coventry. Ostatnie połączenie   zostanie zrealizowane 13 maja br.

  2008-04-22    Germanwings

Rezerwacja miejsc w samolocie 

Linie Germanwings wprowadziły usługę rezerwacji wybranego miejsca w samolocie (opłata wynosi 5 euro, z wyjatkiem klientów FlexPlus i posiadaczy karty Germanwings dla których usługa jest za darmo).

Przy zakupie biletu i odprawie przez Internet, można skorzystać
z usługi rezerwacji miejsca aż do 24 godzin przed planowanym wylotem bezpłatnie. Przy zakupie biletu tradycyjną drogą rezerwacja miejsca jest możliwa poprzez infolinię lub w okienku Germanwings na lotnisku. Przy odprawie tradycyjnej pasażerom będą przydzielane miejsca bez wcześniejszej rezerwacji.

  2008-04-20   British airways

Londyn - Heathrow, London City, Gatwick

Od 26 października br., linie lotnicze British Airways będą realizowały loty z Warszawy na lotnisko Heathrow w Londynie
(na nowo otwarty 27.03.br Terminal 5). Lotnisko Heathrow to główna baza British Airways z której istnieje dostęp do połączeń w Wielkiej Brytanii,  miast europejskich i połączeń międzykontynentalnych. Połączenia  będą się obywały
w samolotach  Airbus A320, ze 140 miejscami na pokładzie
i dwiema klasami podróży dwa razy dziennie, o godzinie 12.35
i 17.45.

Liniami British Airways z Warszawy będzie można  6 razy
w tygodniu dolecieć  również na lotnisko London City, w  centrum biznesowej dzielnicy Docklands. Połączenie to zostanie uruchomione 6 maja br.

Na lotnisko Gatwick połączenia będą realizowane z Poznania
i Krakowa.

Oferta British Airways dzięki elastycznej strukturze cen jest dogodna dla pasażerów biznesowych, turystycznych i osób lecących  do pracy.

  2008-04-20    Lufthansa

Od czerwca do Stuttgartu

Od 2 czerwca br. Lufthansa zacznie realizować bezpośrednie loty   na trasie Warszawa - Stuttgart.

Sttutgart to czwarte niemieckie miasto w siatce połączeń Lufthansy z Polski (po Dusseldorfie, Frankfurcie i Monachium). 

Bezpośrednie codzienne (z wyjątkiem sobót) połączenia
z Warszawy do Stuttgartu realizuje również od 21 maja 2007 PLL LOT.

  2008-04-16   Centralwings

Powrót połaczenia Kraków-Barcelona

Połączenie Kraków - Barcelona wróciło na mapę połączeń i do systemów rezerwacyjnych Centralwings. Jednak narazie nie ma możliwości dokonania rezerwowacji biletów na tej trasie.

Przewoźnik mając na uwadze wygodę klientów zadecydował
o zmianie od 1 maja br. lotniska docelowego w Barcelonie na główny port lotniczy  - El Prat.

  2008-04-14    Norwegian

Flynordic przejęty przez Norwegian    

Norweskie linie lotnicze Norwegian z dniem 5 kwietnia br. całkowicie  przejęły fińską tanią linię lotniczą FlyNordic, która należała do fińskich linii lotniczych Finnair. Operacja ta sprawiłą, że lotnisko Sztokholm (Arlanda) stało się kolejną bazą linii Norwegian.

   2008-04-12    Volare

Koniec lotów z Łodzi do Mediolanu     

Włoskie tanie linie lotnicze wycofują połączenie Łódź - Mediolan
z powodu niewielkiego zainteresowania mieszkańców Łodzi lotami do Włoch. Połączenie było uruchomione w październiku 2007r. Loty były realizowane dwa razy tygodniowo przez samoloty Airbus A320. Pozostałe loty Volare do Polski pozostają bez zmian.

  2008-04-11    Air Italy Polska

Loty czarterowe

Air Italy Polska uruchomiła swoją stronę internetową.

Linia obsługuje loty czarterowe  międzykontynentalne
i europejskie samolotem Boeing 757-200 ER.

Air Italy Polska realizuje loty z Warszawy i  Katowic. Linia współpracuje z najważniejszymi polskimi tour operatorami (Triada, Itaka, Exim Tours, Rainbow Tours).

Przewoźnik otworzył 4 kwietnia br. nowe czarterowe połączenie
z  Katowic do Hurghady (Egipt) a do końca tego miesiąca zostaną uruchomione jeszcze trzy  połączenia z Katowic: do Antalyi (Turcja), Hanii (Grecja) i  Monastiru (Tunezja).

Loty z Warszawy są realizowane do Varadero (Kuba), Bangkoku (Tajlandia), Goa (Indie), Sal (Wyspy Zielonego Przylądka), Porlamar (Wenezuela) i La Romana (Dominikana).

  2008-04-11    Wizzair

Podwyżka za połączenia z infolinią

Podwyżka dotyczy połączeń z infolinią przewoźnika za które opłata wzrośnie do  3,66 PLN za minutę połączenia.  Dotychczas opłata wynosiła nie więcej niż kilkanaście groszy.  Do kontaktu
z pasażerami Wizzair uruchamia numer premium 0300 50 30 10.

Wprowadzenie wyższych opłat ma na celu zmniejszenie kosztów obsługi call center oraz stanowi zachętę do samodzielnych zmian w rezerwacji online.

  2008-04-09   Centralwings

Bez Katowic i Szczecina

Ogłoszony "plan minimum" Centralwings przewiduje całkowite wycofanie lotów z Katowic i Szczecina oraz ograniczenie lotów
z Wrocławia i Poznania do jednego  połączenia do Rzymu.

Loty będą realizowane  na następujących trasach:

-  z Gdańska na trzech trasach: do Dublina, Edynburga i Rzymu,
- z Warszawy na pięciu trasach: do Bolonii, Dublina,  Edynburga, Lizbony, Londynu Gatwick
- z Krakowa na siedmiu trasach: do Aten, Amsterdamu,  Barcelony - Girony, Lille, Londynu Gatwick, Rzymu, Bolonii.

Łącznie Centralwings będzie obsługiwał 17 połączeń regularnych.

  2008-04-07    Jet Air

Warszawa-Bydgoszcz

Od 7 kwietnia br. z JetAir będzie można polecieć z Warszawy
do Bydgoszczy. To już drugie połączenie na tej trasie. Loty
z Warszawy będą realizowane  w poniedziałki (wylot z Warszawy
o 22:25, lądowanie w Bydgoszczy o 23:35) natomiast
z Bydgoszczy  w piątki (wylot z Bydgoszczy o 5:45, lądowanie
w Warszawie 6:40).

Jet Air przygotował  nową stronę internetową.

  2008-04-07   Centralwings

Czartery

PLL LOT oraz Rada Nadzorcza Centralwings przygotowały  plan naprawczy  polegający na skupieniu  mocy przerobowych na obsłudze   połączeń czarterowych i zminimalizowaniu  obsługi połączeń niskokosztowych do 17 najbardziej rentownych tras ("plan minimum") oraz Kraków-Lille i Wrocław-Rzym.

Centralwings planuje również redukcję zatrudnienia. Największa redukcja etatów będzie w administracji, w obszarze sprzedaży
i marketingu. Mniejsza w naziemnych służbach operacyjnych.

  2008-04-07    SkyEurope

Loty z Polski do Wiednia odwołąne   

Decyzją Zarządu SkyEurope Airlines, w wyniku działań mających na celu  optymalizację siatki połączeń, obydwa loty z Polski (Warszawa-Wiedeń,  Kraków-Wiedeń) po 6 kwietnia 2008 roku zostały odwołane. Agenci SkyEurope dokładają wszelkich starań aby w możliwie szybki sposób  poinformować o tym fakcie wszystkie osoby, które dokonały  rezerwacji  i dokonać kompensaty za odwołane loty.

  2008-04-03    Wizzair

Kolejna podwyżka za bagaż w roku

Znów drożej w Wizz Air. Przewoźnik  już po raz trzeci w tym roku podnosi opłaty za bagaż rejestrowany.  Łącznie od początku roku wzrost cen za bagaż wyniósł 225% (od 21 stycznia podwyżka z 12 do 20 zł, od 1 lutego podwyżka z 20 do 24 zł, od 2 kwietnia podwyżka z 24 do 27 zł).

Wzrosła też opłata za płatność kartą z 12 do 15 zł za osobę.

Wizzair tłumaczy, że bagaż jest opcją dodatkową, za którą należy płacić.

  2008-04-02    Wizzair

Warszawa - Mediolan regularnie

Wizz Air zapowiedział uruchomienie od 14.06.br. regularnego połączenia z Warszawy do Mediolanu (Bergamo). Dotychczas linie oferowały tylko zimowe loty na tej trasie. Rejsy będą realizowane 3 razy w tygodniu (wtorki, czwartki i soboty). Wylot z Warszawy o godz. 12.10.

  2008-03-31   British airways

Poznań - Londyn

British Airways wprowadziło 30.03.br  połączenie   Poznań - Londyn (Gatwick) - Poznań.  Loty będą realizowane 7 dni
w tygodniu.  Poznań to trzecie miasto w Polsce, z którego latają samoloty BA.

  2008-03-31    SAS

Kraków-Oslo

Skandynawskie linie lotnicze SAS uruchomiły w niedzielę 30.03.br  nowe połączenie z Krakowa do Oslo. Loty będą odbywały się trzy razy w tygodniu (wtorki, czwartki i niedziele). Wylot z Krakowa godz. 10.25, przylot do Oslo godz. 12.30.

  2008-03-31   

Chaos na Heathrow

Na londyńskim lotnisku Heathrow od czwartku panuje chaos
w związku z otwarciem nowego Terminala Piątego.    Stan ten został spowodowany awarią systemu bagażowego który zdezorganizował przekazywanie bagażu z odprawy do samolotów. Na Heathrow zalega ok. 15 tysięcy  walizek bez właścicieli.

W rozkładzie lotów nastąpiło  wiele opóźnień a co piąty rejs British Airways z Londynu w dniu wczorajszym został odwołany.  Linie nie są w stanie obsłużyć ok. 15% zaplanowanych lotów. Odwoływane są głównie loty krajowe i na bliskich trasach europejskich. Taki stan może potrwać jeszcze kilka dni.

  2008-03-30   

Lotniska w Schengen

W dniu dzisiejszym polskie lotniska weszły do strefy Schengen. Dla podróżnych oznacza to, że podróżując  do większości krajów Unii Europejskiej (Austrii,  Belgii, Czech, Danii, Estonii, Finlandii, Francji, Grecji,  Hiszpanii, Holandii, Islandii, Litwy, Luksemburga, Łotwy, Malty,  Niemiec, Norwegii,  Portugalii, Słowacji, Słowenii, Szwecji, Węgier, Włoch) nie trzeba już przechodzić kontroli paszportowej.

Nadal obowiązują jednak procedury bezpieczeństwa. Pasażerowie podróżujący bez bagażu rejestrowanego i odprawiający się przez internet muszą na lotnisku wylotowym zgłosić się tylko do kontroli bezpieczeństwa, a na  lotnisku docelowym nie będą już  kontrolowani.

Podróżni lecący do Wielkiej Brytanii i Irlandii są odprawiani tak jak dotychczas, ponieważ kraje te nie przyjęły wszystkich ustaleń z Schengen.

Wszyscy podróżni mają obowiązek posiadania  przy sobie dokumentu tożsamości.

  2008-03-28    Lotnisko Okęcie

Nowy cennik

Prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego przyjął wniosek Przedsiębiorstwa Państwowego Porty Lotnicze (PPL) w sprawie
nowego systemu zniżek od opłat lotniskowych w porcie lotniczym w Warszawie, który obowiązywać będzie od 1.04.2008. Z uwagi na dynamikę wzrostu ruchu w porcie oraz zmian struktury kosztów zarządzającego lotniskiem, Prezes zobowiązał PPL do złożenia nowego wniosku podstawowych opłat lotniskowych do 1.09.2008.

System przewiduje nowe kategorie zniżek od opłat lotniskowych:
1/zniżkę od opłaty pasażerskiej w wysokości 50% dla pasażera tranzytowego na nowych trasach,
2/zniżkę od opłaty za lądowanie w wysokości 50% dla statków powietrznych o maksymalnej masie startowej powyżej 100 ton,
3/zniżkę od opłaty za lądowanie w wysokości 25% z tytułu wzrostu częstotliwości lotów regularnych na danej trasie.

  2008-03-27    Lufthansa

Latem więcej połączeń

W rozkładzie letnim Lufthansa zamierza rozszerzyć siatkę połączeń  poprzez wprowadzenie lotów do 207 miast w 81 państwach na całym świecie.

Planuje się zwiększenie ilości lotów do Ameryki Północnej
( z Frankfurtu do Seattle i Calgary oraz  od maja z Dusseldorfu  do Nowego Jorku i Chicago) oraz Azji (połączenia  z Frankfurtu do Nanjing,  z Monachium do Shenyang oraz z Monachium do Bombaju i Singapuru). Zostaną uruchomione loty na nowych trasach do Afryki (z Frankfurtu do Malabo w Gwinei Równikowej i Luandy w Angoli). Lufthansa zwiększy również liczbę lotów w Europie (zostanie uruchomionych łącznie 28 bezpośrednich połączeń).

Latem będą  dostępne trasy  z  Wrocławia, Gdańska i Krakowa:
Dusseldorf - Wrocław sześć razy w tygodniu (bez sobót),  Frankfurt – Gdańsk i Frankfurt – Kraków (codziennie).

Planowane są również loty kilka razy dziennie z Frankfurtu do Bergen, Brystolu i Billund oraz z Monachium do Klagenfurtu i Bilbao.

Z Niemiec będą możliwe loty m.in. na Jersey, Ibizę, Islandię, Usedom i Kornwalię.

  2008-03-26    Wizzair

Vasteras zamiast Skavsta  

Od 15 maja br. samoloty linii lotniczych Wizz Air  lecące z Poznania do Sztokholmu zamiast tak jak to miało miejsce dotychczas lądować na lotnisku Sztokholm Skavsta (oddalonym 100 km od miasta), będą lądowały na lotnisku Vasteras (oddalonym 120 km).  

Zmiana  dotyczy tylko samolotów latających  z Poznania. Samoloty z innych miast Polski tak jak dotychczas  będą lądowały na lotnisku Sztokholm Skavsta.

  2008-03-21    Polskie Linie Lotnicze LOT

Trasa Kraków-Gdańsk nie dojdzie do skutku

Z systemu rezerwacyjnego LOT wynika, że zapowiadane wcześniej uruchomienie pierwszej w Polsce trasy krajowej  Kraków-Gdańsk z pominięciem Warszawy nie dojdzie do skutku.
Rejsy na tej trasie zniknęły z systemu  przewoźnika   i nie ma możliwości zakupu biletów. Loty miały się odbywać od 30 marca br.,  siedem razy w tygodniu, samolotami ATR 42.

  2008-03-21   Centralwings

Plan minimum

Centralwings ogłosił listę połączeń regularnych, które zamierza realizować w rozkładzie letnim 2008. Lista dotyczy rejsów najbardziej rentownych i dostosowanych do realiów i potrzeb rynku.

Loty będą odbywały się z Warszawy, Krakowa, Gdańska
i Poznania:
Warszawa - Lizbona
Warszawa - Londyn Gatwick
Warszawa - Edynburg
Warszawa - Dublin
Warszawa - Bolonia
Kraków - Londyn Gatwick
Kraków – Barcelona / Girona
Kraków – Rzym / Ciampino
Kraków - Bolonia
Kraków - Ateny
Kraków - Amsterdam
Gdańsk - Edynburg
Gdańsk - Dublin
Gdańsk – Rzym / Ciampino
Poznań – Rzym / Ciampino

W planie "minimum" nie znalazły się połączenia ze Szczecina, Katowic i Wrocławia co do których nie zapadły jeszcze decyzje.

Bez zmian pozostaje oferta wakacyjnych połączeń "czarter-mix" dla klientów indywidualnych oraz realizowane będą  wszystkie umowy czarterowe  z biurami podróży.

Dodatkowo od 10 czerwca br. uruchomiona zostanie nowa wakacyjna trasa Kraków-Dubrownik. Przeloty będą realizowane na zasadzie "czarter-mix" a samoloty będą latać raz w tygodniu.

  2008-03-20    Iberia

Kraków-Madryt

Od 26 lipca br. do 7 września  br. hiszpańskie linie lotnicze Iberia uruchomią sezonowe połączenie z Krakowa do Madrytu. Loty będą realizowane raz w tygodniu w soboty i obsługiwane przez Air Nostrum (hiszpańskie regionalne linie lotnicze). Zaplanowany wylot z Krakowa o godzinie 19:55. Trasa będzie obsługiwana przez samoloty CRJ 900 mieszczące 89 pasażerów. Koszt lotu w jedną stronę wynosi 1 tys. zł.

  2008-03-20    Polskie Linie Lotnicze LOT

Loty LOT -u z Terminalu 2

Odprawy LOT-u z Warszawy będą odbywały się z Terminalu 2:

od 25 marca 2008   do Nowego Jorku, Chicago, Toronto i Pekinu;

od 31 marca 2008 wszystkie rejsy międzynarodowe LOT
z Warszawy;

od 8 kwietnia 2008  wszystkie rejsy LOT z Warszawy, w tym rejsy krajowe.

  2008-03-20    easyJet

Kolejna podwyżka za bagaż

Tanie linie lotnicze easyJet znów podniosły cenę za bagaż rejestrowany z 24 do 30 zł. To już kolejna podwyżka po tej, która miała miejsce w listopadzie zeszłego roku (z 12 do 24 zł).

Pasażer może oddać do luku bagażowego max. osiem walizek, o łącznej wadze nie przekraczającej 20 kg. Pasażer zapłaci za każdą sztukę 30 zł.

  2008-03-19    Sterling

"Jajko Wielkanocne"

Duńskie linie lotnicze Sterling wprowadziły promocję "An Easter Egg" (Jajko Wielkanocne).

Promocja dotyczy  wybranych lotów odbywających się pomiędzy 18 marca a 31 sierpnia (z wyłączeniem okresu wakacyjnego od 20 czerwca do 12 sierpnia)  i przy zakupie biletu między 18 a 27 marca 2008.  Za bilet zakupiony w ramach promocji zapłacimy od 40 euro.

Wśród promocyjnych połączeń dostępne są również loty na trasie  Kopenhaga – Kraków (Balice).

  2008-03-19    Wizzair

Propozycja Wizzair dla pasażerów  Centralwings

Linie lotnicze Wizz Air wyszły z propozycją dla pasażerów poszkodowanych w wyniku nieoczekiwanej decyzji Centralwings
o zawieszeniu  lotów na  trasach z Polski.
Odwołane loty Centralwings:
Gdańsk - Shannon
Gdańsk - Manchester
Warszawa - Manchester
Warszawa - Lille
Kraków - Birmingham
Kraków - Cork
Poznań - Edynburg
Szczecin - Dortmund
Proponowane loty  Wizz Air:
Gdańsk - Cork
Gdańsk - Liverpool
Warszawa - Liverpool
Warszawa – Bruksela Charleroi
Katowice - Coventry
Katowice - Cork P
oznań - Glasgow Prestwick
Poznań - Dortmund

  2008-03-18    Lotnisko Okęcie

Pierwsze loty rozkładowe z hali odlotów Terminalu 2

Na 18.03.br. zostały zaplanowane pierwsze loty rozkładowe z  nowej hali odlotów Terminalu 2 w Porcie Lotniczym Warszawa im. F. Chopina.

Między Terminalem 1  a Terminalem 2  służby techniczne Portu Lotniczego Warszawa wykonały przejścia (od strony miejskiej między częściami ogólnodostępnymi hal odlotów i od strony lotniskowej między strefami wolnocłowymi). 

Pasażerowie mogą korzystać ze sklepów, barów i kawiarni w strefie wolnocłowej Terminalu 1 niezależnie od tego, w którym terminalu się odprawili.

Dzięki przejściu pasażerowie  odprawieni w T1 mogą przechodzić do samolotów z wyjść znajdujących się w pirsie północnym przy T2.

  2008-03-18    Polskie Linie Lotnicze LOT

Loty z  Wrocławia do Brukseli utrzymane  

LOT zapowiedział utrzymanie bezpośrednich lotów  z Wrocławia do Brukseli w  letnim rozkładzie 2008 r.

Samoloty będą latały trzy razy w tygodniu (we wtorki, środy i piątki). Wylot z Wrocławia o godz. 8.25, przylot do Brukseli o godz. 10.25, wylot z Brukseli o godz. 11.15 przylot do Wrocławia o godz. 12.55.

  2008-03-17   Centralwings

Usunięte połączenia z systemu rezerwacji

Z uwagi na brak wystarczającej ilości samolotów i konieczności likwidacji nierentownych tras, linie lotnicze Centralwings usunęły  wiele zaplanowanych lotów z systemów rezerwacyjnych.

Z siatki połączeń zaplanowanej od marca 2008 r. na które linie  zbierały rezerwacje  od grudnia 2007 r. brak lotów na trasach:
Szczecin – Dortmund,
Poznań  – Amsterdam,
Gdańsk  – Amsterdam,
Kraków  – Birmingham,
Kraków  – Hamburg.

Nie można także dokonać rezerwacji połączeń na trasach:
Poznań - Paryż,
Poznań - Manchester,
Poznań - Edynburg,
Gdańsk - Manchester,
Gdańsk - Shannon,
Kraków - Cork,
Warszawa - Lille.

Przesunięto zaplanowane na kwiecień uruchomienie  lotów na trasach:
Wrocław - Londyn  - znów od 1 maja,
Kraków - Dublin - znów od 1 maja,
Kraków  - Manchester - znów od 2 maja,
Kraków  - Barcelona  - znów od 2 maja,
Szczecin  - Edynburg - znów od 31 maja,
Gdańsk  - Barcelona  - znów od 3 czerwca,
Kraków - Girona znów od 2 maja,
Gdańsk - Girona znów od 3 czerwca.

W chwili obecnej Centralwings dysponuje dziewięcioma maszynami ale w kwietniu br.  planował  dołączyć jeszcze trzy Boeingi 737.  Termin przekazania samolotów został opóźniony co spowoduje, że dwie  sztuki pojawią się w połowie kwietnia,
a trzecia sztuka na przełomie maja i czerwca.

  2008-03-13    Wizzair

Z Gdańska do Bournemouth, Coventry i Goteborga

Od 15 marca 2008 roku będą realizowane nowe połączenia  do Bournemouth i Coventry (Wielka Brytania) oraz od 17 marca do Goteborga (Szwecja). 

To już trzeci samolot latający z Gdańska i jedenasty we flocie Wizzair. 

  2008-03-13   Emirates Airlines

Do Dubaju

Linie lotnicze Emirates są zainteresowane uruchomieniem  na polskim rynku połączeń  do Dubaju.

 Uruchomienie rejsów z Warszawy do Dubaju nastąpi  między jesienią 2008 a jesienią 2010. Termin uzależniony jest od dostępności samolotów Airbus.

  2008-03-11    Jet Air

Rezygnacja z połączeń z Katowic do Bydgoszczy,  Kopenhagi
i Berlina

W letnim rozkłądzie lotów Jet Air rezygnuje z obsługi połączeń 
z Katowic do Bydgoszczy,  Berlina i Kopenhagi.

W rozkładzie lotów znalazły się  nowe połączenia Bydgoszcz - Poznań - Kraków.

  2008-03-09   Centralwings

Nie będzie bazy operacyjnej w Gdańsku

Pomimo podpisanego 11 października 2007 listu intencyjnego pomiędzy Centralwings a lotniskiem w Gdańsku  o powstaniu kolejnej bazy operacyjnej Centralwings, przewoźnik podjął decyzję o rezygnacji  z otwarcia bazy na gdańskim lotnisku.

Decyzja taka zostałą podyktowana względami logistycznymi oraz koniecznością zmniejszenia ryzyka dalszych strat finansowych jakie miały miejsce w 2007r.

  2008-03-07    Lotnisko Okęcie

Hala odlotów Terminalu 2

Hala odlotów Terminalu 2 w Porcie Lotniczym Warszawa im. F. Chopina uzyskała pozwolenie na użytkowanie Wojewódzkiego Inspektora Nadzoru Budowlanego i będzie gotowa do użytku
z dniem objęcia lotniskowych przejść granicznych w Polsce przepisami Strefy Schengen 30 marca br. W początkowym okresie na Terminalu 2 będą odprawiane loty charterowe a w późniejszym loty rozkładowe.

  2008-03-05   Centralwings

Czarter-mix

Linie lotnicze Centralwings przygotowały ofertę letnich lotów na południe Europy  tzw. mix-czarterów. System polega na sprzedaży  przez przewoźnika  na zasadzie ogólnodostępnej oferty miejsc w samolotach które pozostały nie wykupione przez biura podróży.

 Loty będą realizowane z Warszawy na siedmiu trasach do:  Faro (Portugalia),  Heraklionu (Kreta), Katanii (Sycylia), Rodos (wyspa grecka),   Salonik (północna Grecja), Warny (Bułgaria) oraz z  Poznania na Majorkę i Rodos. Bilety można nabyć poprzez stronę internetową przewoźnika.

  2008-02-29    Jet Air

Z Łodzi do Wiednia, Kopenhagi i Berlina

Od 31 marca br. z Jet Air będzie można polecieć z Łodzi  do Wiednia, Kopenhagi i Berlina.

Samoloty będą latać do Wiednia dwa razy dziennie od poniedziałku do piątku, do Berlina dwa razy w tygodniu (we wtorki i czwartki)  , do Kopenhagi  trzy razy tygodniowo  ( w poniedziałki, środy i piątki).

Cena biletu w jedną stronę z Łodzi do Wiednia - od 350 PLN, do Kopenhagi i Berlina od 430 PLN.

  2008-02-28    Ryanair

Polska-Szkocja   

Od września 2008 roku z Łodzi, Krakowa, Wrocławia i Poznania będzie można polecieć do Edynburga.

Ryanair ogłosił  nową bazę operacyjną w Edynburgu oraz zapowiedział  cztery nowe trasy do Polski.

Regularne loty rozpoczną się:
23 września
z Łodzi (kursy we wtorki i soboty)
i Krakowa (kursy we wtorki, czwartki i niedziele),
24 września
z Poznania (w poniedziałki, środy i piątki)
25 września
z Wrocławia (w czwartki i niedziele).

  2008-02-28   Centralwings

Ceny brutto

Linie lotnicze Centralwings przygotowały zmiany w systemie rezerwacji biletów.

Przy zakupie biletów system będzie informował klientów 
o cenach za poszczególne rejsy w kwotach brutto uwzględniających opłatę za przelot, podatki i opłaty lotniskowe. W części podsumowującej  rezerwację system zaznaczy,  jakiej części ceny biletu dotyczą opłaty dodatkowe które są obliczone oddzielnie dla każdego połączenia i uzależnione od opłat w danym porcie wylotu. 

Przewoźnik wycofał się również z pobierania stałej opłaty pasażerskiej w wysokości 129 zł.

Jedynie opłaty manipulacyjne za formę płatności (kartą 25zł lub przelewem 10zł) nie zostały uwzględnione w cenie biletu, jednak przy wyborze rejsu system podaje wysokość tej opłaty.

  2008-02-26    Jet Air

Trasa Katowice-Berlin przez Bydgoszcz 

Od 28 lutego br. z Jet Air będzie można polecieć z Katowic (Pyrzowic) do Berlina (Tegel). Samoloty będą latać dwa razy tygodniowo (w czwartki i piątki). Cena biletu około 300 zł.

Pewnym uniedogodnieniem dla podróżnych będzie lądowanie
w Bydgoszczy   na 25 minut i konieczność wysiadania z samolotu w związku z koniecznością przejścia odprawy celnej. Taki stan rzeczy potrwa do końca marca br. do czasu objęcia wszystkich polskich lotnisk  strefą Schengen.

  2008-02-22    Norwegian

Do Oslo 13 razy tygodniowo       

Dwa razy dziennie będzie można polecieć z Warszawy do Oslo  już od 15 czerwca 2008. Norweskie linie lotnicze Norwegian zwiększą w rozkładzie  letnim liczbę połączeń do 13 w tygodniu. 

Sprzedawane już dodatkowe rejsy i dogodny rozkład są odpowiedzią na rosnący popyt  pasażerów prywatnych jak również podróżujących służbowo którzy mogą korzystać z  taryf biznesowych. 

Norwegian jest jedyną linią oferującą regularne połączenia
z Warszawy do Bergen i Trondheim, a także  do innych portów
w Norwegii z przesiadką w Oslo.

Z Norwegianem można również polecieć do Oslo  z Gdańska, Krakowa, Szczecina i Wrocławia. Połączenia z Krakowem posiada Stavanger i Sztokholm.  Z Warszawy można polecieć do Kopenhagi i Sztokholmu.

  2008-02-21    SkyEurope

"Wiosenna obniżka lotów do Wiednia"  

Linie lotnicze SkyEurope przygotowały zniżkę w wysokości 40 zł na loty z Krakowa i Warszawy do Wiednia.

Promocja ważna jest dla rezerwacji dokonywanych w okresie od 21 lutego 2008 do 2 marca 2008 i podróży odbywających się pomiędzy 1 kwietnia a 30 kwietnia 2008.  Oferta promocyjna dotyczy wybranych lotów z siatki połączeń przewoźnika, w tym na trasach z i do Polski: Warszawa (Okęcie) - Wiedeń, Kraków (Balice) - Wiedeń. rezerwacje dokonane podczas promocyjnej oferty podlegają ogólnym warunkom i zasadom przewozu.

  2008-02-21    easyJet

Do Wielkiej Brytanii nie z Gdańska

Brytyjski tani przewoźnik easyJet zawiesza  loty na wszystkich czterech trasach z Gdańska do Wielkiej Brytanii które były uruchomione w październiku ubiegłego roku. Powodem jest zbyt niski popyt. Loty z Gdańska zostaną zakończone: 22 kwietnia 2008 (do Edynburga), 11 maja (do Londynu Gatwick), 20 maja (do Bristolu), 20 maja (do Belfastu).

Linie zamierzają rozważyć  powrót do Gdańska w przyszłości.

Połączenia z Krakowa i Warszawy pozostają aktualne.

  2008-02-18    Volare

Kraków - Mediolan     

Włoski przewoźnik Volare uruchomił  8 lutego br. przeloty
z Krakowa na lotnisko Malpensa w Mediolanie.

Przewoźnik planuje także uruchomienie bezpośredniego połączenia z Krakowa do Wenecji.

Oprócz lotów do Krakowa, Volare  realizuje także loty do Łodzi
i Wrocławia, oraz od 7 kwietnia do Warszawy.

  2008-02-16    Ryanair

Latem więcej  połączeń do Londynu    

Linie Ryanair wprowadziły do rozkładu letniego łącznie piętnaście dodatkowych rejsów do Londynu:
- z Bydgoszczy z 7 do 10 tygodniowo (dodatkowe  rejsy we wtorki, czwartki i soboty);
- z Łodzi z 7 do 9 tygodniowo (dodatkowe rejsy we wtorki
i czwartki);
- z Poznania z 2 do 4 dodatkowy drugi rejs  w poniedziałki i środy;
- z Londynu do Rzeszowa z 7 do 10 tygodniowo. Drugi wieczorny rejs  we wtorki, czwartki i soboty o 21:40;
- ze Szczecina  na lotnisko Stansted z 4 do 7 tygodniowo - odbywać się będą codziennie;
-  z Wrocławia  z 10 do 12 tygodniowo.

  2008-02-15    easyJet

Kraków - Paryż

Brytyjski tani przewoźnik easyJet uruchomił nowe połączenie
z Krakowa (Balice) do Paryża ( lotnisko Charlesa de Gaulle’a).

Loty będą odbywały się codziennie. Ceny biletów zaczynają się 
od 100 zł w jedna stronę (z opłatami lotniskowymi).

Obecnie easyJet obsługuje w Krakowie 122 loty tygodniowo
w 10 kierunkach (Belfast, Bournemouth, Bristol, Dortmund, Edynburg, Liverpool, Londyn (Gatwick), Londyn (Luton), Newcastle i Paryż.

  2008-02-15    Jet Air

Z Jet Air z Poznania do Krakowa

Jet Air rozpoczęły  sprzedaż biletów na połączenie Poznań (Ławica) - Kraków (Balice) które zostanie uruchomione 1 kwietnia 2008 roku. Samoloty będą latały dwa razy dziennie we wtorek, środę i czwartek.

  2008-02-14    Austrian

Z Austrian do Iraku

Linie lotnicze Austrian Airlines podjęły decyzję o wznowieniu przelotów do Irbilu od 2 kwietnia 2008 r. trzy razy w tygodniu
(w poniedziałki, środy i piątki) i od czerwca cztery razy w tygodniu (w poniedziałki, środy, piątki i  niedziele).

  2008-02-14    Polskie Linie Lotnicze LOT

Zmiany w nowym rozkładzie 

LOT od nowego rozkładu lotów wycofuje się z realizacji pięciu stałych połączeń.

Nie będą realizowane  loty na trasach:  Warszawa - Oslo,    Warszawa - Wenecja, Warszawa - Lyon, Wrocław - Bruksela, Gdańsk-Hamburg.

Od marca natomiast uruchomione będzie nowe połączenie
z Warszawy do Pekinu oraz pierwsze bezpośrednie połączenie krajowe Kraków-Gdańsk z pominięciem Warszawy.

Rejsy zostały zaplanowane siedem razy w tygodniu. Wylot
z Gdańska 9:50, lądowanie w Krakowie 11:25, wylot z Krakowa 11.55, lądowanie w Gdańsku 13:30. Czas przelotu: 1 godzina 35 minut. Pierwszy lot  odbędzie się 30 marca. Nowa trasa to dobry pomysł dla klientów  biznesowych lub planujących wypoczynek nad morzem, którzy zamiast 8 godzinnej podróży samochodem lub pociągiem  mogą dotrzeć samolotem w półtorej godziny.

  2008-02-12    bmibaby

Inauguracja

W niedzielę 10.02.br. brytyjskie linie lotnicze bmibaby rozpoczęły działalność na rynku polskim.  Pierwszy rejs odbył się z Warszawy do Nottingham (East Midlands) i do Cardiff, stolicy Walii.

Loty na trasie Warszawa- Cardiff   będą się odbywać
w poniedziałki środy i niedziele oraz na trasie Warszawa -  Nottingham (w  poniedziałki, środy, piątki i niedziele).
Przewoźnik  od 27 maja br. we wtorki, czwartki i soboty będzie także latać  z Warszawy do Birmingham.

W dniu dzisiejszym odbył się  inauguracyjny lot na kolejnej trasie:  Kraków-Birmingham.

Dnia 1 kwietnia br. zostaną również  uruchomione regularne rejsy z Gdańska do Cardiff i z Gdańska do Nottingham.

Przewoźnik nie wyklucza możliwości uruchomienia kolejnych połączeń do Polski jeszcze w tym roku  jak również utworzenia
w przyszłości bazy operacyjnej na lotnisku Warszawa (Okęcie). Bierze także pod uwagę zwiększenie częstotliwości lotów na trasie do Krakowa z uwagi na fakt, że trasa do Krakowa sprzedaje się  dobrze i cieszy się  zainteresowaniem pasażerów. Linie bmi baby posiadają aktualnie cztery bazy operacyjne – na lotniskach Nottingham, Birmingham, Cardiff i Manchester. Bazą, z której jeszcze nie ma zaplanowanych lotów do Polski jest Manchester. Nie wykluczono jednak, uruchomienia rejsów z Polski także do Manchesteru.

Bmibaby kieruje swoją ofertę  głównie dla rodzin oraz ma na uwadze  pasażerów brytyjskich, dla których  polskie miasta będą celem wyjazdów turystycznych.   Przewoźnik proponuje niskie ceny, nie ogranicza ilości bagażu  i nie pobiera za niego dodatkowych opłat,  numeruje miejsca dla swoich pasażerów.  Jako jeden z nielicznych tanich linii lotniczych bmibaby  dysponuje rezerwowym samolotem, który umożliwia mu  zwiększenie  punktualności lotów.

  2008-02-12    Iceland Express

Loty wielkanocne Warszawa-Reykjavik

Iceland Express, norweskie tanie linie lotnicze przygotowały specjalną propozycję  bezpośrednich przelotów z Reykjawiku do Warszawy w okresie Świąt Wielkanocnych.

Dwa specjalne, dodatkowe rejsy odbędą się w sobotę 15 i 29 marca br.

Regularne przeloty na tej trasie zostaną uruchomione od maja 2008 roku.

  2008-02-12    Polskie Linie Lotnicze LOT

Promocja PLL LOT
 

LOT przygotował promocję, która obejmuje loty do jednego
z pięciu europejskich miast. Promocja dotyczy rezerwacji dokonywanych od 12 do 14 lutego 2008 roku i podróży rozpoczynających się od 18 lutego do 2 marca 2008 roku, przy czym minimum pobytu: pierwsza niedziela po przylocie lub 3 dni, maksimum pobytu: 6 miesięcy.

Promocyjne ceny biletów z podatkami i opłatami wynoszą:
Gdańsk - Manachium - od 267 zł
Warszawa  - Ateny - od 482 zł
Warszawa  - Hanower - od 354 zł
Warszawa  - Kaliningrad - od 291 zł
Warszawa  - Praga - od 435 zł

Rezerwacje dokonane w ramach oferty promocynej podlegają ogólnym warunkom i zasadom przewozu. Ilość biletów dostępnych w promocji jest ograniczona. Zwrot biletu jest niedozwolony. Zmiana biletu jest dozwolona za dodatkową opłatą 50 euro. W przypadku zmiany rezerwacji na inny termin wylotu niż okres promocyjny pasażer musi dopłacić do pełnej wartości taryfy oraz zapłacić za zmianę rezerwacji zgodnie z warunkami zastosowanej taryfy. Dzieci i niemowlęta -  bez zniżek.

  2008-02-12    Finnair

Znów do Helsinek z Finnair

Od 31 marca 2008 roku fiński przewoźnik powtórnie uruchomi rejsy na trasach z Gdańska do  Helsinek i z Krakowa do Helsinek.

Rejsy z Gdańska realizowane będą  4 razy w tygodniu: 
w poniedziałki, środy, piątki i soboty.  Loty z Krakowa będą się odbywać 2 razy w tygodniu - w czwartki i niedziele.

  2008-02-11    Meridiana

Kraków-Turyn częściej

Od 19 marca br. włoskie  linie lotnicze Meridiana, uruchomią trzeci w tygodniu rejs z  Krakowa do Turynu. Obecnie przewoźnik proponuje dwa loty w  tygodniu (w poniedziałki i piątki).   Dodatkowy rejs będzie się odbywał w środy. Połączenia są realizowane  samolotami MD82.

Dzięki temu, że rejsy z Krakowa do Turynu skorelowane są
z przelotami z Turynu do Catanii i Cagliari,  można dolecieć
z Krakowa na Sycylię i Sardynię.

Samolot z Krakowa startuje o 13.30 i ląduje w Turynie o 15.30, zaś samolot z Turynu startuje o 10.40  i ląduje w Krakowie o 12.40.

Ceny biletów  rozpoczynają się od 64 euro ze wszystkimi opłatami i podatkami.

  2008-02-04    Polskie Linie Lotnicze LOT

Współpraca PLL LOT i Centralwings
 

PLL LOT i Centalwings pod koniec stycznia podpisały umowę na wspólną dystrybucję biletów lotniczych (code share). Dzięki współpracy loty na trasach: Kraków - Manchester, Warszawa - Manchester, Warszawa - Dublin będą dostępne również
w systemie sprzedaży PLL LOT.  Rezerwacji na tych trasach dokonuje się identycznie jak na wszystkie inne rejsy LOT. Pasażerowie zauważą różnicę w trakcie odprawy i przelotu, gdyż przeloty będą odbywały się  w samolotach Centralwings
a pasażerowie przejdą odprawę taką jak pasażerowie Centralwings.

Przeloty  z Warszawy do Dublina odbywać się będą
w  poniedziałki, środy, piątki i niedziele,  na trasie z Warszawy do Manchesteru  w poniedziałki, wtorki, piątki i niedziele, na trasie  Kraków – Manchester  we  wtorki, czwartki i soboty.

  2008-02-02    Volare

Łódź - Mediolan     

Włoski  Volare w letnim rozkładzie lotów będzie operował z Łodzi do Mediolanu dwa razy w tygodniu.

W grudniu ub. roku przewoźnik ogłosił, iż od 2 lutego zwiększa częstotliwośc lotów z Łodzi z 2 do 3.

  2008-02-01    Polskie Linie Lotnicze LOT

Odprawa online

LOT  zaproponował pasażerom na wszystkich trasach  krajowych dokonanie odprawy za pomocą internetu. Możliwość samodzielnego wydrukowania karty pokładowej na  prywatnym komputerze przez pasażera  pozwala ominąć kolejki do  odprawy na lotnisku.
Odprawa online rozpoczyna się na 24 godziny przed  odlotem
i kończy na 2 godziny przed planowanym odlotem samolotu.
Usługa dotyczy podróżnych którzy posiadają bilety elektroniczne.

  2008-01-31    Wizzair

Czwarta baza operacyjna Wizzair w Polsce

Linie lotnicze Wizz Air uruchomiły nową bazę operacyjną
w Poznaniu.  Baza w Poznaniu stanowi już czwartą bazę w Polsce
i siódmą w Europie. Przewoźnik wprowadza także 4 nowe trasy
z Poznania. W dniu dzisiejszym odleciał  samolot  do Oslo i Malmo, 1 lutego br. odleci do Doncaster Sheffield, a 3 lutego do Glasgow Prestwick. Częstotliwość lotów na dotychczasowych  kierunkach także zostanie zwiekszona.

  2008-01-31    Norwegian

Powrót trasy Wrocław-Oslo      

Tanie linie lotnicze Norwegian powtórnie rozpoczną  od 18 czerwca 2008 r. przeloty na trasie Wrocław - Oslo z częstotliwością dwa razy w tygodniu (w środy i w soboty).

  2008-01-30    SkyEurope

Promocja "Na Walentynki"  

Linie lotnicze SkyEurope przygotowały promocję na Walentynki. Kupując 1 bilet drugi dostaje się za darmo. Nie trzeba dodatkowo opłacać żadnych opłat ani podatków. Promocja ważna jest dla rezerwacji dokonywanych w okresie od 29 stycznia do 8 lutego 2008 i podróży odbywających się pomiędzy 29 stycznia a 31 maja 2008. Ceny rozpoczynają się od 89 zł dla dwóch osób ze wszystkimi opłatami. Oferta promocyjna dotyczy wybranych lotów z siatki połączeń przewoźnika, w tym na trasach z i do Polski: Warszawa (Okęcie) - Wiedeń, Wiedeń - Warszawa (Okęcie),
Kraków (Balice) - Wiedeń, Wiedeń - Kraków (Balice). Aby otrzymać drugi bilet za darmo, należy podczas dokonywania rezerwacji przez stronę przewoźnika wpisać kod "love". Liczba miejsc objętych promocją jest ograniczona.

  2008-01-30   Centralwings

Promocja  na lot do Polski za 148 zł w jedną stronę ze wszystkimi opłatami

Linie lotnicze Centralwings przygotowały promocję, obejmującą przeloty do Polski za 148 ze wszystkimi opłatami. Promocja ważna jest dla rezerwacji dokonywanych w okresie 30 stycznia do 12 lutego 2008 i podróży odbywających się w terminie: od 30 stycznia do 31 marca 2008 (z wyłączeniem 17-24 marca 2008).
Oferta ważna jest na loty do Polski z siatki połączeń Centralwings.
Liczba miejsc objętych promocją jest ograniczona.

  2008-01-29    Alitalia

Warszawa- Mediolan     

Od 7 kwietnia 2008 r. linie lotnicze Alitalia rezygnują z obsługi lotów na trasie z Warszawy do  Mediolanu Malpensa. Obsługę tych rejsów przejmą włoskie linie Volare należące do Alitalii. Alitalia będą obsługiwały nadal tylko rejsy na trasie Warszawa-Rzym.

  2087-01-28    Polskie Linie Lotnicze LOT

Rzeszów - Nowy Jork w sezonie zimowym

LOT wprowadził  sprzedaż biletów na rejsy z Rzeszowa do Nowego Jorku w sezonie zimowym 2008/09. Przewoźnik zaznaczył, że
w sytuacji  niskiego zainteresowania podróżnych  loty na tej trasie zostaną odwołane, a pasażerowie polecą przez Warszawę tak jak to miało miejsce dotychczas.

W okresie od 5 czerwca do 27 września br. loty będą realizowane dwa razy tygodniowo. W terminie od 28 września do 19 października br. samoloty będą latały w każdą niedzielę. Od 1listopada 2008 r. do 7 marca 2009 r. loty odbywać się będą
w każdą sobotę.

  2008-01-25   Centralwings

Warszawa-Londyn Stansted, Cork, Grenoble

Od 31 marca br. linie Centralwings nie obsługują lotów na trasach
z Warszawy do Londynu Stansted, do Cork oraz do Grenoble. Wszystkie inne loty tego przewoźnika z Warszawy oprócz powyższych tras są dostępne.

  2008-01-25   Centralwings

Poznań-Amsterdam 

Linie Centralwings wprowadzają do swojej letniej oferty połączenia na trasie Poznań - Amsterdam. Loty będą realizowane trzy razy  tygodniowo poczynając od  zaplanowanego na 30 marca br. pierwszego rejsu. Poznań to trzecie polskie miasto (obok Gdańska i Krakowa) które dzięki Centralwings będzie miało  połączenie z Amsterdamem.

  2008-01-24    Coast Air

Koniec lotów na trasie z Gdańska do Stord    

Czwarte co do wielkości norweskie linie lotnicze Coast Air (po SAS Norway, Norwegian i Wideroe) istniejące od 1975 roku, ogłosiły bankructwo i jednocześnie odwołały swoje loty, w tym na trasie Gdańsk (Rębiechowo) - Stord. Przewoźnik realizował loty do Gdańska od 20 listopada 2007 roku we wtorki i środy. Doniesiono, że "bankructwo jest wynikiem dramatycznych
i nieprzewidzianych wyników w ostatnim kwartale". Pasażerom, którzy mieli wykupione bilety, prawdopodobnie nie zostanie wypłacone żadne odszkodowanie ani nie zostaną zapewnione bilety na lot inna linią  gdyż firma nie ma pieniędzy. 

  2008-01-23    Ryanair

33% podwyżki za bagaż    

Linie Ryanair ogłosiły podniesienie opłat za bagaż rejestrowany
o 33%. Za jedną sztukę bagażu trzeba będzie zapłacić  48 zł
(a nie jak dotychczas 36 zł).  Przy dwóch sztukach bagażu opłata wyniesie 114 zł a przy trzech  sztukach 180 zł.

Pasażer, który podróżuje tylko z bagażem podręcznym (do 10 kg) i odprawia się poprzez internet nie poniesie żadnych dodatkowych opłat. Pasażerowie podróżujący  tylko z bagażem podręcznym, ale odprawiający się na lotnisku zapłacą 15 zł.
 

  2008-01-23    Wizzair

Kolejna podwyżka za bagaż w ciągu dwóch dni

W listopadzie 2007 r. Wizz Air zapowiadał, że od 30 marca 2008 zwiększy opłaty bagażowe z 12 zł do 20 zł (online) i z 24 zł do 40 zł (na lotnisku) - wzrost cen bagażu o ok. 70%. Jednakże linia wprowadziła podwyżkę dwa miesiące przed zapowiadanym terminem ( już teraz  trzeba zapłacić drożej za bagaż,  a nie od 30 marca br. ).

Tymczasem w dniu dzisiejszym Wizzair ogłosił następną podwyżkę - opłaty bagażowe na wszystkie loty realizowane od
1 lutego br. uiszczane podczas rezerwacji online wzrosną o  4 zł
i będą wynosiły 24 zł oraz dla opłat za bagaż uiszczanych na lotnisku podwyżka wynosi 8 zł i będzie wynosiła 48 zł.

Wzrosła również opłata za nadbagaż z 32 zł do 40 zł za każdy kilogram nadbagażu.

   2008-01-22    Wizzair

Katowice-Warna - rezygnacja z zapowiadanego połączenia

Wizz Air zapowiadał, że  uruchomi połączenia z Katowic do Warny, jednakże z powodu rotacji lotów, przewoźnik wycofał się
z wcześniejszych planów. Bilety na tę trasę nie pojawiły się
w systemie rezerwacyjnym.

  2008-01-22    Wizzair

Podwyżka za bagaż dwa miesiące przed planowanym  terminem

Wizz Air zapowiadał, że od 30 marca 2008 zwiększy opłaty bagażowe z 12 zł do 20 zł (online) i z 24 zł do 40 zł (na lotnisku). (wzrost cen bagażu o ok. 70%).

Tymczasem linia wprowadziła podwyżkę dwa miesiące przed zapowiadanym terminem ( już teraz trzeba zapłacić drożej za bagaż,  a nie od 30 marca br. ).

  2008-01-17    Volare

Warszawa- Mediolan     

Od 6 kwietnia br. linie Volare  uruchomią bezpośrednie przeloty na trasie z Warszawy do Mediolanu. Rejsy będą odbywać się codziennie. Przylot do Warszawy  15:20, wylot do Mediolanu  15:50. To czwarte połączenie tego przewoźnika wprowadzane
w okresie ostatnich miesięcy.  Obecnie Ryanair  lata z  dwóch  lotnisk w Polsce (z Łodzi i z Wrocławia). Od lutego rozpoczyna również rejsy z Krakowa  do Mediolanu.

  2008-01-15    Ryanair

Nowe trasy do Birmingham    

Linie Ryanair ogłosiły uruchomienie kolejnej (dwudziestej piątej) bazy operacyjnej w Birmingham, a co się z tym łączy nowych  trzech tras z Wielkiej Brytanii do Polski.

Od 18 czerwca dostępna będzie trasa Rzeszów -  Birmingham  (loty w środy i niedziele), od 1 lipca  Gdańsk - Birmingham (loty
we wtorki, czwartki i soboty),  od 4 lipca  Bydgoszcz - Birmingham (loty w poniedziałki i piątki).

  2008-01-14   Centralwings

Kraków - Lille - Barcelona 

Od 30 marca br. linie Centralwings wprowadzają do swojej oferty nowe połączenia łączące Kraków z Lille oraz Lille z Barceloną. To będzie pierwsze   bezpośrednie połączenie łączące dwa  miasta europejskie spoza Polski.  Dodatkowo linia zwiększa częstotliwość lotów na trasie z Lille do Warszawy.

Przeloty na trasie  Kraków - Lille  realizowane będą dwa razy tygodniowo, z Lille do Barcelony cztery razy tygodniowo. Również połączenie z Warszawy do Lille zostanie rozszerzone do czterech razy w tygodniu. 

  2008-01-14    Austrian

Soczi i Niżny Nowogród      

Linie lotnicze Austrian rozszerzają ofertę połączeń z Rosją. Obok dostępnych obecnie lotów do pięciu miast Rosji: Rostowa, Sankt Petersburga, Moskwy, Ekaterinburga i Krasnodaru, od 1 kwietnia br. będzie można udać się  do Soczi i od 2 kwietnia br. do Niżnego Nowogrodu.  W sezonie letnim 2008 nowe trasy obsługiwać będzie samolot Fokker 70 z częstotliwością  trzech lotów tygodniowo do każdego z tych miast.

   2008-01-11    Norwegian

Z Norwegianem  do Chorwacji      

Tanie linie lotnicze Norwegian  planują uruchomienie połączenia
z Warszawy do Splitu. Pierwszy rejs planowany jest na 28 czerwca 2008 r. Samoloty  będą latały  raz w tygodniu w soboty.

  2008-01-10    Norwegian

Kraków-Stavanger     

Tanie linie lotnicze Norwegian od 18 czerwca 2008 wprowadzą bezpośrednie połączenie do Stavanger w Norwegii. Rejsy będą realizowane dwa razy w tygodniu w środy i soboty.

Loty do Stavanger będą trzecim bezpośrednim połączeniem przewoźnika z Krakowa (obok Oslo i Sztokholmu).

  2008-01-09    Jet Air

Z Jet Air z Bydgoszczy do Katowic, Kopenhagi i Berlina    

Linia Jet Air wprowadziła 7 stycznia br. bezpośrednie połączenie
z Bydgoszczy do Katowic, Kopenhagi i Berlina. Loty będą realizowane z wykorzystaniem  samolotów Jetstream 32. Bilety będą kosztować od 199 zł do 399 zł.

  2008-01-09    Ryanair

Wrocław-Bournemouth   

Od 3 kwietnia 2008 r. Ryanair urchamia nowe połączenia Wrocław - Bournemouth. Samoloty będą realizować przeloty trzy razy
w tygodniu we wtorek, czwartek i sobotę.

Trasa do Bournemouth stanowi 1jedenaste połączenie Ryanair
z Wrocławia.

  2008-01-09    British Airways

OpenSkies przez Atlantyk  

Od czerwca 2008 roku British Airways wprowadza nową linię lotniczą  OpenSkies, która będzie oferowała codzienne połączenia pomiędzy Europą i Stanami Zjednoczonymi.

Linia będzie obsługiwała loty samolotem Boeing 757 z Nowego Jorku do Brukseli lub Paryża.

  2008-01-09    SkyEurope

Latem do Wiednia  

W sezonie letnim 2008 r. SkyEurope  będą obsługiwały przeloty na trasach  z Krakowa do Wiednia i z Warszawy do Wiednia  Częstotliwość lotów pozostaje bez zmian.

  2008-01-09    Germanwings

Kolonia/Bonn i Stuttgart - Katowice 

Od 1 kwietnia 2008 r. samoloty Germanwings  będą realizowały połączenia z Kolonii/Bonn i Stuttgartu do Katowic zamiast do Krakowa jak to miało miejsce dotychczas.

W  rozkładzie letnim loty na trasie Kolonia/Bonn – Katowice będą odbywać się we wtorki, czwartki i soboty, ze Stuttgartu do Katowic we wtorki, czwartki i soboty.

Od 14 lipca do 11 sierpnia częstotliwość lotów wzrośnie  do czterech  tygodniowo.

  2008-01-08    Norwegian

Letni rozkład 2008 r. 

Linie lotnicze Norwegian uruchomiły sprzedaż biletów na letni sezon 2008 r.

Przewoźnik zwiększa częstotliwość lotów na trasach z Warszawy do Alicante i Aten (do trzech razy tygodniowo)  oraz do Sztokholmu (do siedmiu  lotów tygodniowo).

Na trasach ze Szczecina do Oslo Rygge (do trzech lotów tygodniowo) i z Krakowa do Oslo (do siedmiu lotów tygodniowo).

W  rozkładzie letnim nie są dostępne trasy do: Bergen, Birmingham, Monachium, Paryża, Stavanger.

 Na pozostałych trasach częstotliwość lotów nie uległa zmianie. 

  2008-01-02    easyJet

GB Airways pod marką easyJet 

W związku z ogłoszonym w październiku 2007 r. przez easyJet zamiarem wykupienia linii GB Airways, działającej na koncesji brytyjskiego przewoźnika British Airways,  bilety z letniego rozkładu lotów GB Airways na trzydziestu dwóch trasach są dostępne od 1 stycznia 2008 r. na stronie internetowej easyJet.

Do 29 marca 2008 r. GB Airways będzie obsługiwać wszystkie swoje trasy pod marką British Airways natomiast po 29 marca br. loty GB Airways będą realizowane pod marką easyJet. Klienci, którzy zarezerwowali bilety w GB Airways na loty w okresie letnim, będą mogli dokonać wyboru pomiędzy lotem obsługiwanym przez easyJet a zwrotem kosztów.

Poprzez  przejęcie połączeń GB Airways easyJet zwiększy ilość połączeń o 16 nowych tras (przede wszystkim do letnich zakątków Egiptu, Grecji, Turcji i  Wysp Kanaryjskich), jednocześnie będzie mogło  zaoferować sześćdziesiąt sześć tras
z londyńskiego lotniska Gatwick oraz sześć z Manchesteru.

  2007-12-31    bmibaby

Strona internetowa w języku polskim

Linie bmibaby  uruchomiły polską wersję językową  witryny internetowej.

Na polskiej stronie przewoźnika znajdują się informacje na temat firmy, warunków przewozu bagażu istnieje możliwość rezerwacji  biletów lotniczych, wynajmu hotelu, samochodu.

  2007-12-28   Lufthansa

Z liniami Lufthansa z Gdańska  do Frankfurtu  

Od 31 marca 2008, linie lotnicze Lufthansa będą realizowały codzienne  loty na trasie Gdańsk - Frankfurt. Trasę będą obsługiwały samoloty Canadair Regional Jet 700.

  2007-12-27   Lufthansa

Z liniami Lufthansa z Wrocławia do Dusseldorfu 

Od 30 marca 2008 po 6 razy w tygodniu Lufthansa będzie realizowała regularne loty na trasie Wrocław - Dusseldorf zgodnie
z poniższym rozkładem:

Wrocław 11:05 - Dusseldorf 12:35
Dusseldorf 09:05 - Wroclaw 10:35

   2007-12-21   Centralwings

Letni rozkład lotów z Wrocławia

Od 30 marca 2008 Centralwings będzie realizował loty z Wrocławia do Londynu Gatwick (cztery razy tygodniowo), Dublina (codziennie)  i Rzymu (3 razy w tygodniu).

Wrocław 12:00 - Rzym 13:55
Rzym 15:00 - Wrocław 17:00

Wrocław 7:45 - Londyn Gatwick 9:00 
Londyn Gatwick 21:20 - Wrocław 00:25

Wrocław 12:00 - Dublin 13:45 
Dublin 7:50 - Wrocław 11:15

Dublin 14:00 - Wrocław 17:25
Wrocław 18:10 - Dublin 19:55 

Zawieszone zostanie dotychczasowe połączenie  Wrocłąw -  Cork.

W sezonie letnim 2008  przewoźnik  będzie obsługiwał  połączenia  do Salonik, Heraklionu i na Rodos.

  2007-12-20    Wizzair

Nowe połączenia z Gdańska

Wizz Air zapowiedział  uruchomienie nowych połączeń do Hiszpanii i Finlandii.

Samoloty latać będą z bazy w Rębiechowie  do Barcelony Girony od 14 czerwca 2008 raz w tygodniu (w soboty)  oraz od 2 kwietnia 2008 do Turku dwa razy w tygodniu, w środy i niedziele.

Przewoźnik częściej będzie latał również na trasach:
Gdańsk - Liverpool  6 razy w tygodniu
Gdańsk - Sztokholm Skavsta  6 razy w tygodniu
Gdańsk - Kolonia  4 razy w tygodniu

Ceny biletów w jedną stronę zawierające wszystkie opłaty
i podatki zaczynają się od 49 zł do Turku  i od 376 zł  do Barcelony.

  2007-12-19    Wizzair

Więcej połączeń w sezonie letnim z Katowic

W związku z planowanym bazowaniem dodatkowego (piątego) samolotu Airbus A320 w Katowicach, od 14 czerwca 2008 Wizz Air  zwiększy częstotliwości rejsów na dotychczasowych trasach
o 40%. Od lata do Londynu przewoźnik będzie latał cztery razy dziennie oraz wznowi połączenia do Heraklionu, Bourgas, Barcelony i Warny.

  2007-12-19   Centralwings

Nowe połączenia z Gdańska

Centralwings zapowiedział otwarcie od 1 kwietnia 2008 trzech nowych połączeń z Gdańska do Amsterdamu, Barcelony  i Manchesteru.

Rejsy do Amsterdamu i Manchesteru będą realizowane  trzy  razy w tygodniu (we wtorki, czwartki i soboty),  do Barcelony Girony  dwa razy w tygodniu -  we wtorki i soboty.

  2007-12-17    Jet Air

Nowe połączenie Kraków-Poznań

31 marca 2008 Jet Air wprowadzi nowe krajowe połączenie z Krakowa do Poznania.

Przewoźnik będzie realizował loty na tej trasie dwa razy dziennie przez trzy dni w  tygodniu.

  2007-12-14    Volareweb.com

Z Krakowa do Mediolanu 

Od 8 lutego Volare rozpocznie przeloty z Krakowa do Mediolanu Malpensa. Przewoźnik będzie realizował przeloty  na tej trasie cztery razy w tygodniu (we wtorek, czwartek, piątek i niedzielę).

Linia  Volare oferuje już przeloty na trasach z Mediolanu do Łodzi i do Wrocławia.

  2007-12-11    Polskie Linie Lotnicze LOT

Odprawa online

LOT wprowadził nową usługę - odprawę online, skierowaną do pasażerów podróżujących tylko z bagażem podręcznym oraz posiadających bilet elektroniczny.

Na początku  odprawa online będzie możliwa dla wszystkich połączeń krajowych  z Warszawy jednak wkrótce będzie również dostępna w innych krajowych portach lotniczych.

  2007-12-11    Volareweb.com

Częściej z Łodzi do  Mediolanu

Od 2 lutego 2008 włoski tani przewoźnik Volare zwiększy z dotychczasowych dwóch do trzech razy w tygodniu częstotliwość  lotów z Łodzi do Mediolanu.

Loty będą realizowane w poniedziałki, środy i soboty według poniższego rozkładu:
Mediolan Malpensa 6:20 - Łódź 8:20
Łódź 8:50 - Mediolan Malpensa 10:40

  2007-12-11    Ryanair

Nowe połączenia do Düsseldorfu

Linie Ryanair uruchomią przeloty z Wrocławia i Bydgoszczy  do  Düsseldorf - Weeze.

Samoloty z Bydgoszczy będą latać cztery  razy w tygodniu (w każdy poniedziałek, środę, piątek i niedzielę) od 30 marca 2008 r.

Z Wrocławia loty będą odbywały się trzy razy w tygodniu we wtorek, czwartek i sobotę od 1 kwietnia 2008 r.

Na trasach do Niemiec będą latały nowe samoloty Ryanair (Boeingi 737-800) mieszczące  189 pasażerów na pokładzie.

Ceny  z podatkami i dodatkowymi opłatami zaczynają się od 59 zł.

  2007-12-10   Centralwings

Nowe połączenie ze Szczecina do Dortmundu

Od letniego rozkładu 2008  linie lotnicze Centralwings wprowadzą stałe połączenie ze Szczecina do  Dortmundu.

Samoloty będą latały dwa razy w tygodniu w poniedziałki i środy.

  2007-12-06    Jet Air

Rozkład nowych połączeń z Bydgoszczy do Kopenhagi,  Berlina i Katowic

Od 7 stycznia 2008 realizowane będą nowe połączenia Jet Air do Kopenhagi, Berlina i Katowic według poniższego rozkładu:

Bydgoszcz 07:10 - Kopenhaga 08:40
Kopenhaga 09:20 - Bydgoszcz 10:50 
Bydgoszcz 16:30 - Kopenhaga 18:00
Kopenhaga 18:40 - Bydgoszcz 20:10

Bydgoszcz 07:10 - Berlin Tempelhof 08:30
Berlin Tempelhof 09:10 - Bydgoszcz 10:30 
Bydgoszcz 16:20 - Berlin Tempelhof 17:40
Berlin Tempelhof 18:20 - Bydgoszcz 19:40

Bydgoszcz 07:00 - Katowice 08:20
Katowice 08:50 - Bydgoszcz 10:10

  2007-12-04   Centralwings

Nowe połączenia z Krakowa do Amsterdamu, Hamburga
i Birmingham

Od kwietnia 2008 Centralwings będzie realizował loty z Krakowa w trzech nowych kierunkach:  do Amsterdamu, Hamburga
i Birmingham.

Loty do Amsterdamu odbywać się będą cztery razy w tygodniu, do Hamburga i Birmingham trzy razy w tygodniu.

Przewoźnik planuje również częstsze loty z Krakowa do:
Aten, Bolonii i Cork ( trzy razy w tygodniu), Dublina i Londynu Gatwick (siedem razy w tygodniu),    Manchesteru i Rzymu (cztery razy w tygodniu). 

Nowe połączenia do Amsterdamu, Hamburga i Birmingham będą dostępne  w sprzedaży od 5 grudnia 2007.

  2007-12-04    Wizzair

Nowe połączenie do Doncaster-Sheffield 

Wizz Air zapowiedział, że od 1 kwietnia 2008 roku zostanie uruchomione nowe połączenie z Warszawy do Doncaster-Sheffield w Wielkiej Brytanii. Połączenie na tej trasie będzie realizowane trzy razy w tygodniu.

To szóste miasto na Wyspach Brytyjskich (po Londynie, Liverpoolu, Durham Tees Valley, Belfaście i Glasgow/Prestwick), do którego można polecieć z Warszawy.

  2007-12-01    Jet 2

Rezygnacja z połączenia Kraków-Newcastle 

Od 30 października 2006 Jet2 lata z Krakowa do Newcastle i Leeds Bradford. Przewoźnik zamierza zrezygnować z obsługi jednego z dwóch połączeń z Krakowa. Ostatni lot do Newcastle odbędzie się 14 stycznia 2008.

  2007-11-30    Jet Air

Nowe połączenia z Bydgoszczy do Kopenhagi,  Berlina i Katowic

Port Lotniczy Bydgoszcz w porozumieniu z Firmą Jet Air uruchomi od  7 stycznia 2008 nowe połączenia do Kopenhagi, Berlina oraz Katowic.

Cena biletu wraz z opłatami i podatkami lotniskowymi wyniesie od 300 do 400 zł.

Przewoźnik planuje w przyszłości uruchomić połączenia do Wiednia.

  2007-11-29    Aer Lingus

Drożej za bagaż w Aer Lingus

Linie podniosły opłatę za bagaż z 20 PLN  do 23 PLN za lot za sztukę.

  2007-11-27     Germanwings

Rezerwacja w ciemno

Germanwings proponuje swoim klientom nową wakacyjną usługę nazwaną "Blind Booking" („Rezerwacja w ciemno“).

Od wtorku (27.11) przez stronę przewoźnika  już za 19 euro można znaleźć się w przypadkowo wybranym europejskim mieście. Oferta skierowana jest do turystów podejmujących decyzje w ostatniej chwili i dla których nie jest istotne określone miejsce docelowe podróży.

Klient wybiera  miejsce wylotu: Kolonia/Bonn, Stuttgart, Berlin-Schönefeld, Hamburg lub Dortmund oraz określa daty podróży. W zależności od wybranego miejsca wylotu dostępne są maksymalnie trzy grupy tras – za 19, 29 lub 39 euro. Każda grupa zawiera do 13 destynacji. Klient wybiera jedną z trzech grup, z której może wykreślić do dwóch połączeń. Jedno wykreślenie kosztuje 10 euro. Klient dowiaduje się, dokąd poleci, dopiero w momencie otrzymania potwierdzenia rezerwacji. Oferta „Blind Booking“ dotyczy wyłącznie lotów w dwie strony.

  2007-11-26   British airways

Połączenie Warszawa-Londyn City Airport

British Airways wprowadza  codzienne połączenie z Warszawy do Londynu na lotnisko Londyn City jako uzupełnienie dotychczasowych lotów British Airways z Polski. Nowy rozkład będzie obowiązywał od 7 maja 2008 roku.

Wylot z Warszawy o godzinie 17:10,  lądowanie w Londynie o godzinie 19:00. Samolot powrotny z Londynu będzie startował o godzinie 11:35. Trasa będzie obsługiwana przez samoloty British Aerospace 146 z 60 miejscami na pokładzie. 

Linie oprócz  rejsów na Londyn City,  oferują również połączenia na lotnisko London Gatwick trzy razy dziennie z Warszawy oraz codziennie z Krakowa i Poznania.

Lotnisko Londyn City położone jest w centrum Londynu, w  biznesowej dzielnicy Docklands. Port posiada 1 terminal, obsługuje około 1,5 miliona pasażerów rocznie.

  2007-11-26   Centralwings

Częstsze połączenia

Od 30 marca Cenralwings zwiększy ilość oferowanych lotów na trasie Kraków - Dublin z dotychczasowych 3 tygodniowo do 7 tygodniowo.

Połączenia na trasach z Warszawy do Dublina oraz z Gdańska do Dublina również będą odbywały się codziennie.

Częstsze będą  także połączenia z Gdańska do Edynburga i Dublina jak i z Gdańska i Poznania do Rzymu.

  2007-11-25    Wizzair

Drożej za bagaż w Wizzair

Wizz Air zapowiedział od 30 marca 2008 zwiększenie obciążeń bagażowych z 12 zł do 20 zł (online) i z 24 zł do 40 zł (na lotnisku). Wzrost cen bagażu wyniesie blisko 70%.

W rozkładzie zimowym Wizzair oferuje promocyjną cenę bagażu ale od 30 marca 2008 obowiązywać będzie już właściwa cena.

W porównaniu z konkurencją Wizzair oferuje konkurencyjne ceny bagażu i jest jednym z najtańszych przewoźników pod względem  całkowitych kosztów lotu. Zdaniem przewoźnika zmniejszenie ilości rejestrowanego bagażu oznacza zwiększenie efektywności operacyjnej linii oraz utrzymanie i poprawę punktualności. 

Opłata za bagaż rejestrowany to sposób jaki tanie linie lotnicze znalazły w odpowiedzi na rozporządzenie Komisji Europejskiej, która nakłada na nie obowiązek podawania całkowitej ceny biletu. Bruksela kwestionowała wszystkie ukryte opłaty, przewoźnicy znaleźli inny sposób - opłatę za bagaż.

  2007-11-21    Wizzair

Transfer do Krakowa

Wizz Air wspólnie z firmą przewozową Matuszek uruchomiły transfery z katowickiego lotniska do centrum Krakowa. Bilet na przejazd busem do Krakowa można zarezerwować wraz z biletem lotniczym  do Katowic w jednej transakcji.

Koszt przejazdu w jedną stronę na trasie lotnisko – centrum Krakowa wynosi 13,5 EUR  natomiast w obie strony 27 EUR.  Wszystkie busy oznaczone są logiem Wizz Air.
 

  2007-11-21   Centralwings

Nowe połączenia

Centralwings zapowiedziały uruchomienie nowego połączenia z Poznania  do Manchesteru.  Rejsy na tej trasie  wykonywane będą 3 razy w tygodniu od 30 marca 2008.

Przewoźnik zwiększy również częstotliwość lotów z Gdańska, Krakowa i Warszawy do Dublina. Samoloty na tych trasach będą latać codziennie. Częściej będą latały także samoloty z Krakowa do Londynu.

Linia poinformowała również o nowym połączeniu do Egiptu. Samoloty  będą latały z Katowic do Hurghady w każdy czwartek podczas całego sezonu zimowego. To pierwsze regularne, bezpośrednie połączenie Polski z tym miastem,  wykonywane  w ramach oferty czarter-mix, w której przewoźnik, w ramach ustalonej puli, sprzedaje bilety indywidualnym klientom na loty wyczarterowane przez biura podróży. Cena biletu  to 478 PLN.

  2007-11-20    Air Italy Polska

Inauguracyjny lot Air Italy Polska

Dnia 18 listopada br. samolot Air Italy Polska odbył swój inauguracyjny lot z  Warszawy do Varadero na Kubie.

Air Italy Polska otrzymała 19 listopada br. od Urzędu Lotnictwa Cywilnego Certyfikat Przewoźnika Lotniczego (AOC) oraz  koncesję na wykonywanie przewozu lotniczego.

W sezonie zimowym 2007/2008 z linią Air Italy Polska będą latać trzy polskie biura podróży – Itaka, Rainbow Tours i Triada na trasach z Warszawy do Varadero na Kubie, do Bangkoku w Tajlandii oraz do Goa w Indiach.

  2007-11-20     easyJet

Drożej za bagaż w easyJet

Linia podniosła opłatę za bagaż rejestrowany o 100%.  Za każdą sztukę bagażu rejestrowanego do tej pory trzeba było zapłacić 12 zł. Obecnie opłata wynosi  24 zł przy opłacie wnoszonej podczas rezerwacji biletu przez internet oraz 48zł jeżeli zapłacimy na lotnisku.

Pasażer może oddać do luku bagażowego max. osiem walizek o łącznej wadze nie przekraczającej 20 kg oraz ewentualnie jeszcze 30 kg nadbagażu.

  2007-11-16    Lotnisko Okęcie

Zmiana organizacji ruchu z Terminalu 1 na Etiudę

Zmienia się organizacja ruchu dojazdowego oraz dojścia pieszego do Terminalu "Etiuda" na warszawskim lotnisku.

Ulega likwidacji dotychczasowy, działający przez ostatnie dwa lata, dostęp do "Etiudy" poprzez estakadę zjazdową z poziomu odlotów Terminalu 1.

Piesi udający się z Terminalu 1 do "Etiudy" powinni kierować się obecnie schodami na końcu estakady w dół, a następnie ciągiem pieszym wzdłuż pirsu południowego.

Zmotoryzowani jadący do Terminalu "Etiuda" od strony ul. Żwirki i Wigury powinni kierować się początkowo na poziom przylotów, jechać wzdłuż Terminali 1 i 2, a następnie nowym odcinkiem jezdni wzdłuż pirsu południowego.

  2007-11-15   Centralwings

Wyższa stała opłata

Linie Centralwings podnoszą cenę "stałej opłaty pasażera". Koszt stałej dopłaty do wszystkich odcinków lotu, który wynosił do tej pory 99zł, wzrośnie teraz do 129 zł.

  2007-11-14    Aer Lingus

Dodatkowe świąteczne przeloty

Linie lotnicze Aer Lingus zdecydowały się na uruchomienie w okresie świąteczno-noworocznym dodatkowych rejsów między Dublinem i Poznaniem.

Dodatkowe rejsy wykonane zostaną:
 > 20 grudnia 2007
 > 24 grudnia 2007
 > 27 grudnia 2007
 > 3 stycznia 2008
 > 10 stycznia 2008.

  2007-11-10    BMI Baby

Zapowiedź kolejnej trasy do Polski

Niedawno linie BMI Baby zapowiedziały uruchomienie tras z Gdańska i Warszawy do Cardiff i East Midlands w Wielkiej Brytanii.

Do tych połączeń linie chcą zaproponować jeszcze loty na trasie Kraków (Balice) - Birmingham, które mają się rozpocząć od 12 lutego 2008 roku.

  2007-11-08    Ryanair

Początek lotów z Poznania do Bristolu i Nottingham

Dziś na lotnisku Poznań (Ławica) zainaugurowano dwa nowe połączenia – do Bristolu i na lotnisko East Midlands Airport w pobiżu Nottingham, Derby oraz Leicester.

Przeloty na trasie Bristol - Poznań (Ławica) - Bristol mają miejsce trzy razy w tygodniu we wtorki, czwartki i soboty. Przylot o godzinie 9.15, a odlot – o 9.40.

Przeloty na trasie East Midlands Airport - Poznań (Ławica) - East Midlands Airport mają miejsce także trzy razy w tygodniu we wtorki, czwartki i soboty. Przylot o godzinie 13.15, a odlot – o 13.40.

Na obu kierunkach kursuje Boeing 737-800, maszyna zabierająca na pokład 189 pasażerów.
 

  2007-11-05    Meridiana

Inauguracja trasy Kraków (Balice) - Turyn

Włoskie tanie linie lotnicze Meridiana rozpoczynają sezon zimowy, uruchamiając połączenie z Krakowa do Turyn we Włoszech, które obsługiwać będzie jeden z osiemnastu samolotów MD82 ze 165 fotelami na pokładzie.

Od 5 listopada 2007 roku Meridiana oferuje trzy rejsy tygodniowo na tej trasie, w poniedziałki, środy i piątki. Samolot z Krakowa startuje z lotniska Balice o 13.30 i ląduje w Turynie o 15.30, zaś rejs z Turynu startuje o 10.40, a ląduje w Krakowie o 12.40.

  2007-11-02     easyJet

Noworoczna wyprzedaż

Z okazji Nowego Roku linie easyJet oferują 30% obniżkę cen na wszystkie trasy od 1 stycznia do 19 marca 2008 r.

Wyprzedaż będzie trwać do północy 6 listopada 2007 r.

  2007-10-30    Jet Air

Początek lotów na trasie Warszawa - Zielona Góra

Od 28 października 2007 roku linie Jet Air rozpoczeły obsługę regularnych rejsów na trasie Warszawa (Okęcie) - Zielona Góra.

Loty na tej trasie obsługują 18-miejscowe samoloty Jetstream 32. Wylot z Zielonej Góry codziennie (oprócz niedziel) o godzinie 8.00, lądowanie w Warszawie o 9.20. Wylot z Warszawy codziennie (oprócz sobót) o 18.55, zaś lądowanie w Babimoście o 20.15. Rozkład obowiązuje od dnia 28 października do dnia 31 grudnia 2007 roku.

W 2005 roku firma Jet Air została wybrana do obsługi połączeń LOT-u na rejsach krajowych. W październiku 2007 polski narodowy przewoźnik zrezygnował z usług firmy Jet Air i od tej pory przewoźnik będzie obsługiwał loty pod swoją marką.

  2007-10-30    Norwegian

Pierwszy lot na trasie Szczecin - Oslo

Norweskie tanie linie lotnicze Norwegian rozpoczęły dziś loty na trasie Szczecin (Goleniów) - Oslo (Gardemoen).

Rejsy odbywać się będą dwa razy tygodniowo - we wtorki i soboty. Pozwalają one także na dogodne tranzyty na rejsy do Stavanger i Trondheim.

Trasę obsługiwać będą samoloty Boeing B737-300.

  2007-10-29   Centralwings

Rezygacja z odpraw w Etiudzie

Linie Centralwings, podczas odprawy pasażerskiej, częściowo korzystały z terminalu Etiuda. Jednak od 28 października 2007 roku, jako jedyny tani przewoźnik w całości obsługuje swoje połączenia z Terminalu I na lotnisku Okęcie.

  2007-10-28   Iberia

Nowa trasa Warszawa-Madryt

Hiszpańskie linie lotnicze Iberia uruchamiają dziś loty na swoim pierwszym połączeniu z Polską:  Madryt - Warszawa.

Loty wykonywane będą 4 razy w tygodniu: w poniedziałki, środy, piątki i niedziele.  Loty obsługiwane są przez samolot Airbus A320. Czas lotu w jedną stronę to około 3,5 godziny. Od kwietnia 2008 roku samoloty Iberii latać mają na tej trasie codziennie.

Z Madrytu Iberia oferuje loty przesiadkowe do wielu miast na świecie w tym dobrze rozwinęte połączenia

  2007-10-26   Centralwings

Startują loty do Edynburga z Poznania

W niedzielę 28 października 2007 roku, nastąpi inauguracja połączenia lotniczego Poznań (Ławica) - Edynburg.

 Pierwszy samolot z Edynburga planowo odleci o godzinie 13.15, a wyląduje o godzinie 12.30.

Zgodnie z obecnym rozkładem lotów, przeloty odbywają się trzy razy w tygodniu w poniedziałki, piątki i niedziele. Loty Boeingiem 737.

  2007-10-18   British airways

Nowe połączenie Poznań-Londyn

Linie lotnicze British Airways ogłosiły nowe połączenie z Poznania do Londynu (Gatwick). Loty na tej trasie rozpoczną się od dnia 30 marca 2008 roku i będą odbywać się codziennie.

  2007-10-16   Centralwings

Wystartowały loty do Dublina

Tanie linie lotnicze Centralwings otworzyły nowe połączenie na trasie Warszawa (Okęcie) – Dublin. Loty ruszają już dziś.

 Docelowo samoloty Centralwings będą latały do stolicy Irlandii cztery razy w tygodniu.

 Oprócz Dublina linie Centralwings latają jeszcze na trasach do dwóch miast w Irlandii:
Warszawa (Okęcie) - Shannon,
Warszawa (Okęcie) - Cork.

  2007-10-16    Norwegian

Problemy z płatnościami kartami mBanku i MultiBanku

Klienci mBanku i MultiBanku, którzy przy płatnościach w Internecie posługują się wirtualnymi kartami eKARTA i netk@rta  przeznaczonymi do płatności przez Internet nie mogą ostatnio wykonać takowych za bilety lotnicze linii Norwegian.

- karty wirtualne należących do BRE Banku banków detalicznych mBank i MultiBank służą do rezerwacji i zakupów w Internecie. Działają jak karta kredytowa, jednak możliwość samodzielnego ładowanie karty przed transakcją i jej rozładowania po transakcji zapewnia bezpieczeństwo większe bezpieczeństwo.

  2007-10-15   Centralwings

Zamknięcie połączenia z Łodzi do Rzymu?

Czyżby tanie linie lotnicze Centralwings rezygnowały z połączenia z Łodzi do Rzymu?

Bilety lotnicze na trasę Łódź (Lublinek) - Rzym (Ciampino) kupować można przez system rezerwacyjny Centralwings tylko do 26 października 2007 roku.

  2007-10-12    BMI Baby

Pierwsze trasy do Polski

Tanie linie lotnicze BMI Baby zapowiedziały loty na swoich pierwszych trasach do Polski. Od 9 lutego 2008 roku przewoźnik latać będzie z Cardiff i East Midlands do Gdańska i Warszawy.

Bilety lotnicze na nowe trasy kosztują od 21,99 funtów wraz z opłatami i podatkami.

Loty obsługiwać będą samoloty typu Boeing B737.

  2007-10-05     easyJet

Nowa trasa: Kraków (Balice) - Paryż (Charles de Gaulle)

Tanie linie lotnicze easyJet ogłosiły dziś wprowadzenie nowego połączenia na trasie z Krakowa na paryskie lotnisko Paryż Charles de Gaulle.

Codzienne loty rozpoczną się 15 lutego 2008 roku.

Jest to czwarte nowe połączenie wprowadzone do tegorocznego, zimowego rozkładu lotów easyJet z lotniska Kraków (Balice).

Łącznie easyJet będzie oferował z Krakowa 10 tras: do Belfastu, Bournemouth, Bristolu, Dortmundu, Edynburga, Liverpoolu, Londonu Gatwick i Luton, Newcastle oraz Paryża.

  2007-10-03    Lotnisko Warszawa (Okęcie)

Rozbudowany terminal Etiuda

Od jutra na terminalu Etiuda do dyspozycji pasażerów zostanie oddana nowa poczekalnia odlotowa oraz większa liczba stanowisk kontroli bezpieczeństwa. Dodatkowa poczekalnia poprawić ma warunki obsługi pasażerów.

Oddana do użytku w marcu 2004 roku Etiuda do niedawna jeszcze pełniła funkcję terminalu odlotowego i przylotowego. Z końcem lipca 2007 roku przyloty zostały przeniesione do nowego Terminalu 2, a służby techniczne portu rozpoczęły przystosowanie dotychczasowej powierzchni przylotowej do obsługi podróżnych odlatujących.

W efekcie dwumiesięcznych prac:
 > podwojono ilość poczekalni odlotowych z 1 do 2,
 > podwojono ilość wyjść do samolotów (ang. gates) z 2 do 4,
 > podwojono ilość stanowisk kontroli bagażu rejestrowanego (przewożonego w lukach) oraz taśmociągów transportujących bagaże z 1 do 2,
 > podwojono ilość stanowisk kontroli bezpieczeństwa osób i bagażu podręcznego z 2 do 4,
 > zwiększono ilość stanowisk kontroli paszportowej z 3 do 5,
 > podwojono ilość pomieszczeń opieki nad dzieckiem z 1 do 2.

Wykonane prace mają być pierwszym krokiem w stronę gruntownej modernizacji Terminalu Etiuda. W kolejnych etapach planowane jest powiększenie powierzchni terminala oraz dalsze zwiększenie liczby stanowisk odpraw i kontroli bagażu.

W Terminalu Etiuda odprawiani są obecnie pasażerowie linii: Air Italy, easyJet, Germanwings, Norwegian, Ryanair, SkyEurope, Wizz Air oraz częściowo Centralwings.
 

  2007-10-02    Wizzair

Ruszyły loty Katowice-Bruksela(Charleroi)

Połączenie z Katowic uruchomione przez węgierskiego przewoźnika jest już 10 w tym roku.

Loty na tej trasie będą realizowane 3 razy w tygodniu: we wtorki, czwartki i soboty.

Odloty z Katowic o godz. 07.00, lądowanie  na lotnisku Bruksela (Charleroi) o godz. 08.55. Pasażerowie rejsu powrotnego wylądują na lotnisku Katowice (Pyrzowice) o godz. 11.10.

  2007-10-01     easyJet

Ruszyły loty Gdańsk-Londyn(Gatwick)

Tanie linie lotnicze easyJet uruchomiły dziś codzienne połączenie na trasie Gdańsk (Rębiechowo) - Londyn (Gatwick).

W końcu października 2007 roku easyJet uruchomi 3 pozostałe połączenia z Gdańska:
Gdańsk (Rębiechowo) - Edynburg,
Gdańsk (Rębiechowo) - Bristol,
Gdańsk (Rębiechowo) - Belfast.

  2007-09-28    Wizzair

Likwidacja trasy Warszawa - Hahn

Tanie linie lotnicze Wizz Air ogłosiły likwidację  trasy Warszawa (Okęcie) - Frankfurt (Hahn) od 29 września 2007 roku.

Połączenia z Polski do Hahn likwiduje także Ryanair:
 > Rzeszów (Jasionka) - Frankfurt (Hahn) zlikwidowane 21 lutego 2006 roku,
 > Kraków (Balice) - Frankfurt (Hahn) zlikwidowane 7 maja 2007 roku,
 > Wrocław (Strachowice) - Frankfurt (Hahn) loty tylko do 4 listopada 2007 roku.

  2007-09-27    Volareweb

Pierwsza trasa z Polski

Włoskie linie lotnicze Volareweb wraz z wprowadzeniem rozkładu zimowego dnia 29 października 2007 roku uruchamiają  połączenia z Łodzi i Wrocławia do Mediolanu (Malpesa).

Loty na trasie Łódź (Lublinek) - Mediolan (Malpensa) będą odbywały się w środy i soboty, natomiast loty Wrocław (Strachowice) - Mediolan (Malpensa) we wtorki, czwartki i soboty.

Pierwszy samolot z Wrocławia do Mediolanu wystartuje 30 października, natomiast z Łodzi 31 października 2007 roku. Przeloty obsługiwać będzie Airbus A320 zabierający na pokład 180 pasażerów. Czas lotu wyniesie 110 minut.

  2007-09-20    Wizzair

Nowe trasy z Gdańska

Tanie linie lotnicze ogłosiły otwarcie od 15 marca 2008 roku trzech nowych tras z Gdańska:
Gdańsk (Rębiechowo) - Bournemouth,
Gdańsk (Rębiechowo) - Coventry,
Gdańsk (Rębiechowo) - Goteborg.

Rozwój bazy w Gdańsku nastąpi wkrótce po uruchomieniu czwartej polskiej bazy przewoźnika w Poznaniu w styczniu 2008 roku.

  2007-09-19    Norwegian

Nowa trasa Warszawa - Paryż

Tanie linie lotnicze Norwegian zapowiedziały uruchomienie nowego połączenia z Warszawy do Paryża (Orly).

Lot inauguracyjny na nowej trasie Warszawa (Okęcie) - Paryż (Orly) odbędzie się 29 października 2007 roku.

Będzie to już piąty, nowy kierunek w zimowym rozkładzie lotów Norwegian. Oprócz Paryża nowością będą również loty:
Warszawa (Okęcie) - Monachium/München,
Warszawa (Okęcie) - Stavanger,
Warszawa (Okęcie) - Salzburg,
Szczecin (Goleniów) - Oslo (Gardermoen).

Do sukcesu nowego połączenia Norwegian na pewno przyczyni się atrakcyjność lotniska Paryż (Orly), oddalonego od centrum Paryża zaledwie o 14 km i bardzo dobrze skomunikowanego zarówno z centralnymi dzielnicami stolicy Francji, jak i całym regionem paryskim. Dla porównania lotnisko Paryż (Charles de Gaulle) w Roissy, na którym lądują samoloty tradycyjnych linii, oddalone jest od centrum miasta o 33 km, zaś lotnisko Paryż (Beauvais), popularne wśród niektórych tanich linii lotniczych położone jest aż o 85 km i blisko trzy godziny jazdy od centrum Paryża.

Wyloty z Warszawy do Paryża odbywać się będą w poniedziałki, środy, piątki i niedziele o godz. 13.20 (przylot do Paryża o godz. 15.35), wyloty z Paryża o godz. 16.15 (przylot do Warszawy o godz. 18.40).

Wszystkie rejsy wykonywane będą samolotami Boeing B737-300 z polskimi załogami na pokładzie.

  2007-09-18    Transavia

Pierwsza trasa z Polski

Tanie linie lotnicze Transavia zapowiedziały uruchomienie swojego pierwszego połączenia z Polski na trasie z Krakowa do Paryża (Orly).

Transavia będzie  od sezonu zimowego obok LOT-u drugim przewoźnikiem operującym na tej trasie. Co więcej, dzięki temu, że przewoźnik operuje na lotnisko Paryż (Orly), które jest doskonale skomunikowane z centrum Paryża, będzie to właściwie jedyne wygodne połączenie do stolicy Francji z południowej Polski. Pierwsze rejsy odbędą się pod koniec października 2007 roku.

Zaplanowane są trzy połączenia tygodniowo - w poniedziałek, środę i piątek.

Połączenie z Krakowa do Paryża (Orly) to debiut Transavii na polskim rynku. Te linie lotnicze są jednak doskonale znane pasażerom z zachodniej Europy, obsługują bowiem połączenia do ponad 70 destynacji. Jego główne bazy znajdują się w Paryżu oraz Amsterdamie. Prawdopodobnie połączenie z Paryżem nie jest jedynym, które w przeciągu następnych kilku miesięcy uruchomi z Krakowa holendersko-francuski przewoźnik.

  2007-09-11    Norwegian

Nowa elastyczna taryfa

Tanie linie lotnicze Norwegian wprowadzają na polskie trasy obok taryfy promocyjnej, drugą alternatywną taryfę elastyczną. Klientowi podczas rezerwacji prezentowane są dwie taryfy:
 > taryfa promocyjna - w której zmiany w rezerwacji lub zmiany nazwiska w rezerwacji mogą być dokonywane za opłatą (w przypadku biletów kupionych po cenach promocyjnych). Zwrot biletów nie jest możliwy. Opłata jest pobierana po dokonaniu rezerwacji.
 > taryfa elastyczna - w której bilety wykupione w taryfie Full-flex mogą być zmieniane i anulowane bez pobierania dodatkowych opłat. Opłata za bilety full-flex jest pobierana przed odlotem.

  2007-09-06    Ryanair

Nowa trasa: Kraków - Mediolan

Irlandzkie linie lotnicze Ryanair ogłosiły otwarcie  nowego połączenia z Krakowa (Balice) na lotnisko Mediolan (Bergamo) w północnych Włoszech.

Połączenie zostanie uruchomione 30 października 2007. Loty będą odbywały się 4 razy w tygodniu: w poniedziałki, środy, piątki i niedziele.

  2007-09-06   Centralwings

4 nowe połączenia z Krakowa

Tanie linie lotnicze Centralwings podjęły decyzję o otwarciu bazy operacyjnej na lotnisku Kraków (Balice) oraz uruchomieniu z niego 4 nowych połączeń w sezonie zimowym.

Kraków (Balice) - Dublin,
Kraków (Balice) - Ateny,
Kraków (Balice) - Barcelona (Girona),
Kraków (Balice) - Manchester.

Dzięki temu Centralwings będzie oferowało tanie loty z Krakowa łącznie na 8 trasach. Dotyczczas były już dostępne połączenia:
Kraków (Balice) - Bolonia,
Kraków (Balice) - Cork,
Kraków (Balice) - Londyn (Gatwick),
Kraków (Balice) - Rzym (Ciampino).

  2007-09-02    SkyEurope

Zamknięcie bazy w Krakowie i likwidacja połączeń

W związku z redukcją nierentownych połączeń i ograniczeniem kosztów lotnicze SkyEurope zdecydowały się na likwidację bazy w Krakowie oraz likwidację większości połączeń z tego miasta.

Linia obsługiwała z Krakowa 21 połączeń: Amsterdam, Ateny, Barcelona, Birningham, Bruksela, Burgas, Dublin, Dubrownik, Londyn, Manchester, Mediolan, Neapol, Palermo, Paryż, Rimini, Rzym, Saloniki, Split, Turyn, Wenecja, Wiedeń. Po 28 października pozostanie tylko połączenie do nowej bazy w Wiedniu.

  2007-09-02    Air Italy

Z Warszawy do Neapolu przez Weronę

Tanie linie lotnicze Air Italy otwierają nowe połączenie z Warszawy przez Weronę do Neapolu.

Wylot o godzinie 15.00 z Warszawy, przylot do Neapolu o godzinie 19.45. Czas oczekiwania na przesiadkę w Weronie wynosi 95 minut. Z Neapolu wylot o godzinie 9.10, przylot do Warszawy o godzinie 13.55.

Zaplanowano trzy rejsy z Warszawy do Werony w tygodniu – we wtorki, czwartki i soboty.

Połączenie do Neapolu przez Weronę dostępne jest również z Berlina (Tegel).

  2007-08-31   CSA

Odprawa internetowa

Czeskie linie lotnicze CSA wprowadzają możliwość internetowej odprawy do 26 nowych miast - w tym Warszawy. Do tej pory z odprawy on-line mogli korzystać pasażerowie odlatujący z Pragi, Amsterdamu i Paryża.

Teraz do oferty CSA oprócz Warszawy dołączą: Ateny, Barcelona, Belgrad, Berlin, Bratysława, Budapeszt, Bukareszt, Dublin, Dusseldorf, Frankfurt, Hanover, Hamburg, Kolonia, Kopenhaga, Koszyce, Londyn Heathrow, Lodnyn Stansted, Manchester, Marsylia, Monachium, Ryga, Rzym, Sofia, Stuttgart oraz Zagrzeb.
Dzięki odprawie w internecie pasażerowie mogą wybrać miejsce w samolocie oraz wydrukować kartę pokładową. Po przybyciu na lotnisku nie muszą już udawać się do punktu odprawy. Muszą natomiast przejść kontrole paszportową i bezpieczeństwa.

Odprawa internetowa możliwa jest nie wcześniej niż 24 godziny przed i nie później niż 35 minut przed planowanym odlotem. Dotyczy również pasażerów podróżujących z bagażem.

  2007-08-30   Centralwings

Przejęcie trasy Warszawa - Rzym przez LOT

Linie Centralwings od czwartku, 30 września 2007 roku wstrzymują sprzedaż biletów na trasie Warszawa (Okęcie) - Rzym (Ciampino). Połączenie to zostanie przekazane do realizacji PLL LOT.

  2007-08-27    Ryanair

Nowa opłata za odprawę

Irlandzkie linie lotnicze Ryanair wprowadzają opłatę za odprawę pasażera przy checkin desku w wysokości 3 euro. Odprawa przez internet web checkin będzie bezpłatna. Nowa opłata będzie obowiązywała dla rezerwacji robionych po 20.09.07.
 

  2007-08-27   Centralwings

Nowa trasa: Warszawa - Manchester

Tanie linie lotnicze Centralwings uruchomiają nowe stałe połączenie z Warszawy do Manchesteru.

Loty na trasie z lotniska Warszawa (Okęcie) - Manchester rozpoczną się już 28 października 2007 roku.

  2007-08-21     Germanwings

Nowe połączenia z przesiadką

Tanie linie lotnicze Germanwings oferują nowe połączenia z Warszawy i Krakowa. Dzięki usłudze Smart Connect niemiecki przewoźnik umożliwił wykonywanie lotów z przesiadką:
Kraków - Madryt (via Stuttgart)
Warszawa - Paryż (via Stuttgart)

  2007-08-20    Aer Lingus

Odwołane loty do Polski z powodu strajku

W związku z dwudniowym strajkiem pilotów irlandzkich linii lotniczych Aer Lingus, w dniach 21 i 22 sierpnia 2007 roku nie będą wykonywane niemal wszystkie loty tej linii - w tym także pomiędzy Polską a Irlandią.

Piloci irlandzkiego przewoźnika przewoźnikowi protestują przeciwko zaniżonym ich zdaniem stawkach płac dla osób oddelegowywanych do nowej bazy lotniczej na lotnisku Belfast.

Wśród odwołanych połączeń jest 5 lotów pomiędzy Polską, a Irlandią, na które wykupione bilety posiada prawie 1500 osób.

21 sierpnia 2007 roku:
lot EI-0362 Dublin - Warszawa (Okęcie)
lot EI-0363 Warszawa (Okęcie) - Dublin
lot EI-0364 Dublin - Poznań (Ławica)
lot EI-0365 Poznań (Ławica) - Warszawa

22 sierpnia 2007 roku:
lot EI-0362 Dublin - Warszawa (Okęcie)
lot EI-0363 Warszawa (Okęcie) - Dublin
lot EI-0368 Dublin - Kraków (Balice)
lot EI-0369 Kraków (Balice) - Dublin
lot EI-0816 Cork - Warszawa (Okęcie)
lot EI-0817 Warszawa (Okęcie) - Cork

Pasażerowie, którzy mają wykupione bilety na odwołane loty mogą ubiegać się o zwrot kosztów, bądź dokonać nieodpłatnie zmiany terminu podróży. Należy zadzwonić na infolinie 0818 365 044 (z Irlandii), lub 022 626 84 02 (z Polski).

  2007-08-15     Ryanair

Nowa trasy ze Szczecina i Katowic do Dublina

Irlandzkie linie lotnicze Ryanair ogłosiły 2 nowe trasy: Szczecin (Goleniów) - Dublin oraz Katowice (Pyrzowice) - Dublin.

Loty ze Szczecina do stolicy Irlandii rozpoczną się 28 października 2007 roku - będą odbywały się w każdy czwartek i niedzielę. Z lotniska Katowice (Pyrzowice) trasa wystartuje 1 listopada 2007 roku, a loty będą obsługiwane w każdy wtorek, czwartek i sobotę.

Jednocześnie Ryanair od jesieni 2007 roku zwiększy częstotliwość lotów na trasach:
Kraków (Balice) - Dublin - loty będą odbywały się codziennie,
Wrocław (Strachowice) - Dublin - 5 x w tygodniu,
Gdańsk (Rębiechowo) - Dublin - 3 x w tygodniu,
Rzeszów (Jasionka) - Dublin - 3 x w tygodniu.

  2007-08-09    Wizzair

Nowa trasa: Katowice - Londyn Gatwick

Linie lotnicze Wizz Air planują obsługę już trzeciego londyńska w Londynie. Przewoźnik ogłosił dziś (9.08) uruchomienie lotów z Katowic do Londynu – Gatwick.

 Nowe połączenie zostanie otwarte 31 stycznia 2008 roku. Gatwick to kolejne po Luton i Stansted lotnisko w Londynie do którego latać będzie z Katowic linia lotnicza Wizz Air. Na nowej trasie przewoźnik będzie latał codziennie.

  2007-08-07    Wizzair

Nowe zimowe trasy do Grenoble i Mediolanu

Tanie linie lotnicze Wizz Air ogłosił uruchomienie nowych zimowych połączeń z Warszawy do Włoch i Francji. Przewoźnik doda do swojej siatki połączeń Mediolan (Bergamo) oraz ponownie uruchomi loty do Grenoble – popularnej zimowej miejscowości.

Wizz Air będzie latał na obu kierunkach raz w tygodniu. Bilety są już dostępne w sprzedaży. Ceny biletów w jedną stronę, zaczynają się od 196 zł.

  2007-08-05   Centralwings

Wznownienie lotów do Grenoble

Tanie linie lotnice Centralwings wznawiają loty z Warszawy do Grenoble na południu Francji.

Loty na trasie Warszawa (Okęcie) - Grenoble, będą realizowane raz w tygodniu w soboty.

Loty odbywać sie będą od 1 grudnia 2007 roku do 1 marca 2008 roku.

  2007-08-03    Wizzair

Opłaty za każdą sztukę bagażu rejestrowanego

Od dzisiaj linie lotnicze Wizz Air likwidują możliwość bezpłatnego przewozu jednej sztuki bagażu rejestrowanego przysługującej na jednego pasażera. Do tej pory należało zapłacić za drugą i każdą następną sztukę bagażu.

Obecnie opłata za każdą sztukę bagażu będzie wynosiła 3 euro jeżeli zostanie opłacona w momencie rezerwacji biletu oraz 6 euro jeżeli będzie opłacona później - przez telecentrum lub na lotnisku.

Nowe zasady nie obejmą pasażerów, którzy rezerwowali bilet przed 3.08.2007 i będą podróżować po 27.10.2007.

Bez zmian pozostają zasady umożliwiające wniesienie na pokład jednej sztuki bagażu podręcznego o wadze do 10kg oraz opłata za nadbagaż w wysokości 8 euro/kg powyżej 20 kg bagażu rejestrowanego.

  2007-08-03     easyJet

Nowe połączenie z Gdańska do Belfastu

Tanie linie lotnicze Easy Jet ogłosiły otwarcie nowej trasy z Gdańska (Rębiechowo) do Belfastu.

Loty na tej trasie odbywać sie będą dwa razy w tygodniu - we wtorki i soboty od 30 października 2007 roku.

  2007-08-03    SkyEurope

Promocja "Szalony weekend. Wszystkie loty 50% taniej"

Tanie linie lotnicze SkyEurope przygotowały weekendową promocję, w ramach której od 4 do 5 sierpnia będzie można kupić bilety za połowę ceny na loty we wrześniu i październiku tego roku.

Zasady promocji:
 > rezerwacja: od 4 do 5 sierpnia 2007
 > podróż: od 1 września do 31 października 2007
 > cena: 50% taniej (zniżka nie dotyczy opłat lotniskowych i podatków)
 > aby uzyskać zniżkę należy wpisać kod promocyjny 50PCTOFF podczas rezerwacji

Oferta promocyjna ważna na wybrane loty na wszystkich trasach siatki połączeń
Rezerwacje dokonane podczas promocyjnej oferty podlegają ogólnym warunkom i zasadom przewozu.
Liczba miejsc objętych promocją jest ograniczona.

  2007-07-30    Wizzair

Nowe połączenie Gdańsk (Rębiechowo) - Torp

Tanie linie lotnicze Wizz Air ogłosiły otwarcie nowej trasy z Gdańska do Torp w Norwegii.

Loty na tej trasie odbywać sie będą od 31 stycznia 2008 roku. Loty będą odbywać się 3 razy w tygodniu.

Będzie to już 13 połączenie Wizz Air między Polską a Skandynawią.

  2007-07-27   Centralwings

Nowa trasa Szczecin - Edynburg

Tanie linie lotnicze Centralwings uruchomią od 28 października br. loty ze Szczecina do Edynburga. Będzie to drugie połączenie linii lotniczej z portu w Goleniowie.

Loty w czwartki i niedziele:

Szczecin 13:15 - Edynburg 14:30 (---4--7)
Edynburg 9:35 - Szczecin 12:35 (---4--7)

  2007-07-26     Ryanair

Nowa trasy z Łodzi i Bygoszczy do Liverpoolu

Irlandzkie linie lotnicze Ryanair ogłosiły 2 nowe trasy: Łódź (Lublinek) - Liverpool i Bydgoszcz (Szwederowo) - Liverpool.

Loty z lotniska Łódź (Lublinek) odbywać się będą od 29 października, zaś z lotniska Bydgoszcz (Szwederowo) od 28 października 2007 roku.

Loty będą odbywały się dwa razy w tygodniu - z Łodzi w poniedziałki i piątki, a z Bydgoszczy w środy i niedziele. Trasy obsługiwane będą przez nowe samoloty Ryanair - Boeingi B737-800 ze 189 miejscami na pokładzie.

  2007-07-26    SkyEurope

Promocja "100 000 miejsc za 19 zł"

Linie lotnicze SkyEurope przygotowały nową promocję, w ramach której od 19 zł plus podatki i opłaty polecieć można do Mediolanu, Wenecji, Dublina i Turynu.

Zasady promocji:
 > rezerwacja: od 25 do 29 lipca 2007
 > podróż: od 1 września do 31 października 2007
 > cena: od 19 plus podatki i opłaty

Oferta promocyjna ważna na wybrane loty na trasach:
Kraków (Balice) - Mediolan (Bergamo)
Kraków (Balice) - Wenecja (Tre viso)
Kraków (Balice) - Dublin
Kraków (Balice) - Turyn
Rezerwacje dokonane podczas promocyjnej oferty podlegają ogólnym warunkom i zasadom przewozu.
Liczba miejsc objętych promocją jest ograniczona.
 

  2007-07-26     Lotnisko Warszawa (Okęcie)

Przeniesienie przylotów z Etiudy do nowego Terminalu 2

Tłok w terminalu Etiuda na warszawskim Okęciu, gdzie odprawiane są tanie linie lotnicze, spowodował, że władze portu zdecydowały się przenieść przyloty do nowej hali przylotów Terminalu 2. W Etiudzie odbywają się obecnie tylko odloty.

Do tej pory hala przylotów nowego Terminalu 2 używana była tylko przez klientów tradycyjnych przewoźników.

Hala odlotów nowego Terminalu 2 jeszcze nie została oddana do użytku. Nowy terminal rozładować miał tłok na warszawskim lotnisku już ponad półtora roku temu. Pierwotnie obiekt miał być udostępniony w grudniu 2005 roku. Jednak kolejne terminy otwarcia nie zostały dotrzymane przez wykonawcę - hiszpańsko-polskie konsorcjum Ferrovial, Budimex i Lamela. Kilka dni temu budynek ponownie nie przeszedł pomyślnie prób technicznych.

Z Terminalu Etiuda korzystają tanie linie lotnicze easyJet, Germanwings, Norwegian, Ryanair, SkyEurope, Wizz Air oraz częściowo Centralwings.
 

  2007-07-25     easyJet

Nowe połączenia z Gdańska - Londyn, Bristol, Edynburg

Codzienne loty z lotniska Gdańsk (Rębiechowo) na lotnisko Londyn (Gatwick) zostaną uruchomione 29 października 2007 roku, zaś nowe połączenia na lotniska Bristol i Edynburg/Edinburgh - 30 października 2007 roku.

Port Lotniczy Gdańsk im. Lecha Wałęsy jest trzecim polskim lotniskiem w siatce połączeń easyJet, która obejmuje 82 destynacje w całej Europie. Obecnie, po wprowadzeniu 2 nowych lotów z Krakowa: Kraków (Balice) - Bournemouth i Kraków (Balice) - Edynburg, easyJet oferuje z Polski 14 połączeń.

  2007-07-25     Ryanair

Nowa trasa Poznań (Ławica) - Nottingham (East Midlands)

Tanie lotnicze Ryanair ogłosiły dziś swoją szóstą trasę z Poznania. Tym razem ze będzie można polecieć z Poznania do Nottingham (East Midlands).

Nowe połączenie zostanie uruchomione 8 listopada 2007 r. Loty będą odbywały się trzy razy w tygodniu we wtorek, czwartek i sobotę. Będą obsługiwały je nowe samoloty Boeing B737-800 ze 189 miejscami dla pasażerów.

  2007-07-21   Centralwings

Promocja "Deszcz tanich biletów"

W związku z pojawieniem się w ofercie Centralwings biletów na sezon zimowy, rozpoczęła się akcja promocyjna - "Deszcz tanich biletów", która potrwa od 20 do 29 lipca.

Wszystkie zakupione w tym czasie bilety obejmie promocyjna cena 79 zł na połączenia do Anglii, Irlandii, Francji i Włoch w terminach od 28 października 2007 do 13 marca 2008. W cenie zawarte są już opłaty lotniskowe oraz dopłata paliwowa.

  2007-07-21     Blekingeflyg

Nowy przewoźnik z Polski do Szwecji

Od 27 sierpnia 2007 roku linie Blekingeflyg uruchamiają loty z Gdańska do Ronneby w Szwecji.

Bilety na połączenie rezerwować już można poprzez stronę internetową przewoźnika.

  2007-07-20     Ryanair

Zamknięcie trasy Wrocław - Frankfurt

Linie lotnicze Ryanair likwidują swoje drugie połączenie z Wrocławia, a jednocześnie trzecie z Polski na lotnisko Frankfurt (Hahn).

Samoloty na trasie z Wrocławia na lotnisko Hahn, ponad 100 km od Frankfurtu, latały od 25 października 2006. Ostatni lot zaplanowany jest na 4 listopada 2007 roku.

Od 14 czerwca 2007 roku Ryanair zlikwidował pierwszą trasę z Wrocławia - było to połączenie na lotnisko Mediolan (Bergamo). Zatem zawieszenie lotów do Hahn oznacza likwidację drugiej trasy Ryanair z wrocławskiego lotniska.

Jest to jednocześnie 3 zlikwidowana trasa Ryanaira z polskich lotnisk do Frankfurtu (Hahn):
7 maja 2007 roku odbył się ostatni lot na trasie Kraków (Balice) - Frankfurt (Hahn),
21 lutego 2006 roku odbył sie ostatni lot na trasie Rzeszów (Jasionka) - Frankfurt (Hahn).

Irlandzki przewoźnik zapowiedział ostatnio także zawieszenie lotów z Łodzi do Shannon w Irlandii.

  2007-07-19     Ryanair

Nowa trasa Poznań (Ławica) - Barcelona (Girona)

Tanie linie lotnicze Ryanair ogłosiły nową trasę z Poznania do Girony w pobliżu Barcelony. Nowe połączenie zostanie uruchomione 30 października 2007 roku.

Loty będą odbywały się trzy razy w tygodniu we wtorek, czwartek i sobotę. Będą obsługiwały je nowe samoloty Boeing B737-800 ze 189 miejscami na pokładzie.

  2007-07-19    Wizzair

Zamknięcie trasy Gdańsk (Rębiechowo) - Cork

Tanie linie lotnicze Wizz Air zawieszają loty na trasie z Gdańska do Cork w Irlandii.

Loty na tej trasie odbywać sie będą do 28 września 20007 roku.

Na trasach do Irlandii można korzystać usług z linii  Centralwings, które latają na połączeniach:
Gdańsk (Rębiechowo) - Dublin,
Gdańsk (Rębiechowo) - Shannon.

  2007-07-18     easyJet

Nowe połączenia z Krakowa

Tanie linie lotnicze easyJet ogłosiły uruchomienie lotów na dwóch nowych trasach z Krakowa do Edynburga i Bournemouth w Wielkiej Brytanii.

Będzie to jednoczenie jedyny przewoźnik oferujący z krakowskiego lotniska bezpośrednie połączenia lotnicze z tymi miastami.

Stałe loty do Edynburga zostaną uruchomione 29 października 2007 roku i będą oferowane cztery razy w tygodniu. Pierwsze połączenie z Bournemouth zaplanowane jest na 30 października 2007 roku i będzie dostępne trzy razy w tygodniu.

Bilety, w cenie od 109 zł w jedną stronę (wraz z opłatami), są już w sprzedaży poprzez stronę internetową przewoźnika.

Dwie nowe trasy zwiększają łączną ofertę połączeń easyJet z Krakowa do 9. Obecnie easyJet lata z krakowskich Balic do Belfastu, Bristolu, Dortmundu, Liverpoolu, Londynu (Luton ) i Londynu(Gatwick) oraz Newcastle.

  2007-07-18     Ryanair

Infolinia po polsku

Irlandzkie tanie linie lotnicze uruchomiły polską infolinię. Minuta rozmowy kosztuje na niej aż 2,06 zł za minutę.

Numer infolinii 0-300 303033 zaczyna się na 0-300 - jest to nowa usługa oferowana przez TP typu premium rate, czyli o podwyższonej opłacie. Działa ona podobnie jak numery 0-700.

Polska infolinia Ryanaira działa od poniedziałku do piątku w godzinach od 11:00 do 19:45. W soboty i niedziele jest nieczynna.

  2007-07-16    Wizzair

Darmowe przejazdy na lotnisku Glasgow (Prestwick)

Wszyscy pasażerowie podróżujący liniami Wizz Air mają możliwość darmowego przejazdu pociągiem z lotniska. Promocja obowiązuje na loty do Glasgow (Prestwick).

Pasażerowie mogą korzystać z darmowych przejazdów w przypadku lotów z i do Katowic (do 5 marca 2008 r.) i Poznania (do 20 lipca 2008 r.).

Z promocji można skorzystać jedynie w dniu przelotu. Aby otrzymać voucher na darmowy przejazd wystarczy przedstawić potwierdzenie zakupu biletu lotniczego (z logiem Wizz Air) w biurze sprzedaży First ScotRail albo w biurze informacji na lotnisku w Glasgow. Każdy pasażer Wizz Air otrzymuje voucher na przejazd do dowolnego miejsca w Szkocji. Voucheru na bilet nie można odebrać w pociągu.

Z kolei pasażerowie podróżujący liniami Wizz Air z i na lotniska Gdańsk (Rębiechowo) i Warszawa (Okęcie) mogą kupić bilet na pociąg z 50% zniżką. Aby dokonać zakupu biletu w promocyjnej cenie wystarczy podczas jego zakupu pokazać potwierdzenie lotu oraz dokument ze zdjęciem.

Niedawno Wizz Air stworzył pasażerom możliwość darmowego przejazdu wahadłowym autobusem do Doncaster Sheffield.

  2007-07-14    Air France

Wyższe dopłaty paliwowe

Francuskie linie lotnicze Air France podniosły wysokość dopłaty paliwowej. Podwyżka będzie dotyczyć wszystkich pasażerów, zarówno tych podróżujących na krótkich, średnich jak i długich trasach.

Nowe stawki obejmują wszystkie bilety na rejsach Air France wystawione od 13 lipca br.

Za krótkie i średniedystansowe połączenia trzeba bęzie dopłacić 1 EUR na każdym odcinku podróży, podczas gdy za połączenia dalekodystansowe 5 EUR za segment podróży.

  2007-07-11    SkyEurope

Promocja "Pośpiesz się i nie przegap wspaniałych letnich okazji"

Tanie linie lotnicze SkyEurope przygotowały nową promocję, w ramach której loty m.in. z Wielkiej Brytanii, Irlandii, Francji, Hiszpanii i Holandii do Krakowa i Warszawy kosztują od 39 euro wraz z podatkami i opłatami lotniskowymi.

Zasady promocji:
 > rezerwacja: od 10 do 29 lipca 2007
 > podróż: od 17 lipca do 27 października 2007
 > cena: 39 euro z podatkami i opłatami
Oferta promocyjna ważna m.in. na loty:

Amsterdam - Kraków (Balice)
Birmingham - Kraków (Balice)
Barcelona - Kraków (Balice)
Dublin - Kraków (Balice)
Manchester - Kraków (Balice)
Paryż (Orly) - Kraków (Balice)
Paryż (Orly) - Warszawa (Okęcie)

Rezerwacje dokonane podczas promocyjnej oferty podlegają ogólnym warunkom i zasadom przewozu.
Liczba miejsc objętych promocją jest ograniczona.
Rezerwacje z 7 dniowym wyprzedzeniem.

  2007-07-07   Centralwings

Nowe przeloty z Poznania do Edynburga, Paryża i Rzymu

Tanie linie lotnicze Centralwings zapowiedziały uruchomienie nowych, regularnych połączeń z Poznania na trasach do Edynburga, Paryża i Rzymu.

Pierwsze rejsy na nowych trasach:
Poznań (Ławica) - Edynburg
Poznań (Ławica) - Paryż (Beauvais)
Poznań (Ławica) - Rzym (Ciampino)
rozpoczną się już 28 października 2007 roku. Obecnie Centralwings oferuje z Poznania na zasadzie czarter-mix, tzn. sprzedaży wolnych miejsc na lotach czarterowych, loty na Rodos.

  2007-07-03    Wizzair

Nowe trasy z Wrocławia do Anglii

3 lipca 2007 tanie linie lotnicze Wizz Air ogłosiły uruchomienie dwóch nowych połączeń. Tym razem z Wrocławia.

Przewoźnik będzie woził pasażerów ze stolicy Dolnego Śląska do Londynu Luton oraz Doncaster Sheffield. Pierwsze rejsy na nowych trasach odbędą się w lutym 2008 roku. Do Londynu planowanych jest 5 połączeń w tygodniu, do Doncaster 2.

  2007-07-02    Air Italy

Nowa alternatywa na loty do Włoch

Włoska linia lotnicza Air Italy, która do tej pory koncentrowała się na obsłudze lotów czarterowych krótkiego i średniego zasięgu z głównych włoskich lotnisk, rozpoczęła działalność low-costową.

1 czerwca przewoźnik uruchomił regularne loty z Werony - serca Włoch, do 7 europejskich stolic; Barcelony, Berlina, Londynu, Sofii, Pragi, Madrytu i Warszawy. Loty z Warszawy do Werony odbywają się 3 razy w tygodniu, bilet można kupić już za 35 euro. Zaznaczyć należy, że Air Italy jako jedna z nieliczych linii lotniczych w Polsce prezentuje ceny brutto w swoim systemie rezerwacyjnym.

Przewoźnik rozważa zwiększenie częstotliwości lotów na trasie Werona - Warszawa oraz uruchomienie od kwietnia 2008 roku kolejnego połączenia z Weroną z jednego z lotnisk na południu Polski. Pod uwagę brane są dwa lotniska; w Katowicach i Krakowie.

To jednak nie koniec ekspansji włoskiego przewoźnika w Polsce. Już 1 listopada oficjalnie działalność zainauguruje Air Italy Polska (AIP) - czarterowa spółka-córka Air Italy. 220 miejscowy Boeing 757-200ER zostanie zbazowany w Warszawie i będzie operował na trasach do Egiptu, Kenii czy Tajlandii. W pierwszym roku działalności linia chce przewieźć przynajmniej 150 tys. pasażerów czarterowych, w trzecim 700 tys.

 

  WARTO PAMIĘTAĆ

Rezerwacja za pośrednictwem internetu jest zawsze najtańszym i najwygodniejszym sposobem zakupu usług. Rezerwacja telefoniczna wiąże się zwykle z naliczeniem dodatkowej opłaty, a często najdroższy jest zakup tradycyjnymi metodami.

NIE PRZEPŁACAJ...